Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, 20 Mayıs 2014 tarihinde yapılan Kastamonu Kent Konseyi toplantısında Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı “Kastamonu Tıp Fakültesi”nin Üniversitemize devredilmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Konseye Vali Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan, eski Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, kamu kurum yöneticileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Kastamonulular katıldı.

Tıp Fakültesi’nin devri konusunda çözüm üretmek için toplanıldığını belirterek konuşmasına başlayan Kent Konseyi Başkanı Mehmet Çelik, Fakülte’nin inşaatının ivedilikle bitirilmesi ve faaliyete geçirilmesi noktasında birlikte fikir alışverişinde bulunulması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de, Kastamonu Tıp Fakültesi’nin kuruluş şekline benzer başka bir örnek mevcut olmadığını ve bu gidişat sebebiyle işleyişin sağlıklı yürüyemeyeceğini her fırsatta dile getirdiğini söyleyen Rektörümüz Aydın, bu düşüncesini o tarihlerde de beyan ettiğini, ancak genel kanaatin Hacettepe Üniversitesi üzerinde yoğunlaştığını sözlerine ekledi. Aydın, “Tıp Fakültesi bize bugün de devredilse, on sene sonra da devredilse, hem alt yapı, hem de kadro manasında biz yine sıfırdan başlayacağız. 2007 yılında Tıp Fakültesi Üniversitemize bağlı olarak kurulsaydı, bizler bugüne kadar daha çok mesafe kat ederdik. Bizim en başında dikkat çektiğimiz olumsuzluklar, ancak iki sene sonra görülebildi. Geçtiğimiz Eylül ayında Hacettepe’nin bu işi götüremeyeceği kesinleşti. Biz de protokol neyi gerektiriyor ise onu uyguladık.” dedi.

Çok Ciddi Zaman Kaybettik

Tıp Fakültesi’ne dair işlemlerinin bundan sonraki süreçte daha hızlı ilerleyeceğini dile getiren Aydın, “Tıp Fakültesi, Üniversitemize verildiği takdirde iki sene içerisinde altyapısını tamamlayabiliriz. Ancak bunun için ortalama 80 milyon TL bütçe gerekiyor. Türkiye’de Tıp Fakülteleri’ne üniversite bünyelerinde ayrı bütçeler veriliyor. Ankara’da zaten Kastamonu Tıp Fakültesi’ni bilmeyen yoktur. Bakanlar da dâhil herkes bu meseleden haberdardır. Bundan sonraki süreçte Ankara’da Kastamonu Tıp Fakültesi ile ilgili işlemlerin hız kazanacağını ümit ediyoruz. Biz, işlemlerin tamamlanabilmesi için gereken prosedürü başlattık. Kastamonu Tıp Fakültesi’nin başka da bir alternatifi de zaten yoktu; zira Türkiye’de bu durumun başka bir örneği yok. Bu hususta haklı çıktığımız görüldüğü için sevinsek de, Tıp Fakültesi’nin tamamlanması aşamasında çok ciddi bir zaman kaybettiğimiz için üzüntülüyüz. İyi niyetle gelen her şeyin yanında oluruz; ancak kötü niyet hissettiğimiz anda, tepkimizi ortaya koyarız. Bu da bir gerçektir ki, biz Kastamonu’nun geleceği için her şeyin en iyisini yapmaya gayret ederiz. Geçtiğimiz haftalarda, basında Kastamonu Tıp Fakültesi’nin akıbetine dair asılsız şeylerin yazılıp çizildiğine şahit olduk; bunlar da doğru değil. Bizler, bu işi iyi niyetle ve güzellikle canlandırmaya gayret ediyoruz. Kastamonu’nun Tıp Fakültesi’ne olan ihtiyacı ortadadır. Bu doğrultuda biz, Tıp Fakültesi’ni kurmaya mecburuz. Bu işi sıfırdan alacağız ve ilerleteceğiz.” şeklinde konuştu.

Yeni kurulacak olan Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi için kadro konusunda sıkıntı çekilmeyeceğinin altını çizen Rektörümüz Aydın; “Üniversite olarak, gereken yerlerden her konuda destek alıyoruz. Şimdiye kadar bir problem yaşamadık, şimdiden sonra da yaşamayız. Tıp Fakültesi’nin açılması için gereken öğretim üyesi kadrosunu talep edeceğiz ve bir aksilik yaşanmaması için süreci yakından takip edeceğiz. Bundan sonra önümüze bakmalıyız. Hacettepe Üniversitesi’nin Kastamonu’da yapılanması gibi bir şey zaten mümkün değildi. Tıp Fakültesi adına bugün atılan adımlar 2007 yılında atılmış olmalıydı. Eğitim-öğretim, Üniversitemizin alt yapısı tamamlanana kadar Hacettepe’ye bırakılıp; altyapı tamamlanır tamamlanmaz Kastamonu Üniversitesi bünyesine alınmalıydı. Sürecin işlemesi doğrultusunda başka alternatif yoktu.” dedi.

Yapılan Bu Devir Kastamonu’nun Çıkarınadır

Toplantıda söz alan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Tıp Fakültesi’nin Kastamonu’nun çıkarları için devredildiğini belirtti. Babaş, “Bu süreç, Kastamonu Üniversitesi bünyesinde devam edecek. Belediye Başkanı olarak bunun arkasındayım ve bu yoldan dönmüyorum.” dedi.

Kastamonu Üniversitesi Bunu Başarabilir

Vali Bektaş da toplantıda yaptığı konuşmada Kastamonu Tıp Fakültesi’ne ilişkin süreci anlattı. Bektaş; “Kastamonu Tıp Fakültesi’nin kurulduğu 2007 senesinden bu yana hâlâ Hastane kurulamadı. Kastamonu Üniversitesi bunu başarabilir. Artık zamanımızı boşa harcamayalım. Bundan böyle gerçekçi hayaller kurmalıyız. Bu süreçte hep beraber, el ele aynı hedefe yürüyelim.” diye konuştu.

Toplantıda konuşan sivil toplum kuruluşların ve yerel basının temsilcileri de Kastamonu Tıp Fakültesi’nin Üniversitemize devredilmesi hakkında görüşlerini bildirdiler.

Toplantının sonunda, Hacettepe Üniversitesi’nden devralınan Tıp Fakültesinin altyapısının tamamlanarak, en kısa sürede faaliyete geçmesi doğrultusunda Kastamonu’nun bütün kurum ve kuruluşları ile Üniversitemizin birlikte ve uyumlu hareket etmesi yönünde fikir birliğine varıldı.