E-Posta Sistemi(Office 365) Şifre Belirleme

 

Şifre değiştirme işlemleri için kullanıcılarımızın “mail.kastamonu.edu.tr” deki “ŞİFRE DEĞİŞTİR” kısmına tıklayarak ya da “teksifre.kastamonu.edu.tr” adresine girerek sitedeki yönergelere göre kendi özel şifrelerini belirlemeleri gerekmektedir. Office 365 içerisinden şifre değiştirilememektedir.

Yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir;

Öğrenci iseniz öğrenci personel iseniz personel kısmını tıklayın.

Kullanmakta olduğunuz kullanıcı adını yazın (örnek: iaksoy ). Uzantı kısmını yazmayınız(@kas…).  Sistem burayı bir önceki seçiminize göre otomatik tamamlayacaktır.

Şifre unutulması vb. gibi durumlarda şifre sıfırlama işlemleri için kullanılacak cep telefonu numaranızı doğru  girdiğinizden emin olun.

"Eski Şifrenizi Giriniz" kısmına kullandığınız en son aktif şifreyi giriniz. Şifre belirleme işlemini ilk defa yapan kullanıcılarımızın şifreleri TC kimlik numarasıdır.

"Yeni Bir Şifre Giriniz" kısmına eposta hesabınıza girmek için kullanacağınız yeni kişisel şifrenizi yazın. Yeni şifrenizi belirlerken 7-15 arası karakterden oluşan, harf, rakam ve özel karakterler(.!@#$%^&) içeren bir şifre belirlemeniz kişisel bilgi güvenliği açısından zorunlu tutulmuştur. Ayrıca şifrenizi belirlerken tahmin edilmesi kolay(123..),adınızın harflerini yada doğum tarihinizi içermeyen şifreler tercih etmeniz tavsiye edilir. Şifrenizi sadece kendi ulaşabileceğiniz bir yere yazmanız daha sonra hatırlamanız için size kolaylık sağlayabilir.

İşleminiz tamamlandıktan ve bilgilerinizi kontrol edip doğruluğundan emin olduktan sonra “DEĞİŞTİR” kısmına tıklayınız. Eğer adımları doğru bir şekilde takip etti iseniz sistem size şifrenizin başarıyla değiştirildiğine dair bir mesaj dönecektir. Eğer sistem hata mesajı döndü ise lütfen gerekli kontrolleri yapıp tekrar deneyiniz. Şifrenizin aktifleştirilmesi birkaç dakika sürebilir.

 

*Not: Şifre değişikliğinin bulut ortamı ile senkronizasyonu yaklaşık 20 dakika sürebilmektedir. Bu işlem,  ilgili sunucuların yoğun olduğu zamanlarda daha uzun sürebilir.

*Not: Bilgi işlem personeli dâhil hiç kimse sizden kişisel şifrenizi eposta, sms vb. ile paylaşmanızı istemez-isteyemez. Şifrenizi kimseyle paylaşmayınız.

*Not: Doğru işlemleri yaptığınız halde yine de hata alıyor iseniz lütfen yardım için bilgi işlem daire başkanlığı ile iletişime geçiniz.

*Not: Şifrenizi unutmanız durumunda cep telefonunuz sistemde kayıtlı olmak koşulu ile “Şifremi Unuttum” menüsünden ya da "sifremiunuttum.kastamonu.edu.tr" adresi üzerinden yeni şifre üretebilirsiniz.

 

 

 

E-Posta Yardım Menüsü