1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç
Yeni E-Posta Sistemi Bilgilendirme

 

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ YENİ E-POSTA SİSTEMİNE GEÇİŞ

KULLANICI BİLGİLENDİRME

Üniversitemiz e-posta sisteminin, gelişen teknolojiye ayak uydurulması, ihtiyaçlarımızın artması, kullanıcı sayısının ve trafiğin artması, siber güvenlik ve performans ihtiyaçları sebebiyle değiştirilmesi gereği doğmuştur. Altyapıda ihtiyaç duyulan değişiklikler tamamlanmış olup, mevcut sistemlerle uyumlu bulut teknolojisi üzerinde çalışan bir e-posta sistemine geçilecektir. Yeni sisteme geçiş sırasında bir sıkıntı yaşanmaması için aşağıdaki açıklamaların dikkate alınması gerekmektedir.

Yeni geçilecek sistem Microsoft firmasının “Office 365 Eğitim” bulut uygulamasıdır.

Bu sistemin kullanıcılara sunduğu hizmetlerden bazıları:

  • Microsoft’un profesyonel anlamda hizmete sunduğu reklam içermeyen e-posta altyapısı (mail uzantısı @kastamonu.edu.tr olarak devam etmektedir, Microsoft gerekli altyapıyı ve teknik desteği sunmaktadır. Sistemin yönetimi, kişiselleştirilmesi gibi konular üniversitemizin yönetimi altındadır).
  • Her kullanıcı için 50 Gigabayt mail depo alanı    
  • Her kullanıcı için kişisel ihtiyacı doğrultusunda kullanabileceği ve internet üzerinden dosya paylaşımına ve program kurulumu gerekmeksizin tarayıcıdan çevrimiçi word, exel vb. düzenlemeye imkân sağlayan 1 Terabayt OneDrive bulut alanı
  • Ücretsiz profesyonel uzaktan mesajlaşma, video konferans gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilecek Office Lync hizmeti.
  • Kastamonu.edu.tr uzantılı hesabınızı Microsoft hesabı olarak kullanabilme ve bu hesabı kullanarak Microsoft’un dünya çapında sunduğu çevrimiçi eğitim vb. pek çok ücretsiz hizmetten ek bir hesap açma ihtiyacı duymadan faydalanabilme
  • İsteğe bağlı, Türkçe ve diğer dünya dillerinde ara yüz ve yardım seçenekleri.
  • Ayrıca sunulan pek çok hizmet için: http://office.microsoft.com/tr-tr/academic/ , adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yeni e-posta sistemine geçildiğinde aşağıdaki hususlara göre işlem yapılması gerekmektedir:

Üniversite yeni eposta sistemi, yapılacak olan son testlerden sonra “25.09.2014” tarihinde aktif edilecektir. Sistem aktifleştirildikten sonra aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkmaktadır:

Kullanıcılarımız eski – yeni tüm eposta ve ilgili servislere “eposta.kastamonu.edu.tr” adresindeki bağlantılar yardımıyla ulaşabilirler. Bu sayfadan hem personelimiz hem de öğrencilerimiz “GİRİŞ YAP” bağlantısına tıklayarak yeni eposta sistemine giriş yapılabilirler.  Eposta uzantıları yine eskisi gibi “kullanıcı@kastamonu.edu.tr” ve “kullanıcı@ogr.kastamonu.edu.tr” olarak devam edecektir.

 Yeni eposta sistemi aktif şekilde kullanılmaya başlandıktan sonra geçiş süreci tamamlanana kadar personelimiz : “http://eskimail.kastamonu.edu.tr” ve öğrencilerimiz: “http://eskiogr.kastamonu.edu.tr” adreslerinden eski eposta kutularına erişilebilecektir. Bu alan adları yeni eposta sistemi aktif şekilde kullanılmaya başlandıktan sonra aktif hale gelecektir.

Kullanıcılarımız, eski mail sistemine “eposta.kastamonu.edu.tr” sayfasındaki linkler aracılığıyla hâlihazırda kullanılmakta olan şifreler ile giriş yapabilirler. Fakat yeni eposta sistemine erişim yeni şifre gerektirmektedir. Bütün kullanıcılarımızın tanımlı şifresi kendi kişisel şifresini belirleyene kadar TC kimlik numarasıdır. Kullanıcılarımızın “eposta.kastamonu.edu.tr” deki “ŞİFRE DEĞİŞTİR” kısmına tıklayarak ya da “teksifre.kastamonu.edu.tr” adresine girerek sitedeki yönergelere göre kendi özel şifrelerini belirlemeleri gerekmektedir.

 

 

 

Lütfen her türlü sorun, şikâyet ve önerileriniz için Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 'ye eposta atınız

 

E-Posta Yardım Menüsü

 Kastamonu Üniversitesi, 01 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurulmuş olup; şu an 13 fakülte, 2 enstitü, 3 yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu'ndan oluşmaktadır.