aday ogrenci mobil

Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı Başvuruları Hakkında Önemli Hususlar

2020-2021 Akademik Yılı için Proje Tabanlı Ulıslararası Değişim Programına müracaat edecek Proje Yürütücüsü Öğretim Elemanlarının 17 Nisan 2020 tarihine kadar https://yoksis.yok.gov.tr adresinden kendi YÖKSİS sistemlerinden "Genel İşlemler" menüsünden "Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı" sekmesinden, Başvurularım+Yeni Başvuru butonundan istenen verileri eksiksiz girmeleri gerekmektedir. Başvuruların çıktısı 20 Nisan 2020 tarihinde Koordinatörlüğümüz tarafından YÖKSİS sisteminden alınarak Rektör imzalı üst yazı ile Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı'na gönderilecektir.


Başvurularda Proje ortağı olarak düşünülen yükseköğretim kurumu ile Üniversitemiz arasında Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalamış olması gerekmektedir. (Üniversitemizin imzalamış olduğu güncel Mevlana Protokolü listesine buradan ulaşabilirsiniz.)

- Doktorasını bitirmiş Araştırma Görevlileri öğretim elemanı olarak projeye dahil olabilirler. Doktorasını tamamlamamış Araştırma Görevlileri projede öğrenci olarak yer alabilirler. Proje yürütücüsü olarak sisteme giriş yapan öğretim elemanlarının en az "Doktora" derecesine sahip olmaları gerekmektedir.

- Projenin toplam süresinin 1 yıl olarak belirtilmesi tavsiye edilmektedir. (Projenin toplam süresi en az 6 ay olmalıdır)
- Proje doğrultusunda gelen ve giden öğretim üyelerinin ortağı ülkeye en az 14 gün en fazla 90 gün gitmeleri gerekmektedir. (Belirtilen süreler proje süresince 1 akademisyenin gideceği süreyi ifade eder)
- Proje doğrultusuda gelen ya da giden en az 1 öğrenci olması gerekmektedir ve öğrencinin en az bir dönem ortak üniversitede öğrenim görmesi gerekmektetir.
- Proje başvurularında başvuru yapılacak alan ile ilgili mevcut Mevlana Protokol alanı uyumuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Alan, imzalanmış Protokolde mevcut değilse, öğretim elemanının Mevlana Koordinatörlüğü (Mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) ile iletişime geçerek Protokollerde alanla ilgili güncelleme talep etmeleri uygun olacaktır.

Ödeme tutarlarına yönelik verileri, projelere ait değişim sayıları ve süreleri üzerinden sistem otomatik hesaplama yapacaktır. Bu sebeple, projelerde değişim süreleri ve sayılarına ilişkin verilerin girişinde itina edilmesi gerekmektedir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın 2020-2021 akademik yılında uygulanacak ücretlere ilişkin Yönetim Kurulu Kararına buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: YÖKSİS üzerinden yapılacak giriş işlemlerinde sistemin yoğunluk sebebiyle uzun süre çalışmaya izin vermediği durumlarda; istenen bilgilere bir kaç kelime girerek tamamlandıktan sonra sistemden çıkıp yeniden giriş yaparak girilen bilgiler güncellenebilir. Ya da istenen bilgiler word ortamında daha önce hazırlanıp, sisteme girişte direkt kopyalanarak yapıştırılabilir.

Kastamonu Üniversitesi Mevlana Koordinatörlüğü Mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.