sempozyum

Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Müge Hendek Ertop, Ulusal Beslenme Konseyi kapsamında oluşturulan "Endokrin Bozucular ve Sağlık Etkileri Bilim Komisyonunda çalışmak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında toplumda sağlıklı beslenme, beslenme ile ilişkili hastalıkların önlenmesi ve kontrolü ile ilgili mevcut şartlarının iyileştirilmesi, sağlıklı beslenme kültürünün ülke genelinde yaygınlaştırılması, ülke genelinde doğrudan veya dolaylı olarak beslenme ve yiyecek içeceklerden kaynaklı sağlık durumu ve hastalıklarla ilgili politika ve stratejilerin belirlenmesi için tavsiyelerde bulunmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı Ulusal Beslenme Konseyi (UBK) oluşturuldu.

Ulusal Beslenme Konseyi kapsamında farklı üniversitelerden akademisyenlerin uzmanlık alanlarında çalışacağı komisyonda; "Endokrin Bozucular ve Sağlık Etkileri Bilim Komisyonu"nda çalışmak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen öğretim üyemiz, gıda teknolojileri, organik kirleticiler, gıdaların temas ettiği yüzeyler ve ulusal/uluslararası mevzuat konularında rapor hazırlayacaktır.

Kastamonu Üniversitesi olarak Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Müge Hendek Ertop’u tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

 

Son Haberler