Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında “İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yılında Mehmet Akif Ersoy” adlı panel düzenlendi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan programa Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Atalan, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen panelin günün anlam ve önemini belirten açılış konuşmasını Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz yaptı.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. Yılı münasebetiyle düzenlenen panele hoş geldiniz diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Serhat Yılmaz,  İstiklal Marşı’nın kabul edildiği ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü 04 Mayıs 2017 yılında bir kanun çıkmış idi. Kanun bir de yönetmelik çıkarılmasını öngörüyordu. 2018 yılında çıkarılmak kaydıyla her yıl 12 Mart tarihinde özellikle üniversiteler ve milli eğitim müdürlükleri ve valilikler tarafından müşterek programlar yapması öngörülüyordu. Bu yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın genelgesiyle İstiklal Marşı’nın 100. Yılı etkinliklerinin yapılması ile ilgili 100. Yıl olarak kabul edildi. Bu sebeple fakültemizin daha önce yapmış olduğu programlara ilave olarak Türk dili ve edebiyatı bölümümüz ve tarih bölümümüzün müşterek katkılarıyla genç meslektaşlarımızın da katılımıyla bugün bir panel düzenleyeceğiz” dedi.

Programın açılışında konuşan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Atalan,  ”İstiklal Marşı, ellerinde bayrak dillerinde tekbir ile vatanımızı savunan insanımızın Anadolu’da milli mücadeleyi sürdürdüğü dönemde Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmış ve 12 Mart 1921’de 1. TBMM tarafından milli marşımız olarak kabul edilmiştir” dedi.

Sözlerinin devamında Prof. Dr. Atalan, “Mehmet Akif Ersoy;  bir imparatorluğun dağılmasına, istiklal mücadelesine, bir cumhuriyetin yeni bir devletin doğuşuna şahitlik etmiştir. Akif’in içerisinde barındırdığı vatan ve millet aşkı her Türk gibi o kadar yüksektir ki bu büyük sevgi ve aşk içinde bulunduğu ortam şartlarıyla birleşerek İstiklal Marşı’nın ortaya çıkmasına imkan sağlamıştır. İstiklal Marşı; Mehmet Akif’in Kurtuluş savaşının kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığını, hakka, yurduna ve dinine bağlılığını en güzel kelimelerle dile getirmektedir. Mehmet Akif Ersoy’un da dediği gibi ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’.

İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yıl dönümünde Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere tarih boyunca adaletin, barışın ve güvenin bayraktarlığını yapan, aziz vatanımızı bizlere emanet eden, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranlar yâd ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından panelin moderatörlüğünü Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Onur Hasdedeoğlu’nun yaptığı programda, konuşmacılar Dr. Öğr. Üyesi Tuba Dalar “Düzyazılarından Hareketle Akif’in Düşünce Dünyası”, Arş. Gör. Dr. Ayşe Sandıkkaya Aşır, “Ferîd Vecdî’nin Müslüman Kadını Eseri ve Akif’te ‘Kadın’ Algısı”, Arş. Gör. Orçun Nalezen“İstiklal Marşı’nın Kabul Süreci”, Arş. Gör. Semra Yaman “Akif’in Berlin İzlenimleri”, Arş. Gör. Çağla Akar “Akif’in Şiirlerinde Hikâye-Şiir İlişkisi” konularını katılımcılara anlattı.