Gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak için Milli Ağaçlandırma Günü’nde 81 ilde 2023 noktada, 11 Kasım saat 11.11’de hayata geçirilen “11 Milyon Ağaç, Bugün Fidan Yarın Nefes” projesi kapsamında 4000 fidan, Üniversitemiz Kuzeykent Kampüsü’ne dikildi.

Üniversitemizde yapılan açılış törenine;  Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, kurum, kuruluş amirleri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan,  Orman Bölge Müdür Vekili Mahmut Şentürk: “Doğaya ve çevreye olan duyarlılığı arttırmak, ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak için, toplumun tüm kesimlerinde, 7’den 77’ye herkesin katkıları Geleceğe Nefes Projesi kapsamında 81 ilimizde düzenlenen ve saat 11.11’de başlayacak olan 11 milyon fidan dikimi etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Sanayinin ve iklim değişikliğinin meydana getirdiği olumsuzluklar, doğal kaynakların korunması ve geliştirilmesini elzem kılmaktadır. Bu bağlamda ülkemiz üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmiş ve günümüze kadar 4 buçuk milyar fidanı toprakla buluşturmuştur. Bunun yanı sıra orman varlığını arttıran nadir ülkeler arasında yer almıştır. Ülke genelinde düzenlemekte olan bu etkinlikte 3 saatte 11 milyon fidan dikilecek, dikilen fidan sayısı ve dikim esnasında çekilecek fotoğrafların gelecegenefesalbum.com adresine yüklenmesi sonucunda 2 ayrı dalda Guınness Rekorlar Kitabı’na aday olunacaktır. Bu manada ilimizin 56 noktasında toplam 132 bin 750 adet fidan toprakla buluşturulacaktır. Burada hazırlanan bölgemizde ise, bin 300 öğrencimiz ile 4 bin adet, merkez Bahadır köyünde bin 200 kişiyle 3 bin adet fidan dikimi gerçekleştirilecek. Etkinliğin gerçekleştirildiği bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Milli Ağaçlandırma Günü ilan edilmiştir” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, ise şunları belirtti:  “Bugün daha yeşil bir Türkiye için ağaçlandırma seferberliği kapsamında, ormancılık ve tabiat turizmi alanında ihtisaslaşan üniversitemizde ağırlıyoruz. Ormanlar, içinde barındırmış oldukları sayısız biyolojik zenginleriyle, önemli tabi kaynaklarımızın içinde yer alır. Orman eko-sistemi dünyanın ortak miras alanı içindedir. Geçmişten geleceğe aktarılması için sürdürebilir anlayış içinde yönetilmektedir. Orman ve ağaç servetini arttırmak toprak, su ve bitki arasında ekolojik dengeyi kurmak, geliştirmek ve çevre değerlerini korumak için ağaçlandırma faaliyetleri sürekliliği gerçekleştirir. Endüstrileşmedeki gelişmeler, hızlı nüfus artışı ve yeni yerleşim alanlarına duyulan ihtiyaç orman alanları üzerindeki baskıyı arttırmakta ve orman alanlarında azalma gözlemlenir. Ancak, ülkemiz orman alanını arttıran nadir ülkelerden birisi konumundadır. “ dedi.

Ülkemizdeki orman varlığının zenginliğine dikkat çeken Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu,  “Şehrimiz de orman ve tabiat varlıkları konusunda oldukça zengin bir şehir. Biz de bu mirasa sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmalıyız.Tarım ve Orman Bakanlığımız aracılığıyla düzenlenen Geleceğe Nefes kampanyası ile ülkemizde 11 milyon fidan toprakla buluşacak. Bu ağaç dikim seferberliği Türkiye’yi Guinness Rekorlar Kitabı’na taşıyacak. İlimizde 132 bin 750 fidan ile bu kampanyaya bize yakışır şekilde destek verdik ve katılım gösterdik. Biz dikilen her yeni ağacın gelecek nesiller için büyük önem arz ettiğini biliyoruz. Hem ilimize hem de doğamıza sahip çıkıyoruz. Bugün burada siz değerli hemşehrilerimizle birlikte daha yeşil bir Kastamonu, daha yeşil bir Türkiye için fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz.  Biz de gerek belediye olarak yapmış olduğumuz parklarda ağaç dikim faaliyetleri gerekse başka kurumların fidan dikimleri ile ilgili etkinliklerinde daha da aktif rol üstleneceğiz. Kastamonu’muzun daha yeşil olması ile ilgili çalışmaları hem yapacağız hem de destekleyeceğiz. Bu seferberliği hayata geçiren Tarım ve Orman Bakanlığımız başta olmak üzere Orman Genel Müdürlüklerimize ve bu seferberliğe büyük bir ilgi gösteren siz kıymetli hemşehrilerime çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

AK Parti Milletvekili Metin Çelik, ise günün önemli olduğunu altını çizdi. Çelik, “Bugün Türkiye için önemli bir gün. Sayın Cumhurbaşkanımın riyasetleri ile çok önemli bir adım atılıyor. Aslında bu adım 2003 yılından itibaren atılmıştı. Türkiye’de 2003 yılından itibaren 4 milyarı aşkın fidan dikildi. 20 milyon 800 dekardan şu anda 22 milyon 600 bin dekara çıkan bir orman varlığımız var. Türkiye’de bazen eleştiriler yapılıyor ama gerçekliğin aslında bu eleştirilerin tam tersinde olduğunu bu veriler bize ortaya koyuyor. 11 milyon ağacın aynı anda Türkiye’de toprakla buluşturuluyor olması çok önemli. Dünyada bir ilk. Bu konuda bundan önceki atılan adımlarda çok değerliydi, bu da çok değerli. Herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

11 milyon fidanın toprakla buluştuğunu ifade eden Vali Yaşar Karadeniz, “ Kastamonu’da da yaklaşık 133 bin fidan toprakla buluşacak. Aslında ekonomik değer açısından hem ormanlar hem de yeraltındaki madenlerimiz hem yerüstü kaynaklarımız tüm doğal kaynaklarımız ekonomik servetimizdir. Bu servetimizden en iyi şekilde istifade etmek hem de bunları yaparken doğayı da korumak ve bu faaliyetleri sürdürülebilir şekilde yapmak oldukça önemlidir. Onun için hem ormanlar işlenmeli hem onlardan ekonomik fayda sağlanmalı bunlar sağlanırken de onların yine yaşamına da devam etmeleri sağlanmalıdır. Ağaçlandırma çalışmaları bu açıdan önemli. Gerçi Kastamonu’da maşallah o konuda büyük bir bereket vermiş, siz toprağı bırakın ağaç kendiliğinden yetişiyor. Özellikle orman yönünden fakir olan yörelerimizi dikkate aldığımızda bu etkinlik ülkemizin bundan sonraki orman varlığının artması ve ileride bunun daha büyük bir ekonomik değer taşıması açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Tabii ki ilimize de faydalı olacaktır. Hem ekonomik açıdan hem de doğal hayatı daha da canlı tutmak açısından” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz kampüsünde bulunan alanlarda fidan dikimi gerçekleşti.

 

Son Haberler