Üniversitemiz, Kastamonu Barosu, Ankara Üniversitesi, Adli Bilimciler Derneği ile Sağlıkta Şiddete Son Derneği’nin düzenlediği Uluslararası 15’inci Anadolu Adli Bilimler Kongresi Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kongreye Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, KKTC Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Atalan, KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü, Baro Başkanı Av. Özgür Demir, Ankara Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, Kosova Anayasa Mahkemesi Üyesi Altay Suroy, Kaçakçılık İstihbarat Harekât ve Bilgi Toplama Daire Başkanı Ömer Ulu, Türkiye’nin dışında KKTC, Yunanistan, Rusya, Nepal, Kosova, İran ve Afganistan’dan akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Sağlıkta Şiddete Son Derneği Başkanı Av. Ahmet Gürol Şağban, Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. İ. Hamit Hancı, Kastamonu Baro Başkanı Özgür Demir, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Atalan, Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu, KTTC Enerji Bakanı Hasan Taçoy birer konuşma yaptı.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Atalan;  “Üniversitemizin 13 tane fakültesi, 12 tane meslek yüksekokulu ve diğer birimler olmak üzere toplam 32 bin 800 öğrencimiz var. Kastamonu kadim bir şehirdir” diyerek kongrenin hayırlı olmasını diledi.

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu kongrenin Kastamonu’da yapılmış olmasından dolayı mutluluk duyduğunu belirterek; “Üniversitemizle işbirliğiyle büyük büyük adımlar atmaya başladık. Geçen haftada İstanbul’da, İstanbullu işadamlarının içinde olduğu bir toplantıda ele aldığımız Teknokent’in de startını veriyoruz. Biz belediye olarak elimizin taşın altına koyduk, binayı yapıyoruz. Bilimin her alanın Kastamonu’da olmasını istiyoruz. Onun için bu tarz faaliyetlerin hepsine Kastamonu Belediyesi olarak destek vereceğiz. ” ifadelerini kullandı.

Kongreye katılmaktan mutluluk duyduğunu belirterek sözlerine başlayan KKTC Enerji Bakanı Hasan Taçoy açılışta yaptığı konuşmada, “Biz 1974'de barış harekâtını yaşadık. Belki yaşımız daha çok küçüktü ama savaşın ne olduğunu iyi bilenlerdenim. Savaşın ve karşı tarafın ne yapmak istediğini de iyi bilenlerdenim. Eğer barış yoluyla olmuyorsa savaş yoluyla bir şekilde halletmek gerektiğini de iyi bilenlerdenim." diye konuştu.

Taçoy, Barış Pınarı Harekâtı’nda şehit olan Mehmetçik'e ve vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, değerlendirmede bulundu.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Bingür Sönmez tarafından ‘Cehennem Adası: Nargin’ konferansı verilirken ayrıca Kosova’da kayıp kişiler, uyuşturucu ile mücadele ve Nepal’de adli ve tıp ve adli bilimler konularının oluşturduğu panel düzenlendi. Katılımcılara plaket takdim edildi.

 

Son Haberler