aday öğrenci

aday ogrenci mobil

Üniversitemiz Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ile Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından "Türk Dünyasında İşbirliği - 10. yılında Türk Keneşi" konulu konferans düzenlendi.

Programa Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Atalan, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu'nda yapılan konferansta konuşan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Atalan, Türk Keneşinin, Türk dili konuşan devletlerarasındaki kapsamlı iş birliğini derinleştirmek, bölgesel ve küresel barış ile istikrara katkı sağlamamayı amaçladığını söyledi.

Üye ülkeler arasında ortak tarih, kültür ve kimlik olduğunu anlatan Prof. Dr. Atalan, "Türk Keneşi, Türk dünyasının geleceğe açılan umut dolu penceresi olmuştur. Tarihte ilk defa bazı eksikliklerle beraber Türk devletleri gönüllü olarak bir çatı altında toplanarak birlikte hareket etme niyetlerini ortaya koymuşlardır." diye konuştu.

Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orhan Kavuncu ise Türk Keneşinin 3 Ekim 2009'da Nahcivan’da imzalanan anlaşmayla kurulduğunu aktardı. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye'nin üye olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kavuncu, "Özbekistan'ın üyeliğiyle üye sayımız 5 oluyor. Bu salonda da Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'dan öğrencilerimiz var. Türk Dünyası Sanat Topluluğu diye bir öğrenci topluluğu oluşturmayı arzu ediyoruz. Bizim kültürümüz çok zengin." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Türkiye'nin Eski Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı, katılımcılara konferans verdi.

Eylül 2010 – Eylül 2014 tarihleri arasında Türk Konseyi Genel Sekreteri olarak görev yapan Büyükelçi Halil Akıncı Türk Dillerinin önemine değinerek alfabenin zaman içerisinde ki değişiminden ve bu sebeple dillerimizin zaman içerisinde ayrıldığını belirtti. Daha önceden ortak Tarih Kitabı çıkarıldığı ve aynı hareketin dil için yapıldığı zaman dilimizin daha zengin ve tek bir çatı altında birleşebileceğini vurguladı. Batı'nın Süper Kahraman Karakterleri yerine Türk Hakan'ları ve tarihi kişiliklerine özenmesi gerektiğini, çizgi filmlerin daha çok tarihimizi yansıtması gerektiğini, bu sayede ortak tarih bilincinin oluşacağını belirtti. Türk Keneşi’nin öneminden, tarihinden bahseden Akıncı, 16 Ekim'de yapılacak olan Türk Konseyi Zirvesinde Özbekistan'ın resmi olarak katılacağını ve Türkmenistan'ın gözlemci olarak katılacağını söyledi. Bölgede görev yaptığı yıllarda yaşadığı gelişmelerden ve anılarından da bahseden Emekli Büyükelçi Halil Akıncı, Türk Dünyası'nın değerinden ve coğrafyasının önemi belirterek sözlerine son verdi.

Son Haberler