aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Üniversitemiz Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi 2018-2019 Yılı Mezuniyet Programı, 26 Nisan 2019 tarihinde Merkezi Yemekhane Önü Merasim alanında tertiplenen merasim ile yapıldı.

Programa; Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Sezgin Ayan, Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Prof. Dr. Ayhan Biber ile akademisyenlerimiz ve çok sayıda talebemiz iştirak etti.

Mezuniyet programın açılış konuşmasını yapan Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yasin Şerifoğlu; “Sayın Rektörüm, Sayın Rektör Yardımcılarım, üniversitemizin çok kıymetli öğretim üyeleri, kıymetli misafirler, sevgili öğrenciler 2018-2019 eğitim öğretim yılının Türkçe Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Eğitimine 2018 yılının eylül ayında başladık. O tarihten itibaren toplam 623 yabancı uyruklu öğrenciye Türkiye Türkçesi öğretmeye gayret ediyoruz. Ben kısaca bu öğrencilerimizin geldikleri ülkeler ve sayılar hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Afganistan’dan 46 öğrenci, Azerbaycan’dan 14, Çad’dan 9, Doğu Türkistan’dan 24, Endonezya’dan 20, Eritre’den 2, Etiyopya’dan 1, Fas’tan 1, Filistin’den 8, Gine Bissau’dan 29, Gürcistan’dan 1, Hollanda’dan 1, Irak’tan 28, Kazakistan’dan 27, Kenya’dan 1, Kırgızistan’dan 35, Libya’dan 5, Mali’den 13, Mısır’dan 15, Moritanya’dan 7, Nijerya’dan 2, Özbekistan’dan 23, Pakistan’dan 4, Rusya’dan 2, Somali’den 70, Sudan’dan 1, Suriye’den 43, Suudi Arabistan’dan 2, Tacikistan’dan 1, Türkmenistan’dan 97, Ukrayna’dan 1, Ürdün’den 7 ve Yemen’den 83 öğrenci bu yıl TÖMER’de Türkiye Türkçesi eğitimi almaktadır.

Malum önümüzde ramazan ayı var öğrencilerimizin isteği ile biz mezuniyet programını biz önceye aldık. 623 öğrenciye TÖMER’de 14 öğretim elemanı 26 şube de haftada her bir şubede 20 saatlik derslerle eğitim vermeye devam etti. İnşallah faydalı olmuşuzdur. Ben hepinizin huzurunda TÖMER’de canla başla büyük fedakârlıklarda çalışan öğretim elemanı arkadaşlarıma ve TÖMER çalışanlarına teşekkür ediyorum. Saygıdeğer Dekanlarımız, Kıymetli Yüksekokul Müdürlerimiz bu 623 öğrencimiz önümüzdeki eğitim öğretim döneminden itibaren artık sizlerin öğrencisi olacak sizler içinde üniversitemiz için de hayırlı uğurlu olsun inşallah.

Sevgili gençler sizler çok uzak ülkelerden annenizi, babanızı,  ailenizi, arkadaşlarınızı bırakarak farklı bir ülkeye farklı bir kültüre farklı bir dilin konuşulduğu farklı bir bölgeye geldiniz. Biz geldiğiniz günden bu güne kadar burada yaşadığınız bütün sıkıntılarınıza elimizden geldiği kadar sizlere yardımcı olmaya çalıştık umarım bu konuda başarılı olmuşuzdur. Ancak şunu unutmayın ki siz şu anda ve şu andan itibaren Sümerler döneminden bu güne gelinceye kadar dünyanın en güçlü ilim ve edebiyat dillerinden birini öğrendiniz ve konuşmaya devam edeceksiniz. Öğrendiğiniz bu dilde Kuzey Buz Denizinden Çin’e kadar, Çin’den Avrupa’nın içlerine kadar çok küçük şive farklılıklarıyla başka hiçbir dile ihtiyaç duymadan anlaşabilir, gezebilir, bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bunun haklı gururunu yaşamanızı tavsiye ediyorum ve diliyorum. İnşallah bundan sonra ki eğitiminizde hem fakültelerinizde hem yüksekokullarınızda başarılı olursunuz. Türk kültürüne dair 1 yıl içerisinde önemli bilgiler edindiğinizi düşünüyorum. Hocalarımızın her biri bu konuda çok gayret ettiler hepsine tekrar teşekkür ediyorum. Bundan sonraki eğitiminizde sizlere başarılar diliyorum saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın mezuniyet programında yaptığı konuşmada; “Çok kıymetli mesai arkadaşlarımız, değerli hocalarımız, değerli misafirler, 2018-2019 yılı Türkiye Türkçesi Eğitim Merkezi’nde öğretim gören ve inşallah başarı ile de tamamlayacak olan sevgili gençlerimiz evvela bu gününüz hayırlı olsun. Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Sizler şu anda benim saydığım kadarıyla 33 ayrı memleketten her biriniz binlerce kilometrece mesafeden gelip Kastamonu’da inşallah Üniversiteyi okuyup üniversiteyi tamamladıktan sonra memleketlerinize dönmek üzere bir hayata başladınız. Bu sene hocalarınızın kılavuzluğunda, hocalarınızın rehberliğinde güzel bir eğitim aldınız inşallah senenin sonunda hepiniz Türkiye Türkçesi ile konuşan ve Türkiye Türkçesi ile eğitim alabilen birer gencimiz olarak artık Kastamonu Üniversitelisiniz. Bundan sonraki eğitim hayatınızda da üniversitemizde alacağınız eğitim hayatınızda da inşallah Allah sizi muvaffak eder başarılar diliyoruz ve güzel bir şekilde mezun olursunuz. Memleketlerinize de inşallah hizmet etmek üzere dönersiniz.

Burada eğitim alırken dikkat edeceğiniz en önemli husus eğitim dili Türkçe Türkiye Türkçesi. Nereden gelirseniz gelin burada olduğunuz müddetçe sokakta, fakülte de, kütüphanede, yurtta, evde, hatta spor salonunda ve top oynarken sahada muhakkak surette kendi aranızda da Türkçe konuşmaya dikkat edin. Bu sizin burada eğitiminizde ki başarınıza çok büyük fayda sağlayacaktır. Burada olduğunuz kendi aranızda müddetçe Türkçe konuşmaya dikkat edin çünkü eğitiminiz Türkiye Türkçesi ile ve o dili çok iyi öğrenmek mecburiyetindesiniz.

Bugün sizin için güzel bir gündür. Bugününüz inşallah buraya geldiğiniz günden itibaren iyi başlayan bir eğitim serüveninin eğitim seyahatinin ilk meyvesini aldığınız gün oluyor yani Türkiye Türkçesi öğrenmiş ve bu günden itibaren fakülte de artık kendi akademik sahasında inşallah eğitimini almak üzere yola çıkmış oluyorsunuz. Seneye döndüğünüzde de fakültemizde hangi fakültedeyseniz orada inşallah geriye kalan kısmını eğitiminizin asıl akademik kısmını tamamlayacaksınız. Bu arada sizlere başarılar diliyoruz inşallah iyi bir şekilde başlayıp iyi bir şekilde de mezun olacaksınız ve şu üniversitenin şerefli diplomasını alacaksınız.

Bu sene ki eğitiminizde çok fedakârca çalışan ve sizler için 24 saat esaslı çalışan Türkiye Türkçesi merkezi hocalarımız, değerli hocalarınız onlar sizin için her şeyi yaptılar kendilerine huzurlarınızda çok teşekkür ediyoruz. Başta TÖMER Müdürümüz olmak üzere bütün hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Sağ olsunlar, var olsunlar. Bugün gününüz sizin için eğlence merkezli olacak. Hepinize bundan sonraki hayatınızda da inşallah bundan sonraki eğitim hayatınızda da başarılarınızın daim olmasını diliyoruz ve şimdilik inşallah yaz tatili arası vermek üzere de sizleri sağlıkla sıhhatle gönderip inşallah sağlıkla sıhhatle tekrar burada görmek istiyoruz. Hepinizin gözlerinden öpüyoruz.“ dedi.

Konuşmaların ardından Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eğitim veren öğretim görevlilerine Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi. Dereceye giren talebelerimize başarı belgelerini Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Sezgin Ayan, Prof. Dr. Ali Rafet Özkan ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Atalan tarafından verildi. Program, mezun talebelerimizin müzik ve dans gösterilerinin ardından sona erdi.

Son Haberler