aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Üniversitemiz ev sahipliğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, KOSGEB, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ile Valilik, Belediye ve Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasının destekleriyle Çankırı Karatekin ve Sinop üniversiteleri tarafından müşterek olarak 25 Nisan 2019 tarihinde Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde "TR-82 Ar-Ge ve Yenilik Proje Pazarı" faaliyeti tertiplendi.

Faaliyetin açılış merasimine Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu Garnizon Komutanı ve Askeralma Bölge Başkanı Per. Alb. Gamze Aydoğdu, Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, kamu, kurum ve kuruluşların amirleri, iş insanları, akademisyenler ile talebelerimiz iştirak etti.

Faaliyetin açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Bugünkü faaliyetimizi TR82 Bölgesi (Kastamonu, Çankırı, Sinop) üniversiteleri olarak ortaklaşa tertip ettik. Sanayicilerimiz de projemizin ortağıdırlar. Bu şekilde TR82 Bölgesi’nde yapılan ilk faaliyettir. Bunu ev sahipliğini yapmak da bize nasip oldu. Üniversitelerimiz devamlı bir şeyler üretmek, araştırma geliştirme yapmak mecburiyetindedir. Bunu da her fırsatta, her şekilde değerlendirmek mecburiyetindedir. İnşallah bu Proje Pazarımız da onlardan bir tanesidir. Teknolojinin kullanılmasından evvel geliştirilmesi büyük ehemmiyet arz etmektedir. Bilimsiz teknoloji hiçbir zaman değer kazanmaz. Bilimin ışığında teknoloji geliştirerek faaliyetleri yürütmek mecburiyetindeyiz. Biz millet olarak çok iyi bir teknoloji kullanıcısıyız ama üretmeden, geliştirmeden de bunun sonu yoktur, bunu biliyoruz. Bu manada bütün kuruluşlarımız, en başta AR-GE merkezi olan üniversitelerimiz olmak üzere buna el atmıştır çok da güzel olmuştur. Cumhurbaşkanımızın nezaretinde ve teşvikiyle her şekilde artık seferberlik ilan edilmiş, bilim ve teknoloji geliştirme hususunda çalışılmaktadır. Bu hususlarda yapılacak olan araştırma ve geliştirme faaliyetleri üniversitelere çok büyük vazife düşmektedir. Biz de üniversite olarak bu şuurla akademisyenlerimizin gençlerimizin ilmi araştırmalarını daima desteklemekteyiz, desteğimiz de her gün artmaktadır. Bildiğiniz gibi Kastamonu Üniversitesi ormancılık, su ürünleri, makine enerji, hayvancılık, tarım, kimya, fizik, çevre, yaban hayatı gibi sahalarda teknoloji geliştirme hususunda değişik projelere destek olmuştur. Bazı projeler de farklı müesseselerce müşterek olarak yapılmıştır. Akademisyenlerimiz birçok projeler yürütmüşlerdir. Biz aynı zamanda ormancılık ve tabiat turizmi alanında tek ihtisas üniversitesiyiz. Türkiye’de şu anda 10 tane ihtisas üniversitesi var bunlardan bir tanesi biziz. Bu manada şu anda o çalışmalar bizim için ayrı bir önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı. Şimdiye kadar değişik sahalarda 12 civarında patentimiz tescil edilmiştir. 10 tane de patentimiz şu anda değerlendirme ve tescil safhasındadır. Ancak patent alındıktan sonra rafta kalırsa hiçbir değer ifade etmiyor. Dolayısıyla yatırıma sevk edilmesi lazım. Bunun için de bizim müteşebbislerimize çok iş düşmektedir. 2014 yılında ilk patentimizi almıştık o günden beri de yatırımcılarımızın tekliflerini bekliyoruz. Bu bugün de geçerlidir. Yatırıma sevk edilmesi son derece önemlidir. Şu anda zaten kendimiz, üniversite olarak 3 tane markayı mayıs ayı içerisinde üretim olarak hayata geçiriyoruz. Bir de TEKNOKENT kurduk. Önümüzdeki günlerde mekânı tesis ediliyor. Yatırımcılarımıza her şekilde azami derecede orası açıktır. Hem üniversitemizin içinden hem de dışarıdan yatırıma açığız. Bölgedeki üniversitelerimizle işbirliği yapmak da mühimdir. Faaliyetin bilim camiasına ve memleketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.” dedi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, yaptığı konuşmada, her proje ve ürünün bir fikirden meydana geldiğini belirterek; “Bu tarz etkinliklerin artarak devam etmesi gerekiyor. Önce bu tarz projelerin vücut bulabilmesi için ilk önce hayal dünyamızı aktif şekilde çalıştırmamız lazım. Yenilikler için önce hayal dünyasını geliştirmek lazım. Kitapçığı kontrol ettim bir sürü proje var. Bunlar işin mutfağını oluşturuyor. Ne kadarı hayat bulacak bunları bilmiyoruz ama bu yöndeki çalışmalar çok takdire şayan. Geçen aylarda kızımın okuluna gittim orada da küçücük çocuklarımız, bu tarz etkinliklere çok da müsaitler. Hepsi hayal dünyasından bir şeyler geliştirmiş. Bunu teşvik etmemiz lazım. Buna öncü olmamız lazım. Bu tarz bir projenin içerisinde belediye olarak da bulunmaktan mutluyuz, memnunuz. İmkânlar ölçüsünde de bu tarz etkinliklere hem katılmaya hem de destek vermeye devam edeceğiz. Kastamonu Üniversitemizin öncülüğünde böyle bir toplantının yapılmasında da belediye başkanı olarak çok memnun oldum. Üniversitemiz her geçen gün biraz daha yol alıyor. Bundan sonraki dönemde inşallah inanıyorum ki memleketimiz adına güzel şeyler yapacağız. Üniversite ile işbirliği içinde olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu tarz desteklere de devam edeceğiz. TEKNOKENT’in biz de ortağıyız. Bu anlamda üniversite ile işbirliğinin güzel meyveleri olacağına inanıyorum. Hayata geçebilecek konusunda da üzerimize düşecek ne varsa yapmaya hazırız” dedi.

Vali Yaşar Karadeniz ise yaptığı konuşmada sanayicinin sorunları ve çözümlerine yönelik araştırma geliştirmenin önemine dikkat çekerek; “İçinde bulunduğumuz dönem özellikle sanayicilerimizin para kazanamamaktan şikâyet ettiği dönem. Kazanamama sebeplerinde eminim birçok değişik faktör vardır ama bunların başında gelen temel nedenlerden birisi herkesin ürettiğiyle aynı şeyi üretmesinden kaynaklanıyor. Diğerinden farklı çok fazla bir şey yapmıyoruz. Ya aynı ya çok benzer ürünler üretiliyor. Dünyada makineleşmeyle, teknolojiyle üretim çok daha arttı. Buna bağlı olarak tabi ki rekabet de çok sert geçiyor. Bir sanayicimiz bundan sonra para kazanmak istiyorsa diğerlerinden farklı bir şeyler üretme yöntemlerini geliştirmek zorundadır. Ayakta kalmanın temel koşullarından birisi budur. Eğer biz ilimizde veya TR82 Bölgesi’nde sanayimizi, üretimimizi geliştirmek istiyorsak mutlaka farklılıkları geliştirmek ve üretime dönüştürmek zorundayız. Aksi takdirde tesis kurmanın da çok anlamı yok çünkü satılan fiyat maliyetini dahi kurtarmayabiliyor. Bugün hiç kullanılmayan bir ürün olabilir veya kullanılan bir ürünün farklı bir özelliği olabilir, neticede bazen hepimizin aklına gelir bir ürün kullanırken böyle yapsalar daha güzel olur dediğimiz anlar olur. Buradan yola çıkarak bunu AR-GE’ye dönüştürmek sonucunda onun teknolojisini geliştirmek ve bu teknolojiyi sanayide kullanılabilir hale getirmek onun katma değerini arttıracaktır, rekabet gücünü arttıracaktır. Bu çalışmaların yapılmasında sanayicimizin tek başına bunu yürütmesinin imkânsız olduğunun da hepimiz farkındayız. Üniversite olsun, kamu kurum kuruluşları olsun bu noktada sanayicimizin yanında yer almak durumundadır. El birliği yapmak durumundayız. Bir başka problemimiz de şudur; sanayi üretimimizi arttırıyoruz ama arttırdıkça ithalat artıyor. Çünkü o sanayi üretimini yapmak için bize ihtiyaç olan teçhizatı dışarıdan ithal ediyoruz. Bunları da geliştirmemiz lazım. Büyümeyle beraber dış ticaret dengemizdeki olumsuz bir şey yaşamayalım. Burada üreteceğiniz silindir kullanılabilir hale geldikten sonra ilk kullanıcılarından birisi de İl Özel İdaresi olacaktır diye düşünüyorum. Diğer araç gereçleri de aynı şekilde değerlendirmekte fayda olduğu kanaatindeyim. Küçük gibi görünen çok zahmetli adımlarla mesafe alınabilir. Burada yapılan ve yapılacak tüm çalışmaların önemli olduğunu düşünüyorum ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Üniversitemizde Talebeler Arası Girişimcilik-İş Fikri yarışmasında dereceye giren talebelerimiz sunumlarını yaptı, talebelerimize mükâfatları protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Programın devamında 11 üniversiteden 84 çalışmanın yer aldığı ‘TR82 Ar-Ge ve Yenilik Proje Pazarı’nın açılışı yapıldı.

Son Haberler