aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Filipinler Mindanao Devlet Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Renato S. Pacaldo 19 Nisan 2019 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaret hakkında ve Filipinler Mindanao Devlet Üniversitesi ile yapılan çalışmalar hakkında açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Mindanao Devlet Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Renato S. Pacaldo, misafirimiz oldu. Yaklaşık 1 haftadır da burada çalıştı ve yapılan çalışmaların genel koordinasyonu ile alakalı yeni ilerlemeler kaydedildi. Birlikte Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımızla da bir görüşme oldu. Yükseköğretim kurulumuzda Türkiye Yükseköğretim Kurulu ile Filipinler Yükseköğretim Kurulu arasında yapılan anlaşma gereği Mindanao bölgesi Marawi kentinden ilk olarak on tane burslu öğrenci önümüzdeki yıl itibari ile Kastamonu’ya gelecek. Filipinler Yükseköğretim Kurulunun talebi bu kontenjanların bu çalışmanın bu anlaşmanın tamamen Kastamonu Üniversitesi üzerinden yürütülmesiydi. Yükseköğretim Kurulu da bu yönde zaten kabul ve niyetini beyan etti. O manada çalışmalar inşallah Kastamonu Üniversitesi ile Türkiye üzerinden yürüyecektir. Başka üniversitelerimizin devreye girmesi gerektiği zaman ona da açığız ve karşı tarafta da inşallah o tür açılmalar olacaktır. İlerleyen zamanda Kastamonu Üniversitesi olarak Filipinler’de de başka üniversitelerle de irtibat kurma yönünde talepleri oldu. İlk etapta da inşallah biz ilk olarak Başkentteki Filipin Üniversitesi’nden başlamak üzere yine çalışmalar ve anlaşmalarda yapabileceğiz.

Mindanao bölgesi Müslümanların ağırlıklı olarak yaşadığı bir bölge olduğu için ve Mindanao Devlet Üniversitesi de bilhassa Müslümanlara ağırlıklı bir üniversite olduğu için zaten biz 4 senedir bu Üniversite ile çalışıyorduk ve çalışmaya da devam edeceğiz. İlk burslularımız ile dolayısıyla o bölgeden gelecek devamında da yeni çalışmalar olacak. Mesleki eğitim kurma çalışmamız olacak. İslami Bilimlerle alakalı yeni projelerimiz var onlarda hayata geçecek ve diğer bilim sahalarında da inşallah faaliyetlerimiz devam ediyor, edecek. Kastamonu Üniversitesi olarak Filipinler’de tropikal araştırma merkezi kurduk o araştırma merkezinin bünyesinde ilk şu anda 9 tane projemizi kabul ettik. Üniversitenin Bilimsel Araştırma Projeleri bütçesinde 9 projemizin Mindanao Devlet Üniversitesi tarafı ile ortak olarak yürüteceğiz. Üniversitemiz ile ilgili proje sahipleri ve Mindanao Devlet Üniversitesi tarafında da yine aynı şekilde proje ortakları olacak ve o projelerin yine katkısı olarak aynı proje hususunda kendi tarafından da belli bir bütçe çıkaracaklar ve projeler ile yürüyecek. İlk anda yürüyecek 9 araştırma projemiz şu anda hayata geçmiş oluyor, devamı da gelecektir. Yeni projelerde inşallah yolda olacaktır. Her sahada her birimde bu çalışmalar yürüyecektir.

Biz Mindanao Devlet Üniversitemize bu manada teşekkür ediyoruz. Hem Türkiye Yükseköğretim Kurulu hem de Filipinler Yükseköğretim Kuruluna da ayrıca teşekkür ediyoruz. Bu çalışmalarımızda hep beraber olduk ve beraber olmaya da devam edeceğiz ve bugünkü ziyaretten dolayı da ayrıca Dış İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Renato S. Pacaldo’ya kendisi ayrıca Mühendislik ve Hayat Bilimleri Kongremize de geldi tebliğ sundu. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Kendisi Kastamonu Üniversitesinin öğretim üyesidir. O da sağ olsun bu manada hep beraberiz ve ilerleyen zamanda inşallah yine değişik maksatlarla Kastamonu Üniversitesinden Filipin Mindanao Devlet Üniversitesine yine Mindano Devlet Üniversitesinden de Üniversitemize öğretim üyesi talebe değişimleri devam edecek, eğitim projeleri hem de araştırma projeleri devam edecektir. “ dedi.

Son Haberler