Üniversitemiz tarafından tertip edilen “II. Milletlerarası Mühendislik ve Hayat Bilimleri Kongresi”nin açılışı 11 Nisan 2019 tarihinde Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Kongrede, Türkiye ile Filipinler, Malezya, Rusya, Ukrayna, Moldova, Litvanya, Bosna-Hersek, Makedonya, Libya, Irak ve Japonya’dan olmak üzere 11 farklı ülkeden İlimize gelen 230 akademisyen tarafından 250 sözlü ve yazılı tebliğ sunulacak.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan  Taşköprü Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Kongre Genel Koordinatörü Doç. Dr. Adem Yavuz Sönmez, şunları söyledi: “Kastamonu Üniversitesi, bugün yaklaşık 60 ülkeden 4 bin milletlerarası talebesiyle ve dünyanın dört bir yanından partner üniversiteleriyle ortak çalışmalar yürüten, özellikle Türk Dünyası misyonunu ilke edinen, ülkemizin hami politikalarını akademik anlamda destekleyen dünya çapında bir ilim yuvası olmuştur. Bir üniversite için çok genç sayılabilecek geçmişiyle bugün Nice’ten, Moğolistan’a, Gagavuz’dan Mindanao’ya kadar Türk’ün ve Müslüman’ın bulunduğu her bölgede nefesi ve ışığı olan Kastamonu Üniversitesi bu stratejik misyonu her geçen gün perçinleştirerek yoluna devam etmektedir. Hiç şüphesiz ki milletlerarası olmanın en temel ayağını oluşturan unsurlardan birisi de akademik kongrelere ön ayak olmak ve bu organizasyonları çok geniş katılımlarla sağlayabilmektir. Üniversite olarak son 8 yılda düzenlendiğimiz etkinlerin bir yenisi de bu kongredir. Bilimsel çalışmaların her geçen gün bağlantılı alanla desteklendiği, 3’üncül çalışmalara döndüğü günümüz bilim anlayışında yakın çalışma alanlarını konu edinen kongreler her geçen gün önemi arttırmaktadır. Bu bağlamda benzer ve yakın alanlarda çalışan bilim insanlarının çalışmalarını paylaşmasına vesile olması maksadıyla tertip edilen II. Milletlerarası Mühendislik ve Hayat Bilimleri Kongresi 3 gün bilimsel program, 1 günü de sosyal program olmak üzere 11-14 Nisan tarihleri arasında üniversitemizde icra edilecektir. Kongre kapsamında 44 oturumda sözlü, 2 oturumda da poster olmak üzere yaklaşık 250 bildirim sunulacaktır. Kongreye Filipinler, Malezya, Rusya, Ukrayna, Moldova, Litvanya, Bosna-Hersek, Makedonya, Libya, Irak, Japonya’dan olmak üzere 11 farklı ülkeden çok sayıda bilim insanı iştirak etmiştir.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ise, bilimin milletlerarası paylaşılmasının çok önemli olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Türkiye dışından 11 ülkeden tebliğ sunmak üzere bilim adamlarımız buralardalar. Bu bizi sevindiriyor ve tabi bilginin bilimin devamlı suretle paylaşılması milletler arasında da tesir göstermesi ayrıca güzel bir şey olacaktır. Tabii bugüne kadar bu sahalarda hepimizin çalışmaları vardır, bizim üniversitemiz de mühendislik temelli birkaç mamulünü inşallah üretmeye başlamaktadır. Önümüzde ki ay içerisinde üç tane yerli markamızı inşallah üretip artık ticari sahaya da sokmuş olacağız. Bir tanesinin yerli başka bir markası da var sanayicimizle beraberiz zaten şu sıralar da diğer ikisinin de ilk vakası, redaktör fren kartı ve toprak ve beton silindirini inşallah üniversite olarak üretip hizmete sunacağız bir ay içerisin de. Dolayısıyla küçük bir sanayi tesisimiz de olmuş olacak. Üniversitemizin diğer birimlerini görme ve inşallah tanıma fırsatınız da olacak dolayısıyla bunların arzumuz odur ki beraber çalışmayı da teşvik edici bir faktör olması. Yani biz de ve siz de hepimiz de olanlarla beraber inşallah üniversitelerimiz hem Türkiye hem de dışarı da ki Türkiye dışında ki üniversitelerimiz beraberce inşallah çalışmalarını sürdürsünler istiyoruz. Ve bu sempozyumun inşallah mühendislik ve mühendisliğe bağlı diğer alanlar da çok fazla çalışmalara ışık tutmasını ufuk açmasını diliyoruz. Hem davetli tebliğ sunacak olan hem de diğer bilim adamlarımızın sunacakları tebliğlerle inşallah sempozyumumuz çok güzel geçecektir şimdiden sizleri tebrik ediyoruz ve arzu ediyoruz hayırlı uğurlu olur hepinize hepimize.” dedi.

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Kastamonu’muz birçok medeniyete ev sahipliği yapıyor, üniversitemizin bu şekilde kongrelere ev sahipliği yapması bizi gururlandırıyor. Kastamonu Üniversitesi kurulduğu günden bu tarafa ciddi gelişmeler kat etti, kat ediyor ve kat edecek. Ben inanıyorum ki burada çok güzel sonuçlar çıkacak” dedi.

Bilimsel bilginin üretilmesi kadar, bilginin paylaşılması ve yayının yapılmasının da çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Vidinlioğlu, “Konferans, kongre ve sempozyumlarında bu yüzden önemi büyüktür. Kastamonu’muz zengin tarih ve kültür dolu bir vilayettir. Kastamonu’muzun gelişmesi açısından birçok milletlerarası kongre, sempozyum ve paneller yapıldı, inanıyorum ki daha da yapılacaktır. Üniversitemiz artık milletlerarası seviyede iş birliğine sahip müşterek faaliyetler yapabilen bir üniversite olarak faaliyetine devam ediyor. Bu da bizi ve şehrimizi gururlandırıyor. Üniversitemize birçok konuda destek olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Üniversitemizin bu tür çalışmalarının yeni ufuklar açacağına inandığını söyleyen Vidinlioğlu, “Kongre dahilinde 4 gün boyunca 11 farklı ülkeden akademisyenler birçok tebliğ sunacaklar. Kongrenin Kastamonu, Türkiye ve bütün Dünya ilmine katkı sağlamasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Üniversitemize her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurgulayan Vidinlioğlu, şöyle konuştu: “Bu tarz katılımlarda üzerimize düşen belediye olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bundan sonrada üniversiteye katkı vermeye devam edeceğiz. Çünkü belediye ile üniversitemizin entegreli şekilde çalışması ve işbirliği içerisinde olması şehre de çok güzel yenilikler katacaktır. Bundan sonrada bu işbirliğinin artarak devam etmesi arzumuzdur. Bu konuda da belediye olarak her türlü imkanı biz elimizden geldiğince sunmaya hazırız. Şehri tek başına yönetmek mümkün değildir. Şehir ancak ortak akılla yönetilir. Hem STK’larla hem de kamu kurum ve kuruluşlarla ama en önemli ayağa mutlaka üniversite olacaktır. Bu anlamda şehri ortak akılla yönetmek için üniversitemizle her zaman işbirliğinde olacağız. Olmamızda gerekiyor. Bu yüzden bu tarz çalışmalar mümkün olduğunca katkı vermeye hazırız. Bizimde üzerimize ne düşerse üniversite adına yapmaya hazırız.” dedi.

Konuşmaların ardından Sanatçı-Yönetmen Bünyamin Aksungur tarafından Türk Dünyasıyla ilgili müzik dinletisi yapıldı.

Dinletinin ardından kongrenin açılış oturumu yapıldı. Milletlerarası Mühendislik ve Hayat Bilimleri Kongresi 14 Nisan 2019 Pazar günü sona erecek.