Üniversitemiz, Kırgız Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı ile Özel Anadolu Hastanesi tarafından imzalanan anlaşma çerçevesinde ilimize meslek içi eğitim ve tecrübe değişimi için gelen Kırgız Doktorlardan oluşan 2. heyet 10 Nisan 2019 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret etti.

Özel Anadolu Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sinan Altıkulaç ile Kırgız doktorları makamında ağırlayan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Kırgızistan’dan bir mutabakat ile ilimize gelip, Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Anadolu Hastanesi işbirliğiyle 2’şer haftalık pratik eğitim alacak olan hekimlerimizin 2. grubu ilimize geldiler ve çalışmalarına başladılar. Çalışmalarımız teorik ve pratik olmak üzere 2 kısımdan oluşuyor. Bu gelen hekim grubumuz 11 kişiden oluşuyor. 5 tane çocuk hastalıkları uzmanı var. 1 tane çocuk kardiyoloğu var. 2 tane kadın doğum uzmanımız var. 1 tane eczacı var. 3 tane gencimizde 6’ncı sınıf tıp akademisi öğrencisidir. İnşallah 1’inci grupta olduğu gibi 2’nci grupta da hedefimize ulaşacağız. Hem pratik hem de teorik çalışmalar başarılı olacaktır. Bu grupta çalışmalarını tamamladıktan sonra biz, 3’üncü grubu bekleyeceğiz. Kendilerine hizmet etmekten memnunuz. Umarım grubumuzdaki hekimlerimizde memnun olarak ilimizden ayrılırlar. Kastamonu’da kalmak isteyen olursa, Kastamonu onların evidir. Burada kalabilirler” diyerek proje kapsamında emeği geçenlere teşekkür etti.

Özel Anadolu Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sinan Altıkulaç ise; “Eğitim kapsamında 2’nci grup ilimize geldi. Her yeni grupta eksiklerimizi tamamlıyoruz. Daha iyi eğitim vermek için uğraşıyoruz. Meslektaşlarımızda memnun olarak döndüklerini ifade ediyorlar. Bundan çok mutluyuz. Bu insanlığa hizmet. Tam 5 bin 500 kilometre ötedeki kardeşlerimize bu hizmeti verme imkanını Rektörümüz bize sundu. Aldıkları hizmeti ülkelerindeki kardeşlerimize sunmaları çok önemli. Herhangi bir problem yaşadıklarında kapımız her zaman açık. Bir eksiklik gördüklerinde de bize bildirsinler. Her seferinde daha iyi hizmet sunmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

Kırgız Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Kudret Artıkbaev, söz konusu çalışmanın Kırgızistan’daki yankılarına değinerek; “İlk grup Kırgızistan’a döndükten sonra oradaki yankılarını gözlemledik. Gerçekten çok önemli yankılar var. Derdine derman arayan millete derman bulabildiklerini gördük. Buradaki tıp teknoloji kullanımı ile ilgili birçok her şey öğrendiklerini gözlemledik. Şu anda her ilimizde Türkiye Türkçesi’ne yoğun ilgi olduğunu gördük. Ülkemizdeki tıp fakülteleri de bu projeden sonra Türkçe eğitimlerine başladı. En az 120 doktorumuzu bu proje kapsamında eğitimden geçirmeyi planlıyoruz. Bu Kırgızistan için çok önemli bir sayı. Kırgızistan tıppının dünya standartlarını yakalamasında yardımcı olacağını düşünüyorum” dedi.