Üniversitemiz ile Kazakistan Bolaşak Akademisi arasında Rektörlük makamında tertiplenen merasim ile ikili işbirliği mutabakatına imza attı.

İmza merasimi öncesi Kazakistan Bolaşak Akademisi Rektörü Prof. Dr. Kuralbay Menlibayev, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Söylemez ve Bolaşak Akademisi Mevlana Programı Koordinatörü Sagynysh Ismagulov Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Bizim kardeşlerimizle çalışmamızda bir sınır yoktur.  Sizin hiçbir istediğinizi geri çevirmeyiz. İnşallah sizinle beraber akademik olarak araştırma, geliştirme, hoca ve talebe değişimi, Mevlana, Erasmus Plus gibi projeler başta olmak üzere ortak projeler ayrıca arzu ederseniz ortak diploma hususunda her şeyi yapabiliriz. Üniversitemizde olan sistemlerin aynısının sizde olması için teknik destek gibi hususlarda ne lazımsa onları da yapabiliriz. Elbette ortak çalışma sahaları çok olacaktır. Akademisyenlerimizi bir araya getirirsek çok sık bir şekilde daha güzel şeyler çıkacaktır. Teknik meseleler de inşallah beraber çalışmalarımız olabilir. Kastamonu Üniversitesi sizin üniversitenizdir. Dolayısıyla buranın her şeyi size aittir. Burada sizin için bir sınırlama olmaz. İnşallah geçmişimiz birdir geleceğimiz bir olacaktır. Kastamonu’da sizin evinizdir. Evinize ve üniversitenize tekrar hoş geldiniz.” dedi.

Kazakistan Bolaşak Akademisi Rektörü Prof. Dr. Kuralbay Menlibayev; “Rektör Yardımcı Prof. Dr. Ali Rafet Özkan öğretti ki ben Kazakistan’ın Türküyüm, ben Türkiye’nin Kazak’ıyım. Öğretim üyesi, öğrenci hem de akademik iş birliği imkânlarını tecrübe etmek üzere Üniversitenize geldik. Türkiye’de bazı üniversitelerle anlaşmamız var. Geçen sene Nursultan Nazarbaev’in ‘Büyük Bozkırın 7 Özelliği’ diye bir makalesi yayımlandı. Bu makalesinde devlet başkanımızın söylediği gibi bütün Türk atalarımızı, soyumuzu unutmamız gerek desturumuzu, geleneklerimizi, göreneklerimizi unutmamız gerektiğini birbirimiz iyi tanımamız gerektiğini söylüyor. Bu sebeple şu anda Atatürk Üniversitesi ile anlaşmalarımız var Atatürk Üniversitesi bize destek veriyor gerek lisans, gerek yüksek lisans, gerek doktora öğrencilerimizi kabul etti. Orada 4 tane doktora kontenjanı açmış. Bu sebeple biz buradayız, buraya geldik. Sizden öğreneceğimiz şeyler varsa onları almaya geldik. Bu yıldan itibaren artık açık öğretim Kazakistan’da olmayacak ama uzaktan eğitim teknolojisine açıyoruz, ona başlıyoruz açık öğretim olarak değil de uzaktan öğretim olarak teknolojiyi yerleştirip o şekilde başlıyoruz. Bizde işittik ki burada Kastamonu Üniversitesinde uzaktan eğitim sistemi çok gelişmiş biz bunu sizden öğrenmeye geldik.  Bunu eğer bize gösterirseniz ve bize anlatırsanız bizde onu görmek istiyoruz.“ dedi.

Konuşmaların ardından Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ve Kazakistan Bolaşak Akademisi Rektörü Prof. Dr. Kuralbay Menlibayev ikili işbirliği mutabakatına imza attı.