Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, İlimiz ziyaretleri kapsamında 27 Mart 2019 tarihinde Üniversitemiz Tıp Fakültesi Külliyesi içerisinde bulunan eğitim binasının inşaatında incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından Üniversitemiz Tıp Fakültesi’nin 2019 yılı içerisinde tamamlanması için destek vereceklerini söyledi.

Tıp Fakültesi’ndeki incelemelerinde Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile ilgili kurum amirleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri eşlik etti.

Ziyarette konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Muhterem Başkanımız bugün ilimizi teşrif ettiler ve Tıp Fakültemizi şu anda ziyaret ediyorlar. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bir Ana Kampüsümüz ve Eğitim Fakültemizin Kampüsü olmak üzere Tıp Fakültesi Külliyemiz şehirdeki 3. Kampüsümüz oluyor. Burası 330 dönümlük bir kampüstür. Tıp Fakültesi talebelerimiz şu anda 1. ve 2. Sınıflar Ankara’da eğitim almaktadırlar. Arkamızda bulunan morfoloji adı altında ki eğitim-öğretim binamız tamamlanırsa biz buraya eğitim öğretimi taşıyacağız. Şu an 15 öğretim üyemiz, 1 asistanımız, 10 tane almak üzere olduğumuz öğretim üyemiz, 32 de idari personelimiz bulunmaktadır.

Tıp Fakültesi öğrencilerimizin bu kampüse, Kastamonu’ya gelebilmesi için tamamlanması gereken morfoloji binamıza da 18 Milyon TL ilave ödenek gerekmektedir. Şu ana kadar Kastamonu Üniversitesi olarak aldığımızda %35’ler seviyesindeydi. Şimdi 4 Milyon 200 Bin Lira civarında bir ödeme yapıldı. 5 Milyon 992 Bin Lirada 2019 bütçesinden gelmişti. 18 Milyon ilave ödenek ile inşallah bu binamız sadece bitmekle kalmayacak eğitim-öğretime de hazır hale gelecek. Tıp Fakültemiz Kastamonu’da eğitim-öğretimi de Kastamonu’da yapacak. Muhterem Başkanımızdan istirhamımız, kendilerine arz ediyoruz ve teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Başkanımız Sayın Naci Ağbal’a hoş geldiniz diyorum. Gerçekten bugün burada Kastamonu’nun önemli bir konusunu istişare etmek ve sonlandırmak için burada bulunuyoruz. Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin çalışmalarını izliyoruz ve bundan sonra ne şekilde devam edeceği, ne zaman hızlı bir şekilde sonuçlanacağını Sayın Başkanımız, Valimiz, Rektörümüz, İl Başkanımız ile birlikte son değerlendirmeleri yapacağız. Kastamonu halkı üniversite hastanesini çok bekliyor. Gerçekten bu hastaneye ihtiyacı var. Onun içinde bizlerde buradayız. Hep birlikte beraber el ele verip bu sene içerisinde sonuçlandırmaya gayret göstereceğiz. Halkımızın sağlık açısından şehir dışına gitmeden Üniversitemiz nezaretinde sağlık hizmeti alabileceği çok güzel bir Üniversite hastanemizin hizmete açılmasından dolayı çok mutlu olduğumu ifade ediyorum. “ dedi.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz; “ Öncelikle ilimize yaptığınız ziyaretten ötürü bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bugün hem Valiliğimizde, Hem Belediye de çok faydalı görüşmeler oldu. Bize daha önceki ziyaretlerinizde de yapmış olduğunuz katkılar İlimiz tarafından memnuniyet ile karşılanmıştı. Tıp Fakültesi Kastamonu açısından gerçekten çok önemlidir. Kastamonu gündeminin ön sıralarında yer alan bir husustur. Bu konuda sizlerin vereceği destekle eminim ki Kastamonu gündeminden çözülmüş bir sorun olarak çıkacaktır. Halkımız bu hizmetten istifade etmeye başlamış olacaktır. Öncelikle Sayın Rektörümüzün talep ettiği bir-iki tane karşılanması ve hızlı bir şekilde bu işin tamamlanarak önümüzde ki eğitim-öğretim dönemine yetişmesi, dışarı da eğitim gören öğrencilerin İlimizde tıp eğitimini almaya başlamaları önemli bir aşama olacaktır. Bu konuda ki güçlerinizi desteklerinizi bekliyoruz.“ dedi.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal; “Çok Saygıdeğer Valim, Belediye Başkanım, Rektörümüz, Değerli Borsa Başkanımız bugün ziyaretimiz münasebetiyle bizi karşılayan Fakültelerimizin Dekanları sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Bugün Kastamonu’da hem Valilik hem de Belediye Başkanlığı ziyaretimizi gerçekleştirdikten sonra Kastamonu’ya gelmemize vesile olan esas meseleyi yerinde görmek için Kastamonu Tıp Fakültesi eğitim binasının inşaatının önünde bulunuyoruz. Sayın Başkanımızda geçtiğimiz hafta istişare görüşmesi yaparken Sayın Başkanımız böyle bir meseleyi bahsettiler. Rektör hocamızın da talepleri vardı. Bizimde Kastamonu’ya ilgimiz, alakamız bizi buraya kadar getirdi. O açıdan vesile olan Belediye Başkanımız ve Rektörümüze teşekkür ediyoruz.

Ak Parti hükümetleri olarak 17 yıldır ülkemizde her alanda olağan üstü bir çaba ve gayret içerisindeyiz. Gerek ulaşım, tarım, eğitim araştırma-geliştirme alanların da olmak üzere önceki dönemlerde asla mukayese edilemeyecek yatırımlara imza attık devam ediyoruz. 2019 yılı fiyatları ile son 17 yılda hükümet olarak yaptığımız yatırımlar 1 Trilyon 300 Milyar Liraya yaklaşmış durumdadır. Önceki yıllarla asla mukayese edilecek seviyede büyük. Eğitime her zaman özel bir önem veriyoruz. Ak Parti hükümetlerinde her zaman en fazla payı eğitim ayrılmaktadır. Eğitim Ülkemizin geleceği için, kalkınması için, ihtiyacımız olan nitelikli insan kaynağı için ne kadar önemli olduğunu da görüyoruz. Hepimizin bildiği gibi bugün artık üniversitesi olmayan ilimiz kalmadı. Kastamonu Üniversitesi’ de 2006 yılında kuruldu. Bugün görüyoruz ki çok güzel faaliyetlere vesile oluyorlar. Allah kendilerinden razı olsun. Üniversite eğitimi konusunda da sadece üniversiteleri kurmakla kalmadık. Bütün üniversitelerin yapılması için de bütçeden kaynaklar ayırdık. Bugün hangi vilayetimize giderseniz gidin kampüs binalarımızın biten hali ve devam eden halini görüyorsunuz. Sadece fakülte kurmadık o fakülte binalarını da tamamladık. Bugün Kastamonu’da başında bulunduğumuz inşaatın süratle tamamlanacak olması son derece önemli. Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesinin geçmişi hakkında da bilgimiz var. Hacettepe Üniversitesine bağlı olduğu dönemden şimdi doğrudan doğruya Kastamonu Üniversitesinin bir birimi haline geldi ve memnuniyetle görüyorum ki inşaatta aslında önemli bir merhaleyi de kat etmiş. 2019 yılı yatırım programı kapsamında yapılacak olan işlerde özellikle bitmeye yakın işlere özel bir önem veriyoruz. Bir katkı ile eğer hizmete açılacaksa yıl içerisinde bu projelere ilave destekler vereceğiz. Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesinin inşaatının hemen hemen sona doğru gelinmiş. Bizde inşallah Cumhurbaşkanımızın takdirleri ve teveccühleri ile kendilerine arz edeceğiz. Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesinin inşallah bu sene sonuna kadar tamamlanarak eğitim-öğretime hazır hale gelmesi konusunda desteklerimizi sunacağız. İnşallah açılır bir daha geliriz. Kastamonu’ya gelmemize vesile olur.

Ben bir daha çok değerli Rektörümüze, Üniversitemize vermiş olduğu katkılardan, göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Bütün dekanlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Tam bir takım çalışması içinde Üniversitemizi geliştiriyorlar. Sayın Valimiz bütün kamu yatırımlarının tamamlanması noktasında özel olarak takip ediyorlar. Kendisiyle görüştük. Gerek il idaresi, gerek KÖYDES yatırımları olağanüstü bir gayretleri var. Belediyemizde keza bugün şehir içinden geçerken görüyoruz. Gerçekten çok güzel hizmetlere vesile oluyorlar. Allah kendilerine yardımcı olsun. Gerek Bakanlıklarımız, gerek merkez hükümetimiz, hem Üniversitemiz, hem de Valiliğimiz ile birlikte devam edeceğiz. Kastamonu’nun yarını gelişen, büyüyen, üretimi ile turizminde, kültüründe, tarihi ile olağanüstü bir çekim merkezi olacak bunu da sağlayacak arkadaşlar burada gayret ediyorlar. Bunları görmekten, bu hizmetleri vatandaşlarımıza gösterdiklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

İncelemenin ardından Üniversitemiz ana külliyesi ve külliye içerisinde bulunan fabrikamızı gezen Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Maslak Sanayi Sitesi esnafları ile buluştu.

Programın ardından Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret etti. Ağbal, Üniversitemiz Rektörlük binası önünde akademisyenlerimiz tarafından karşılandı. Ziyarete Vali Yaşar Karadeniz, Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve STK temsilcileri, kurum amirleri eşlik etti

Ziyarette Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Üniversitemiz Tıp Fakültesi hakkında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’a detaylı bir sunum yaptı. Ağbal, Üniversitemiz Şeref Defterini imzaladı.