Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, 27 Mart 2019 tarihinde İlimiz ziyaretleri kapsamında Kastamonu Valiliği ve Kastamonu Belediyesini ziyaret ederek, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Külliyesi eğitim binasının inşaatında incelemelerde bulundu.

İlk olarak Kastamonu Valiliğini ziyaret eden ve Valilik Şeref Defteri'ni imzalayan Ağbal, Vali Yaşar Karadeniz’den İlimiz hakkında bilgi aldı.

Ziyarette konuşan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal; “Kastamonu’da devam eden kamu yatırımlarıyla ilgili devam eden projeler hakkında görüş alışverişinde bulunacağız.  Özellikle Strateji ve Bütçe Başkanlığı olarak devam eden bu yatırımlarla ilgili almamız gereken kararlar varsa bu konularla da ilgili gerekli istişareleri yapacağız. Bu ziyaret kapsamında Kastamonu Belediye Başkanımızı makamında ziyaret ederek Belediyelerin çalışmaları hakkında kendilerinden bilgi alacağız. Akabinde Kastamonu Üniversitemizin devam eden yatırımları konusunda devam eden inşaatlar ile ilgili yerinde incelenlerde bulunacağız hem de Rektör hocamızı makamında ziyaret ederek Kastamonu üniversitesinin çalışmaları hakkında faaliyetleri hakkında kendilerinden bilgi alacağız. Bu ziyaret kapsamında son olarak şehir içinde kalan küçük sanayi sitelerinin şehir dışına taşınmasına ilişkin başlatılmış olan bir proje kapsamında Maslak Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi mensubu esnaf kardeşlerimizle bir araya geleceğiz. Küçük sanayi sitesi projesi 2019 yılı yatırım programına alındı. Kastamonu şehir içinde kalan gerek küçük sanayi sitelerinin gerekse diğer esnafımızın çok daha organize modern dükkânlara sahip, alt yapısı üst yapısı tamamlanmış yeni bir çalışma alanına bir sanayi sitesinin olması çok önemli. İnşallah kendileri ile istişarelerde bulunacağız. Sayın Valimize teşekkür ediyorum bu ziyaretimiz Kastamonu’ya bereketler getirir hayırlar getirir” şeklinde konuştu.

Ardından Kastamonu Belediye Başkanlığını ziyaret eden Başkan Naci Ağbal, burada belediye personeli tarafından karşılandı. Başkan Naci Ağbal’a, Vali Yaşar Karadeniz, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçaslan, STK temsilcileri, kurum amirleri eşlik etti.

Ziyarette konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanımız Sayın Naci Ağbal'ın bugün ilimize gerçekleştirdiği ziyaret bizleri son derece onurlandırmış ve mutlu etmiştir. Ziyaretleri ile bizleri gururlandıran Sayın Başkanımızın bizlere ve şehrimize verdiği destekler çok daha güçlü bir Kastamonu olma yolunda bizlerin şevkini kat kat arttırmıştır. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanımız Sayın Naci Ağbal'a Belediye Başkanlığımızı ziyaretleri ve destekleri sebebi ile tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.

 Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Kastamonu’nun tabiatıyla, kültürüyle, tarihiyle Türkiye’nin en müstesna illerinden biri olduğunu ifade ederek; “Kastamonu insanın sıcaklığını, vatanseverliğini, milletperverliğini her zaman gördük. Sayın Başkanımız bizim için çok kıymetli. Ekibiyle beraber Kastamonu’nun gelişmesi için, büyümesi için konak projelerini unutamıyorum. Gece gündüz çalıştılar. Kastamonu’ya hizmet aşkını hiç unutmuyorum. Güzel hizmetler yaptı, yapmaya devam edecek. Bugün söylediği konularda geleceğe yönelik hizmet konular, isabetli konular, Kastamonu’ya dokuna konular. Kastamonu’nun geleceği açısından ihtiyacı olan konular. İstihdam konusunda belediye olarak inisiyatif alması, bu konuda projeler geliştirmesi ve bu konularla ilgili vatandaşlarımıza açıkça geleceğe bir umut göstermesi çok kıymetli. İnşallah Kastamonu’da yaşayan kardeşlerimizin istihdam noktasında, taleplerini bu proje kapsamında yerine getiriler. Barınma konusu, konut konusu çok önemli. Sayın Başkanımızda bu konularda yürüteceği projelerle, buranında hassasiyetlerini dikkate alarak, çok güzel proje gerçekleştireceğine inanıyorum. Bu da vatandaşa dokunan bir konu. Turizm projesi de esas itibariyle Kastamonu için bir vizyon proje. Çünkü Kastamonu’ya bakıldığında gerek iç turizm açısından, gerekse dış turizm açısından olağanüstü potansiyeli var. Dolayısıyla belediye olarak turizm konusunda sizin atacağınız adımlar, Kastamonu’nun hak ettiği noktada bir turizm geliri elde etmesini sağlayacak ve istihdama ciddi katkı verecektir” diye konuştu.

Kastamonu’ya insanların gelmek istediğini söyleyen Ağbal; “Turizm noktasında belediye olarak yatırımlarla olağanüstü katkılar verecek. Belediyeler yatırım yapacaksa, merkezi hükümetlerinde desteği çok önemli. Kastamonu’ya gelirken, ilk kez 15 Temmuz Şehitler Tüneli’nden geçtik. Ülkemizle, milletimizle gururlandık. Kastamonu’da belediye güzel işler yapacaksa, bütün Bakanlıklarımızla uyum içerisinde, merkezi hükümetin her anlamda verdiği katkılar önemli. AK Parti Belediyeciliğinin merkezi hükümetle olan koordinasyon ve ortak anlayışı bu hizmetlere katkı veriyor. Yeni dönemde de Kastamonu Belediyemizin gerek Bakanlıklarımızın, gerekse hükümetlerimizin destekleriyle burada önemli işler yapacağına inanıyorum. Turizmde bunların başında geliyor. Hükümetimizin gelecekte Kastamonu Belediyesiyle turizm alanında çok fırsat projeler olacaktır. Sayın Başkanımızın yakaladığı bu vizyonu çok önemsiyorum” dedi.

Kastamonu’nun sürekli büyüdüğünü ifade eden Ağbal; “Gelişen Kastamonu’da trafikte de yeni çözümlerin ortaya konulması da bir ihtiyaç olarak doğuyor. Başkanımızın trafik konusundaki projeleri de çok değer katacaktır. Kastamonu çok güzel noktalara gelecektir. Kastamonu ile ilgili geri çevirdiğimi hiçbir talep olmadı. Yeni Sanayi Sitesi’ni hayata geçiriyoruz. Bir nebze katkımız olduysa ne mutlu bize. Merkezi hükümet, Bakanlık, belediye, esnafımız el ele veriyoruz, projeyi hayata geçiriyoruz. Merkezi hükümet, belediye uyumu ve esnafın burada birliktelik göstermesi önemli. Bu proje tamamlandığında 5 binin üzerinde bir istihdam sağlanacak. Kastamonu ekonomisi büyüyecek. Bir sanayi projesi olmasının dışında Kastamonu’nun şehir siluetini değiştirecek, şehre yeni bir vizyon katacak, olağanüstü bir proje. Kastamonu’da yapacağınız bu proje Türkiye’de birçok ile örnek olacaktır” diye konuştu. “ dedi.

Ziyaret hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu. Ziyaretlerin ardından Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Külliyesi eğitim binasının inşaatında incelemelerde bulunmak üzere Külliye sahasına geçti.