Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından çeşitli meslek gruplarında çalışanlar için getirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu kapsamında yaklaşık bir yıl önce Üniversitemiz Personel Belgelendirme Merkezi Müdürlüğü (KASPER) kuruldu.

Mesleki Yeterlilik Kurumu’mdan yetki almak için kurulan müdürlüğümüz, ön başvuru sürecini tamamlayarak Türk Akreditasyon Kurumu tarafından inşaat işçisi, ahşap kalıpçısı ve çelik kaynakçısı alanlarında akredite edildi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Mevlüt Beyribey Konukevinde tertiplenen basın toplantısında, Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanların ilgili sektörlerde çalışamayacaklarını belirtti.

Belge zorunluluğu bulunan meslek sayısının 117 olduğuna işaret eden Aydın, "İlerleyen süreçte bu sayı artacaktır. İlimiz genelinde kanunun ilgili maddesi gereğince ihtiyaç doğdu. İhtiyaç olan meslek gruplarında çalışan ancak belgesi olmayan insanlarımızın bu belgeleri alabilmelerini, temin etmek maksadıyla üniversitemiz bünyesinde KASPER'i kurduk. Ardından akreditasyonu tasdik edildi." dedi.

Müdürlüğün İSO 1724 standardına göre personel belgelendirmede yetkili akredite kuruluş olduğunu anlatan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, "Bu belgeyi vermeye yetkili kuruluş haline geldi. Bu, Karadeniz Bölgesi'nde ilk. En yakın belgelendirme merkezi Sakarya Üniversitesinde var." diye konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Aydın, 1 Ocak 2020'ye kadar eğitime katılanların eğitim ücretlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ödeyeceğini bildirerek, "Kendilerinden veya sektörün temsilcilerinden herhangi bir mali kaynak tahsis edilmeyecek, ödeme yapılmayacak. Bu da önemli bir avantaj. Çalışanlarımız uzak illere gidip yorulmayacak, masraf etmeyecekler. Üniversitemizden bu belgelerini rahatlıkla alabileceklerdir." ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından Türk Akreditasyon Kurumu tarafından yapılan denetlemeden başarı ile geçerek akredite edilen Üniversitemiz Personel Bilgilendirme Merkezi’ne TÜRKAK tarafından verilen belge Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’a takdim edildi. Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın tarafından da Merkez Müdürlüğümüzün kurulmasında emeği geçen KASPER Kalite Yönetim Temsilcisi Prof. Dr. Ahmet Sıvacıoğlu’na KASPER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali Kemal Çakır’a ve Döner Sermaye İşletme Müdürü Refiye Yalçın’a plaketleri takdim edildi.