Üniversitemiz, Kırgız Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı ile Özel Anadolu Hastanesi tarafından imzalanan anlaşma çerçevesinde 15 günlük meslek içi eğitim ve tecrübe değişimi için İlimize gelen Kırgız doktorlardan oluşan heyete 09 Mart 2019 tarihinde Rektörlük makamında tertiplenen merasim ile sertifikaları verildi.  

Merasime Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Özel Anadolu Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sinan Altıkulaç, Kırgız Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı Başkanı Üniversitemiz Dr. Öğr. Üyesi Kudret Artıkbaev ve Kırgızistan İlimize gelen doktorlardan oluşan heyet iştirak etti.

Sertifika merasiminde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Çok kıymetli meslektaşlarımız öncelikle hoş geldiniz. Bugün Kırgızistan’dan Kastamonu’ya gelip iki haftalık hizmet içi nazari ve tatbiki yani teorik ve pratik eğitimlerini tamamlayan 10 kişilik doktor ekibimize sertifikalarını vermek üzere buradayız. 10 kişilik hekimimiz burada eğitim aldılar. Tabi bu programın tabi hayata geçmesinde öncelikle evvela Kırgızistan Milli Meclisi Parlamentosu Başkanımız Arslanbek Cumabekov’un teklif ve tavsiyeleri oldu. Bizde o dönem meclis başkanımızın o talebini memnuniyetle kabul ettik ve hemen böyle bir programı tertiplemek için yola çıktık. Kırgızistan’daki organizasyonun kısmını bizatihi Kırgız Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfımız üstlendi. Aynı zamanda tabi hem organizasyonun yapılmasında hem de bu vakfın o meseleyi burada üstlenmesinde Kırgızistan Milli Kahramanı Eski Gençlik Bakanımız Aliyasbek Alımkulov’un da desteği ve gayreti, faaliyeti çok fazla oldu.

Eğitim Kastamonu’da verileceği için teorik ve pratik yani nazari ve tatbiki eğitimi vermek üzere Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve Kastamonu Özel Anadolu Hastanemiz eğitim kısmını üstlendi. Tabi eğitimin teorik kısmını ağırlıklı tarafını Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesindeki akademisyenlerimiz ve öğretim üyelerimiz verdi. Ve tatbiki pratik kısmı da tamamen Kastamonu Özel Anadolu Hastanemizde yapıldı. Hekimlerimiz Anadolu Hastanemizde hem klinik, poliklinik ve ameliyathane hizmetlerinde bizatihi bulundular. Bu eğitimin faydalı olduğuna inanıyoruz. Bugün itibariyle kısa hizmet içi eğitimlerini tamamlamış olarak 10 kişi hekim grubumuzu Kırgızistan’a uğurlayacağız. Bir sonraki hekim grubumuz da 22 Mart’ta gelecek. Aynı şekilde eğitimlerini alıp dönecekler. Yıl boyunca bu eğitim periyodik olarak devam edecek. İlk planlamada 120 hekimimiz ve sağlıkçımız bundan yararlanacak. Kırgızistan’daki hekim ve sağlıkçı gruplarımızın eğitimleri inşallah daha sonraki safhalarda yeni planlamalarla devam edecek. Aldığımız bilgilere göre hekimlerimiz eğitimleri gayet faydalı bulmuşlardır. Biz Kırgızistan’dan gelen bütün teklifleri ve bütün talepleri azami şekilde yerine getirmek için çalışıyoruz da çalışacağız da. Eğer ilk grupta ilk defa olmasından kaynaklı ufak, tefek problemler varsa da bunlar ileri ki zamanlar da giderilerek devam edilecek.

Öncelikle tabi bu programların başlatılmasında fikir üreten ve harekete geçmemize vesile olan çok kıymetli Kırgızistan Parlamentosu Başkanımız Arslanbek Cumabekov’a çok teşekkür ediyorum. Bu organizasyonda yer alan bizatihi organizasyonun hayata geçmesinde hastanesini açan eğitimlerimizde en mühim yeri alan Anadolu Hastanemizin Yönetim Kurulu Başkanı Doktor Sinan Altıkulaç’a ayrıca teşekkür ediyorum. Anadolu Hastanesinin hekimlerine, personellerine bütün çalışanlarına hasta bakıcısına, hizmetlisine çok teşekkür ediyoruz. Çünkü bizim bu hizmetimizde kucaklarını açtılar ve en güzel şekilde hizmet ettiler. Kastamonu Üniversitemizin Tıp Fakültesi başta dekanı, akademisyenleri ve çalışanları olmak üzere bütün arkadaşlarımıza da mesai arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Ve üniversitemizin çok kıymetli idari hizmet personeline de ayrıca teşekkür ediyorum. Ve bu organizasyonda çok kıymetli Eski Kırgızistan Gençlik Bakanımız Milli Kahramanımız Aliyasbek Alımkulov’a teşekkür ediyoruz. Kırgız Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı Kırgızistan’daki organizasyonda bizatihi faal rol aldı. Burada da hizmetlerin görülmesinde organizasyonda yine faal rol aldı. Vakfın başkanı, üniversitemizin öğretim üyesi Kudret Artıkbaev Bey’ede ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Ve inşallah bundan sonra daha başka hizmetlerle de biz hep beraber devam edeceğiz. Bu eğitime iştirak eden bu eğitimi tamamlayan Kırgızistan’dan gelen hekimlerimizi de tebrik ediyoruz. Kendilerine ayrıca teşekkür ediyoruz. Eğitimlerinin ve alacakları sertifikaların güzel hizmetlere vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyoruz. Her zaman Kastamonu’nun onların evinin olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Dolayısıyla evleri onlara her zaman açıktır. Her türlü hizmeti istemeye hakları vardır.

Özel Anadolu Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sinan Altıkulaç; “Böyle bir proje olduğunu ilk duyduğumuzda ve buna katkı sağlayabileceğimizi duyduğumuzda heyecanlandık. Pratik eğitimler hastanemizde yapıldı. Bu anlamda katkı sağlayabildiğimizi umuyorum. İlk olduğu için mutlaka eksiklikler vardır. Değerli meslektaşlarım eğer eksikliklerimiz olduğunu düşünüyorsa bizleri affetsinler. Bunları münazara ederek her geçen gün daha iyisini yapmak için uğraşacağız. Ata yurdumuzdan gelen misafirlerimizi burada misafir etmekten çok memnunuz. Bu vesile ile tanışmış olduk. Bundan sonra da program haricinde de kapımız açıktır. İstedikleri zaman istedikleri eğitim için gelebilirler. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. “ dedi.

Kırgız Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı Başkanı Üniversitemiz Dr. Öğretim Üyesi Kudret Artıkbaev “Değerli doktorlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu projenin hayata geçmesinde en büyük yükü Üniversitemiz ve Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın çekmiş oldu. Dr. Sinan Altıkulaç uygulama kısmının hayata geçmesinde bize çok önemli bir kapı oldu ve doktorlarımız içinde Kırgızistan için çok faydalı bir süreç olduğunu düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk’ün dediği gibi ‘Beni Türk doktorlarına emanet ediniz.’ Bizde bundan sonra Kırgız Türkleri olarak kendimizi Türk doktorlara emanet etmek için çok iyi bir süreç geçirdiğimizi düşünüyorum. Üniversitemizin personeline, Özel Anadolu hastanesi yönetimine, Hastanemizin koordinatörü Kayhan Bey’e, doktor arkadaşımıza hepsine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Heyet adına konuşan Genel Cerrahi Uzmanı Bekbolot Begaliev; “Dün Sayın Hocamızın babası gibi olan hocasının böylesi bir büyük insan yetiştiren bir öğretmenin hayata gözlerini yumduğu bilgisini aldığımızda çok üzüldük. Bu yüzden size başsağlığı diliyoruz.

Böylesi bir kaliteli eğitimi almamızı sağlamanızdan dolayı herkese teşekkür etmeyi borç biliriz. Biz bu eğitimlerimden çok iyi faydalandık. Aldığımız bilimle buradan edindiğimiz tecrübeyle ülkemize vatanımıza ve milletime hizmet etmeyi nasip edeceğini düşünüyorum. “ dedi.

Kırgız Devlet Tıp Üniversitesi Dekan Yardımcısı Doç. Nurbek Atakulov; “Rektörüme böylesi bir büyük bir  projeyi yapıp hayata geçmesi noktasında çok emek verdikleri için ve hastane yönetimine ve çalışma ekibine ve vakıf yönetimine teşekkür ediyorum. Böylesi bir proje hiç bir zaman kolay değildir. Bu projenin arkasında çok emek var, çok ince ayrıntılar var.

Ben başarılı bulduğum iki öğrencimi yanımda getirdim. Dünyada tıp alanında ulaşılan seviyeyi görsünler istedim. Biz öğrencileri yetiştirirsek daha kalıcı olur diye düşünüyorum. Değişim programını sizler onay verirseniz akademi olarak başlatabileceğimizi düşünüyoruz. Burada gelen tıpçılarımızın buradaki vatandaşlarla iletişim kurarak buradaki gelenek, görenek ve misafirperverliği görmüş olmaları bizim için dolaylı fayda diye düşünüyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından heyete sertifikaları verildi. Program toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Son Haberler