Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev ve beraberindeki heyet, Üniversitemizde eğitim gören Türkmenistan uyruklu talebelerimizle bir araya geldi.

Görüşme öncesinde, Türkmenistan Eğitim Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Genel Müdürü Hemra Hayırov, Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev Milli Eğitim Enstitüsünün Eğitim Personelleri Meslek Geliştirme Genel Müdürü Serdar Durdiyev ve Türkmenistan Gençlik Teşkilatı Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Gurbangeldi Hıdırov Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Evvela Büyükelçimize çok teşekkür ediyoruz. Geldikleri günden bu yana sık sık Üniversitemizi ve Kastamonu’yu ziyaret ederek hem bizi şereflendiriyorlar, hem de talebelerle fazlasıyla alakadar oluyorlar. Talebeleri bu şekilde takip etmeleri bizi memnun ediyor. Ayrıca biz beraber programlarda yapıyoruz en son ‘İpek Yolunun Kalbi Türkmenistan’ programını beraberce burada yaptık ve yıl boyunca da zaten kendileri bütün programlarımızda şeref verdiler. Sağ olsunlar. Buradan sonrada İnşallah hep beraber olmaya devam edeceğiz. Sizlere çok teşekkür ediyoruz. Üniversitelerimizde okuyan Türkmenistanlı gençlerimize ve Türkmen gençlerimizi zaman zaman takip etmek onların tahsillerini iyi bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olacaktır. Bizlere de yol gösterecektir. Bizim içinde çok iyidir inşallah o gençlerimiz bizim üniversitelerimiz de iyi bir eğitim göreceklerdir, görüyorlar da. Sizlerin de takibinde inşallah memlekete hizmet etmek üzere hazırlanıyorlar. Bunların tabi takip edilmesi zaman zaman ihtiyaçlarının sorulması ihtiyaçlarının belki fark edilmeyen ihtiyaçlarının da fark edilmesine vesile olacaktır ve daha iyi bir sistemde daha iyi bir şekilde tahsilleri devam etmeleri eğitimlerini tamamlamasına yardımcı olacaktır. Her zaman söylediğimiz bir şey var sadece bir eğitim meselesi değil Kastamonu Üniversitesi sizin üniversiteniz zaten ve Kastamonu’da sizin evinizdir. İnşallah Allah-u Teâlâ bu üniversitede bu evinizde her zaman sizi bekleriz. Burada olmanızı arzu ederiz. Tekrardan çok teşekkür ediyoruz. Sağ olun. Şeref verdiniz.” dedi.

Ziyarette Bakanlık adına teşekkürlerini ileterek sözlerine başlayan Türkmenistan Eğitim Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Genel Müdürü Hemra Hayırov; “Burası çok güzel bir üniversite, öğrencilerimiz için burada tüm imkânlar sağlanmış durumda. Bu tabi ki sizin görüşünüz ve tabi ki sizin Rektörlüğünüzün sayesinde oluyor. Ücretlerde düşük öğrencilere de böyle yerler tahsis edilmiş çok teşekkür ediyoruz. Sayın Rektörüm burada Türkiye de en kaliteli üniversiteler içerisinde isminizi duyuyoruz. İleride burada daha da öğrencilerimiz çoğalır. Biz öğrencilerimizin emin ellerde olduğunu anladık, gördük teşekkür ediyoruz. Sayın hocam inşallah çalışmalarımız yine devam eder.” dedi.

Ziyaretin ardından Üniversitemiz Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Türkmenistan’dan gelen heyet, Türkmenistan Büyükelçiliği 3. Katibi Agamuhammet Shadov, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ile akademisyenlerimiz ve Türkmen uyruklu talebelerimiz iştirak etti.

Açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Bundaki mükerrerimiz Türkmenistan Eğitim Bakanlığımızın çok kıymetli Başkanı ve kıymetli misafirlerimiz, hocalarımız, değerli meslek arkadaşlarım, çok kıymetli gençlerimiz öncelikle hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

Kastamonu üniversitesi olarak Türk Dünyasına ve İslam Dünyasına hizmet şiarımız var. Başlangıçtan bu yana 8 senedir bu şiardan bu hedefe kendimizi yöneltmiş olarak devam ediyoruz. Bundan sonrada öyle devam edecek inşallah. Şu ana kadar devam eden gençlerimizin Türkmenistan’dan gelen gençlerimizin sayısı 636 tane gencimiz yılın başında kaydını yaptırdı. Bunlardan 87 gencimiz kayıtları silindi bu durumu tabiki İç İşleri Bakanlığımıza bildiriyoruz. Ayrıca Türkmenistan Büyükelçiliğimize de bu hususta bilgi veriyoruz.

Bizim için önemli olan sizin burada iyi bir eğitim almanız, iyi bir şekilde Üniversiteyi bitirmeniz ve inşallah üniversiteyi bitirdikten sonrada dönüp kendi memleketinizde hizmet etmenizdir. Sizler içinde hedef nedir? İyi bir şekilde üniversiteyi bitirmek sonrasında da Türkmenistan’a dönüp inşallah ailenize, millete, vatana, memlekete, devlete faydalı olmaktır. Bu manadan sizin gece gündüz çalışmanız lazımdır. Biz Kastamonu Üniversitesi olarak sizin için ne lazımsa yapacağız, taleplerinizi bekliyoruz. Sonra inşallah eğer kıymetli konuklarımız sizin dertlerinizi dinledikten sonra bize de hususta bulunacaktır. Bizde onları dikkate alacağız. En ufak bir aksaklık olmadan ne lazımsa sizler içinde yapmaya devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi biz ilk sene puanı yeterli olmayıp ta herhangi belki istemediği bir bölüme giren çocuklarımızı da sonraki senelerde yatay geçişle istediği bölüme geçiriyoruz. Aldığı dersleri de sayarak oradan devam ediyor ama derslerde muvaffak olmanız, derslerinizi iyi bir şekilde yapmanız yine sizin işiniz, vazifeniz. O manada da inşallah siz size düşen ne ise onu yapın bizim arzumuz odur. Vaziyetinde bir problem olan, herhangi bir talebi olan bunlar zaten Üniversitemizin Milletlerarası Koordinatörlüğümüze ayrıca Öğrenci İşleri Daire Başkanlığımıza ve Rektör Yardımcılarımıza istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Fakültelerinize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Problemlerinizi ulaştırdığınız zaman sizin her meseleniz hallolur, halledilecektir ama sizin için çalışanları yani bugünkü konuklarımızı mahcup etmeyin. Ailenizi mahcup etmeyin. Türkmenistan’ı mahcup etmeyin. Bizi de Türkmenistan’a karşı mahcup etmeyin. Bizim sizi iyi hazırlayıp göndermemiz Türkmenistan’a karşı mahcup olmayışımız demektir. Sizi o şekilde gönderemezsek o zamanda bizde mahcup oluruz ve zamanında fakültenizi bitirmeye dikkat edin. 4 sene fakülte 1 senede hazırlık okuyorsunuz ekseriyetle Türkiye Türkçesi olarak o zamanı iyi değerlendirin iyi bir şekilde mezun olun inşallah. Daha evvel de bu tür toplantıları yaptık Büyükelçimiz sağ olsunlar ekibi ile beraber sık sık üniversitemize geliyorlar, ziyaret ediyorlar. Elbette bizim için şereftir. Sizde bunu iyi değerlendirin vaziyetinizi en iyi şekilde bildirin. Biz tabi bugün sizleri baş başa bırakacağız çünkü bizim yanımızda söylemeyecekleriniz olur, söyleyecekleriniz olur. Bizi ulaştıracağınız, ulaştırmayacağınız olur o yüzden sizin için gelen konuklarımıza, misafirlerimize sizi baş başa bırakacağız ve inşallah faydalı olur diye ümit ediyoruz.

Ben tekraren büyükelçimize çok teşekkür ediyorum. Türkmenistan’dan buraya zahmet edip gelen Bakanlığımızın Daire Başkanlığı hocamıza ve kıymetli temsilcilerimize çok teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar var olsunlar. Zaten burası onlarındır. Üniversitemiz bizim olduğu kadar sizindir. Kastamonu’da onların evidir. Her zaman bekleriz. Faydalı bir toplantı, faydalı bir çalışma olacağının ümidiyle hepinize saygılarımı sunuyorum. Gençlerinde gözlerinden öpüyorum.” dedi.

Konuşmanın ardından Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev ve beraberindeki heyet, Türkmenistan uyruklu talebelerimiz ile bir araya gelerek taleplerini dinledi.  

Son Haberler