Üniversitemiz, Kırgız Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Vakfı ile Özel Anadolu Hastanesi tarafından imzalanan anlaşma çerçevesinde, İlimize meslek içi eğitim ve tecrübe değişimi için gelen Kırgız Doktorlardan oluşan heyet; Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı ziyaret etti. Ziyarette Kırgız Cumhuriyeti Kazakistan Genel Konsolosu ve Eski Gençlik ve Çalışma Bakanı Aliyasbek Alımkulov, Kırgız Devlet Tıp Üniversitesi Dekan Yardımcısı Doç. Nurbek Atakulov, değişim için gelen doktorlar iştirak etti.

Kırgız Cumhuriyeti Kazakistan Genel Konsolosu ve Eski Gençlik ve Çalışma Bakanı Aliyasbek Alımkulov burada yaptığı konuşmada; “Bu projenin başlatılmasına verdiğiniz çok önemli destek için şükranlarımı sunuyorum. Gerçekten önemli bir projeye imza atmış bulundunuz. Bu ilk adımımız olmasına rağmen çok güzel bir organizasyon ve teşkilatlanma oldu. Doktorlarımızla sohbet ettiğimizde projeden çok istifade ettiklerini söylediler. Doktorlar her ülke için stratejik öneme sahip. İnşallah doktorlarımız buradan aldıkları tecrübe ve eğitimle Kırgızistan’a dönecekler, yaraları tedavi edecekler. Hem gönül yaralarını tedavi edecekler hem de Kırgız-Türk kardeşliğine hizmet etmiş olacaklar” dedi.

Türkiye’nin sağlık alanındaki ilerlemesine dikkat çeken Alımkulov; “Türkiye Cumhuriyeti’nde tıp sektörü son 10 yıldır çok büyük bir gelişme kat etti. Özellikle sağlık turizminde önemli bir noktaya ulaştı. Takip ettiğimiz kadarıyla Avrupa gibi gelişmiş ülkelerden hatta Latin Amerika’dan buraya gelip tedavi görenleri biliyoruz. Türk tıppının dünyada hak ettiği yeri sahiplendiğini, hak ettiği yere geldiğini düşünüyoruz. Bu tecrübeyi de bizim tıpçılara aktarmak istedik” ifadelerini kullandı.

Kırgız-Türk ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldığını söyleyen Alımkulov; “İlk gelen grubumuz baharın elçisi olan kırlangıç gibi oldu. Bu kırlangıçlar diğer gelişleri de güzel anlamda vesile olacak. Her zaman Kırgızistan için güzel hizmetler yaptınız. Buna yeni bir hizmeti ekleyip Kırgız-Türk ilişkilerinde tıpçıları getirmek suretiyle yeni bir sayfa açmış oldunuz” dedi.

Alımkulov son olarak; “Kırgızistan’ın belli bölgesinden değil her bölgesinden tıpçıları getirmek suretiyle Kırgızistan’ın tamamını kapsayacak şekilde proje geliştirdik. Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız bu seneyi bölgesel kalkınma yılı ilan etmesiyle bu projemiz örtüşmektedir. Bizim Kırgız hükümetimiz, Başbakanımız ve Meclis başkanımız bu proje için teşekkürlerini ilettiler. Gelecekte tıpçılarımızın elinden tedavi görecekler adına Allah razı olsun diyor ve Kırgız milleti adına da şükranlarımızı sunuyoruz. Gün geçtikçe sizin Kırgızistan’daki tanınırlık oranınız daha fazla artmaktadır. Bizim başbakanımız bize bizzat bir kez değil birkaç kez sizinle tanışmak istediğini bir dahaki ziyarette mutlaka görmek istediğini ifade ettiler. Allah sizden razı olsun” ifadelerine yer verdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın yaptığı konuşmada; “Kırgızistan’daki hekimlerimizin ve sağlıkçılarımızın kısa teorik ve pratik eğitimlerini yaptırabileceğimiz bir projeyi beraber başlattık. Bu çalışma doğrultusunda 10 kişilik ilk hekim grubumuz 15 günlük tecrübe ve teorik-pratik eğitimle alakalı çalışma yapmak üzere Kastamonu’da bulunuyorlar. Bu çalışmada 15’er günlük dönemler halinde yeni gruplar gelecek ve o gruplar yıl boyunca buradaki çalışmalarını tamamlayıp Kırgızistan’a hizmet etmek üzere tekrar dönecekler. Tıp Fakültemizin ve Anadolu Hastanemizin koordinasyonuyla beraberce bir çalışma yürütüyoruz. Teorik eğitimler Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki hekim hocalarımız ve Anadolu Hastanesi’ndeki hekimlerimizle devam ettirildi. Pratik eğitimler, ameliyatlar da dâhil Anadolu Hastanesi’nde yapıldı. Bu hizmetlerin ifasında vazife alan Tıp Fakültesi’ndeki dekanımızdan sekretaryamıza kadar herkese ve başta sahibi Dr. Sinan Altıkulaç olmak üzere Anadolu Hastanesine ve tüm çalışanlarına da çok teşekkür ediyoruz. Bu projemizin yürümesinde Kırgızistan tarafında başta Devlet Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı olmak üzere şu anda burada bulunan bakanımız Aliyasbek Alımkulov ve Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Kudret Artıkbayev ve Kırgızistan’da bu işlerde yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu çalışma faydalı olmuştur, aldığımız cevaplar da oldukça faydalı olduğu yönünde. İnşallah bundan sonra da faydalı olacaktır” dedi.

Türkiye’nin sağlık alanındaki önemine değinen Aydın; “Tıbbi eğitimde ve sağlık alanında Türkiye dünyada en iyiler arasında. Türkiye’deki sağlık seviyesinin tamamının, Kırgızistan’da da olmasını arzu ediyoruz. Bunun mühim iki şartından birincisi eğitimdir, ikincisi de imkânlardır. Eğitimi de imkânları da hep beraber tamamlayacağız. Hekimlerimize sağlıklı, sıhhatli, faydalı ve güzel hizmetler diliyoruz. Kendileri Kastamonu’da evindedirler. Yeniden Kırgızistan’da döndüklerinde de Kastamonu’daki evlerine her zaman buyurabilirler. Kendilerine başarılar diliyorum. Sizlerin çalışmalarıyla Kırgızistan’da yaşama standardı ve insan ömrü daha ileri yaşlara kadar ilerleyecektir” ifadelerine yer verdi.

Değişim programı için gelen Genel Cerrahi Uzmanı Bekbolot Begaliev, projenin önemine dikkat çekerek; “Öncelikle Rektörümüze teşekkür ediyorum. Bu projenin en önemli yükünü Rektör Hocamız çekmektedir. Üniversitenizden memnun kaldığımızı belirtiyor ve bize her türlü imkânı sunduğu için teşekkür ediyoruz. Buraya gelince ortamdan çok hoşnut olduk. İkinci olarak Anadolu Hastanesi’nde teorik eğitimin yanında pratik olarak bir şeyler öğrenmek de çok büyük katkı yaptı. Normal şartlarda ameliyatlara katılmak kolay değildi ancak Anadolu Hastanemiz pek çok ameliyata aldılar bu bizim için paha biçilmez bir tecrübe oldu. Bu projeden çok memnun kaldığımızı ve istifade ettiğimizi bilmenizi isterim” dedi.

Kırgız Devlet Tıp Üniversitesi Dekan Yardımcısı Doç. Nurbek Atakulov ise; “Buraya gelmiş olmamız bizim için gerçekten çok değerli bir tecrübe oldu. Benim akademisyen olarak dikkatimi çeken en önemli hususlar buradaki insanların insanlara kibar davranışları oldu. Hastanedeki doktorlarımızın hasta-doktor ilişkilerindeki mütevazılıklarını görmüş olmamız tıp camiamız için de önemli bir gözlem oldu. Hem insanların bizim gibi konuklara olan davranışları hem doktorların hastalarına olan davranışları bizi en çok etkileyen nokta oldu” ifadelerini kullandı.

Son Haberler