Milli Eğitim Bakanlığı ile Üniversitemiz ve Süleyman Demirel Üniversitesi arasında Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı'nın (YÖS) yurtdışında tanıtılması ve bu sınavların yurtdışında bakanlığa bağlı okullarda tertiplenmesine imkân sağlayan protokol imzalandı.

İmza merasimine Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Yusuf Büyük, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ve Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı iştirak etti.

İmzalanan protokol ile Üniversitemiz ve Süleyman Demirel Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 16 ülkedeki 67 okulunu YÖS için sınav merkezi olarak kullanacak ve buralarda görev yapan öğretmenler de gözetmenlik yapacak. Böylece Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler ile yabancı uyruklu talebe sayısının artırılması için müşterek tanıtım faaliyetleri yapacak. Bakanlığın iki üniversiteyle imzaladığı protokolle bu alanda iş birliğine gidilen üniversite sayısı yediye yükseldi. Bakanlık, daha önce Akdeniz, Atatürk, Balıkesir, Çukurova, İstanbul üniversiteleriyle aynı alanda iş birliği yapmıştı.

İmza merasiminde konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Safran, 2023 Eğitim Vizyonu ‘nu eğitimde devlet politikası haline getirme amacını taşıdıklarını söyledi. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 2014'te aldığı kararla yurtdışıdan talebe kabulüyle ilgili usul ve esaslarda değişikliğe giderek bu konuda üniversitelere yetki verdiğini hatırlatan Safran, bu kapsamda yabancı uyruklu talebe alımında üniversitelerin kendi sınavını yapabilmesinin önünün açıldığını anlattı.

Tertipleme ‘YÇS’ ve ‘YÖS’ olarak adlandırılan sınavları üniversitelerin yapmaya başladığını belirten Safran, "Bu üniversitelerimiz sınavlarını yapmaya devam ediyor. Böylece hem Türk vatandaşlarına hem de başka ülke vatandaşlarına yönelik sınavlar, geniş kitlelere ulaşma imkânı veriyor. Bunun sonuçlarını gördük, 114 bin 600'e yakın Türkiye'de yabancı öğrenci okuyor" dedi.

Safran, yabancı talebe oranının kalite ve standartlar açısından üniversitelerin seviyesini yükselttiğini söyledi. Sınav yapma serbestliği konusunda Üniversitemiz ve Süleyman Demirel Üniversitesinin de yola çıktığını belirten Safran, üniversitelerinin tanınırlığını artıracak bu çalışma dolayısıyla Rektörümüze ve Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörüne teşekkür etti.

Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Yusuf Büyük, Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim vizyonu çerçevesinde yurt dışındaki faaliyetlerine önem atfettiğini ve bu protokollerle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 16 ülkede 67 okul ve kurumda icra edilecek Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavlarıyla ülkemize önemli bir insan kaynağı girdisi sağlanacağını ifade etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ise Üniversitemizde 54 ülkeden 3 bin 950 civarında yabancı uyruklu talebenin öğrenim gördüğünü belirtti. Rektörümüz Prof. Dr. Aydın, MEB’in yabancı uyruklu talebe sınavlarında üniversiteler ile yaptığı iş birliği ile bu sayının artması için çalışacaklarını söyledi.

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı da üniversitelerinde 90 dolayında ülkeden 1.300 dolayında yabancı uyruklu talebenin bulunduğunu belirterek, "Bu sınav vasıtasıyla Türkiye tanıtılıyor. Misafir öğrencilerimiz de bizim gönüllü elçilerimiz" diye konuştu.

Son Haberler