Üniversitemiz tarafından tertiplenen ‘Kazakistan Cumhuriyeti’nin İstiklal Kutlaması ve Cengiz Aytmatov’u anma faaliyeti 26 Aralık 2018 tarihinde Ahmed Yesevi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Program “Cengiz Aytmatov’un Hayatı ve Eserleri” ile “Özgür Kazakistan Cumhuriyeti” adlı serginin açılmasıyla başladı ardından Kazakistan, Kırgızistan ve Ülkemizin milli marşları okundu.

Açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Bugün Kazakistan Cumhuriyetinin istiklalinin 27. Yıldönümü kutlamak ayrıca da Türk Dünyasının duayen edebiyatçısı, fikir adamı, büyük insan merhum Cengiz Aytmatov’u anmak üzere buradayız. Tekrardan hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Şeref verdiniz.

Milletlerin hayatlarında mühim yer tutan şahsiyetleri vardır. Bunlar askeri, siyasi şahsiyetler veya fikir adamları veya değişik meslek gruplarından insanlar, kahramanlar görürüz. Cengiz Aytmatov’da kalemi ile Türk Dünyasına kılavuzluk eden büyük bir şahsiyetimizdir ve kendisi Türk Dünyasına kalemi ile ışık olmuştur, ışık saçmıştır. Cengiz Aytmatov’un babası Törekul Aytmatov 1937-38 yıllarında ki katliamlarda katledilmiş aydınlarımızdandır. Geçen yıl yine böyle bir günde biliyorsunuz o toplu mezarı ilk açan Kırgızistan istihbaratından başkanı buraya davet etmiştik ve ilk açıp ilk künyeyi okuyan ilk okuduğu künyedeki Cengiz Aytmatov’un olduğunu söylemişti. Burada anlatmıştı. Tabi o günler geride kaldı. Yani Atabeyit katliamları, 1938 katliamları daha öncekiler ve en son 86 ve 90 katliamları kaldı. Hepsi birer acı hatıra olarak kaldı. Tarihe yazıldı. Yalnız bunlar artık bir daha tekrarlanmamak üzere tarihe gömülmüştür. Ne zulüm ne de katliamlar tarihteki seyri, milletlerin mücadelesini, milletlerin istiklal ateşini söndüremiyor, tarihin seyrini de katliamcılar lehine çevirmiyor. Cengiz Aytmatov babasını en son 9 yaşında gördü. Atabeyit toplu mezarının bulunduğu 1993 yılına kadar öldüğünden beri haberleri olmamış. Cengiz Aytmatov 9 yaşında son defa gördüğü babasının bir daha görmeden vefat etti ama onun kılavuzluk ettiği millet, yol gösterdiği millet, ışık tuttuğu millet o katliamların neticesinde yine istiklaline kavuştu ve zulüm payidar olmadı. “ dedi.

Konuşmasının devamında Rektörümüz Aydın; “Kırgızistan’ın 1991 yılında istiklalini ilan etmesinin ardından yücelip, yükselmeye başladı. Bizde hep beraber bundan sonra Kırgızistan’ın ve Kazakistan’ın yükselmesini ve yücelmesini inşallah bizatihi duacısıyız. Elimizden ne geliyorsa yapmak üzere yola çıkanlardanız. Kazakistan’da da en son katliam 1986 katliamlarıdır. Salonda gördüğünüz fotoğrafların bir kısmı onları gösteriyor. Gencecik bir delikanlının sadece ve sadece istiklal aşkı doğru dürüst olmasının getirdiği hayatına mal olduğu resimleri orada görüyorsunuz. Ne 1986’lar, 1990’lar, 1938’ler, 1953’ler, 1905 katliamlarının hiç birisi Sovyetler Birliği'nin dağılmasını ve mazlum milletlerin özgürlüğüne kavuşmasını önleyemedi. Türk Milleti olarak Dünyanın güzellikler ile arzu eden milletlerin başında geliyoruz. Cengiz Aytmatov kıyamete kadar güzelliklerin, iyiliklerin milletin hafızasında yaşayabileceği izler bırakan bir aydın olarak bizim değerimizdir, kıyamete kadar hafızamızda yaşayacaktır. Bugün 27. İstiklal gününü kutladığımız Kazakistan’ımız, Kırgızistan’ımız, Azerbaycan’ımız, Özbekistan’ımız, Türkmenistan’ımız müstakil ise Cengiz Aytmatov’un rolü bunda çok büyüktür. İnşallah Cengiz Aytmatov’un belki bugün sadece misyonunu burada anlatmaya çalıştığımız ama hayatına giremediğimiz bugünkü günümüzde sadece hatırlamaya çalışıyoruz.

Kazakistan'ın güneşli bayrağı, Kırgızistan'ın güneşli bayrağı, Azerbaycan'ın ay yıldızı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ay yıldızı, Özbekistan'ın ay yıldızı, Türkmenistan'ın ay yıldızı ve Türkiye'nin ay yıldızı, al bayrağı ilelebet kıyamete kadar hep beraberce yaşayacak, yaşatılacak ve inşallah beraberce yükselecek, yücelecektir. Bugün dünyada katliamlarla, zulümle payidar olacağını zannedenler de aslında tarihe baksalar bundan vazgeçeceklerdir. Bugün Suriye'de, Irak'ta, Filistin'de, Arakan ‘da, Doğu Türkistan'da, katliam yapanlar, soykırım yapanlar şunu bilmeliler ki her gecenin sabahı olduğu gibi her zulmün, her katliamın, her türlü acının da mazlumlar için güzel bir sabahı vardır. Biz de o sabahın bir an evvel gelmesini diliyoruz." dedi.

Kırgızistan Talaş Şehri Valisi Marat Murataliev, Cengiz Aytmatov’un eserlerinde Türk Dünyasının izlerini taşıdığını ifade ederek, “Bugün biz sadece Kırgızların değil tüm Türk Dünyasının mirası olan dünyanın edebi mirası olan Cengiz Aytmatov’u anma gününde bir araya gelmiş bulunmaktayız. Cengiz Aytmatov’u sahiplenmenizden dolayı ve Cengiz Aytmatov’u yine Kırgız Türkleri kadar Cengiz Aytmatov’a değer vermenizden dolayı Kırgız Cumhuriyeti adına teşekkürlerimi arz ediyorum. Cengiz Aytmatov’un eserlerine baktığımızda Türk Dünyasının izlerini görmemiz mümkündür. Kardeş Cumhuriyetlerin birbirleriyle aynı millet olduğunu eserleri ile göstermiştir. 2017 yılının 5 Aralığında Türk Cumhuriyetlerinin kültür bakanlarının oluşturduğu TÜRKSOY Kurumu 2018 yılını Cengiz Aytmatov yılı olarak ilan etmiştir” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından Kırgızistan Talaş Şehri Valisi Marat Murataliev, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’a Cengiz Aytmatov’un fotoğrafını hediye olarak takdim etti. Rektörümüzde Murat Murataliev’e Üniversitemiz binişini giydirdi.

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Politikaları ve Kurumsal Yapılanma Danışmanı Bakıtbek Narbekov ise Cengiz Aytmatov’un insanları her zaman birliğe, beraberliğe teşvik ettiğini belirtti.

Bakıtbek Narbekov, “Cengiz Aytmatov’un eserlerindeki saf duyguyu, barışı, kardeşliği ve huzur içinde barış içinde yaşatmayı ortaya çıkarmıştır. UNESCO grubunun verdiği bilgiye göre Cengiz Aytmatov’un Sheaskpare ve Tolstoy’un eserlerinden sonra dünyadaki birçok çeviriden fazla olmasını belirtmiştir. Cengiz Aytmatov’un eserlerinde söylediği insan olmak kolaydır ancak her türlü insan olmak kolaydır. Çok daha zordur. Aklımızda her zaman bulunması ile ilgili cümleler Cengiz Aytmatov, bizleri her zaman birliğe, beraberliği ve bizi iyi işler içinde olmaya teşvik etmiştir. Cengiz Aytmatov, tüm dünyaya mal olmuş büyük edebiyat insanıdır. Cengiz Aytmatov, eserlerinde hep yaşayacaktır” cümlelerini kullandı.

Konuşmaları ardından devam eden "Kazakistan Cumhuriyetinin İstiklal Kutlaması ve Cengiz Aytmatov'u Anma Faaliyeti" adlı programda Üniversitemiz Dr. Öğretim Üyesi Kudrat Artıkbaev tarafından ‘Özgürlüğün Bedeli’ adlı açılış konferansı verildi. Üniversitemizde eğitim gören Kırgız ve Kazak talebelerimiz tarafından çeşitli gösteriler sergilendi.

Porgram “Birlikte Daha Güçlü Olalım” sahne gösterisinin canlandırılması, sahnedekilerin Ana Yurt marşını okuması ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Son Haberler