Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Uysal resim atölyesi 4.Sınıf talebelerinin hazırlamış olduğu, Milletlerarası standartlarda olan video sanatı, yerleştirme, performans ve 18 adet yağlı boyadan oluşan ‘’Kırmızı Başlıklı Kız’’ adlı resim sergisinin açılışı 4 Aralık 2018 tarihinde Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezinde yapıldı.

Serginin açılışına, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademisyenlerimiz, talebelerimiz ve misafirler iştirak etti.

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Uysal serginin açılışında yaptığı konuşmada; “Sanat bir düşünme ve ifade etme biçimidir. Ressamlar renklerle, besteciler müzisyenler seslerle, yazarlar sözcüklerle, dansçılar hareketlerle kendilerini ifade etmektedirler. Her ne kadar malzemesi birbirinden farklı da olsa aslında izlenen süreç ve varılmak istenen hedef aynıdır; estetik bir ürün ortaya koymak. Bizler de öğrencilerimizle bugün Kastamonu’da bir ilki gerçekleştirmek istedik. Uluslararası sanat bienallerini referans alarak sergimizde sizlerle video sanatı, yerleştirme, performans ve resimlerimizi sizlerle paylaşacağız. Bugün burada olmanız bizleri çok mutlu etti ve onurlandırdı. Bizler Sayın Rektörümüzün akademik kültürü ışığında filizlenen öğrenciler ve akademisyenler olarak Uluslararası platformlarda ve standartlarda işler yapabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyduğumuz Üniversitemiz Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’nın hazırladığı ‘Kırmızı Başlıklı Kız’ temalı sergimize hepiniz hoş geldiniz. “ dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Sergimize hoş geldiniz. 4. Sınıf talebelerimizin hocalarının nezaretinde hazırladıkları el emeği göz nuru sergisini hep beraber açacağız. Talebelerimiz kabiliyetlerini konuşturuyorlar. Bizi de ayrıca gururlandırıyorlar. Bazı birimlerimizde yapılan el yapımı resimlerde bu gençlerimizin eseridir. Bugün de böyle bir sergi açıyorlar ve inşallah devamında daha çok güzel işler yaparlar. Hepsini tebrik ediyoruz.” dedi.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş konuşmalarında; “Üniversitemiz ile her zaman gurur duyuyoruz. Mensubu ve mezunu olmaktan her zaman gurur duyduğumuz Üniversitemizin bütün etkinliklerinde hep beraber yapmaya gayret gösteriyoruz. İnanıyorum ki resim sergimizde güzel bir şekilde oluşturulmuş. Öğrencilerimiz güzel sanat eserleri ortaya çıkarmış. Öğrencilerimize de çok teşekkür ediyoruz. Dün de 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü hep beraber kutladık. Hep şunu söyledik ‘Engelsiz bir hayat istiyoruz’. Böyle bir etkinliğin devamında bu güzel sergi de onlara armağan olsun. Hepinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ise; “Özellikle Türk Dünyası Kültür Başkenti olduktan sonra İlimizde yapılan bu tip hem kültür hem de sanat adına tüm etkinlikler açısından oldukça önemlidir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. “ dedi.

Kurdele kesiminin ardından protokol üyeleri ve misafirler tarafından serginin gezilmesi ile program son buldu.  

 

Son Haberler