Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Türkiyem Vakfı, Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı ve Kadın Gençlik Platformu Derneğinin tarafından tertiplenen Türk Devlet ve Topluluklarında Engeli Farkındalığı adlı program Üniversitemiz Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonunda yapıldı.

Programa; Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Başer, Kadın Gençlik Platformu Derneği Başkanı Ruveyde Akbay, Türkiyem Vakfı Başkan Vekili Prof. Dr. Fatih Yıldız, akademik ve idari personelimiz ile talebeler iştirak etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından selamlama konuşması yapan Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Başer, “ Aramızda farklılıklar gösteren güzel insanların günü için bir aradayız. Programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

Kadın Gençlik Platformu Derneği Başkanı Ruveyde Akbay ise şunları belirtti: “ Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi o ülkede yaşayan engelli vatandaşlara gösterilen ilgi ve engelli vatandaşların topluma uyma konusunda gösterilen faaliyetleri ile ölçülür. Dernek olarak çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’de yapılan çalışmalar gittikçe yaygınlaşıyor.  2005 yılında Avrupa Birliği finansal kaynaklarıyla mesleki eğitim verme ve istihdam alanı sağlamak amaçlı proje yaptık.  Yapılan çalışmalarda ise aileler bir arada oluyor.”

Türkiyem Vakfı’nın tarihçesi hakkında bilgiler vererek konuşmasına başlayan Türkiyem Vakfı Başkan Vekili Prof. Dr. Fatih Yıldız, vakfın çalışmaların sürdüğünü söyledi. Türkiyem Vakfı Başkan Vekili Prof. Dr. Fatih Yıldız: “Türkiye Cumhuriyetlerinden gelen öğrencilere burslar verilerek çalışmalar devam ediyor. Engelli farkındalığın bildirilmesi için vakfımız faaliyetlerini sürdürüyor” diye konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ise, “Dünyayı engelsiz kılmak için herkes üzerine düşeni yapması şarttır. Üniversite olarak Engelsiz Üniversite koordinatörlüğüne sahibiz. Şantiyelerimiz bittiği zaman yollarımız engelsiz hale gelecektir. Engelsiz kütüphanemiz var. Sesli kütüphaneye Türkiye içinde birçok üniversitemiz ve kamu kuruluşumuz üyedir. Türkiye dışından da üye olmak isteyenler için ücretsiz olarak üye olabiliyorlar. Engelsiz kütüphanemizden faydalanabiliyor. Daha yapacağımız çok iş var ve bunlar yapacağımız birçok işin için de engel değildir. Üniversitemiz yaklaşık 4 bin civarında talebemizden %78’i Türk Cumhuriyetlerinden ve Türk topluluklarındandır. İnşallah engelsiz dünyaya doğru hep beraber yürüyeceğiz” dedi.

Dünya Engelliler Günü’nün öneminden söz eden Vali Yaşar Karadeniz, “Milli ve vatandaşlık anlamında önemli iki hususu bir potanın içinde ele alıp büyüklüğünü kavramaya çalışacağız.  Toplantımızın hem Türk Dünyasındaki kardeşliğin gelişmesi anlamında hem de engellilere yönelik yapılan hizmetlerin daha ileriye gitmesi anlamında hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Türk Devlet ve Topluluklarında Engeli Farkındalığı adlı program, Üniversitemiz talebeleri tarafından verilen müzik dinletisi ve Giresun Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili tarafından verilen sunumun ardından son buldu.

 

Son Haberler