Kastamonu Barosu ve Talas Barosu arasında kardeş baro mutabakatı imzalamak için İlimizde bulunan Kırgızistan Talas Baro Başkanı Av. Güle Soorbekova ve Kastamonu Baro Başkanı Av. Özgür Demir, 27 Kasım 2018 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Kırgızistan Avukatları Birliğini Temsilen İlimize gelen Talas Baro Başkanı Av. Güle Soorbekova hoş geldiniz diyoruz. Sizleri burada görmek ayrı bir güzelliktir. Çok memnun olduk. Barolar Birliği Başkanlığımıza ve Kastamonu Baro Başkanlığına da sizleri misafir ettikleri için ayrıca teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bundan sonra inşallah Kastamonu sizin eviniz olur. Türkiye’de sizin memleketinizdir.

Üniversite olarak Türk Cumhuriyetleri ve bilhassa Kırgızistan’la fazla irtibatlıyız. İki hafta önce Oş’ta Türk-Kırgız Üniversitesi’ni açtık. Daha önce Issık Göl’de, Bişkek’te ve Talas’ta çalışmalarımızı başlatmıştık, irtibatımız devam edecektir. Talas’ta da Üniversitemiz ile anlaşmalarımızı imzaladık. Orada da bir ilahiyat fakültesi kuracağız. El Aralık Kırgızistan Üniversitesi ile ortak diplomaya geçtik. Kırgızistan’ın Türkiye Büyükelçiliği ile devamlı irtibattayız. Üniversitemizde Cengiz Aytmatov Kırgızistan-Türkiye Münasebetleri Araştırma Merkezi kurduk ve açılışını da birkaç sene evvel Kırgızistan Büyükelçisi İbragim Junusov ile yaptık. Kırgızistan’dan Üniversitemize eğitim almaya gelen 240 talebemiz var ve tamamını burslu olarak okutuyoruz. Kırgızistan ile olan çalışmalarımız inşallah sınırsız olarak devam edecektir. Temmuz ayında Kırgızistan Milli Meclisi aldığı bir kararla Üstün Devlet Hizmet Mükâfatı verdi. Bundan sonra da beraber çalışmaya devam edeceğiz. Kastamonu Baromuza da çok teşekkür ediyoruz. Kardeş Baro olarak hep beraber olmanızı temenni ediyoruz. Ziyaretinizde bizi fazlasıyla memnun etti.” dedi.

Sıcak karşılamadan dolayı teşekkürlerini ileten Kırgızistan Talas Baro Başkanı Av. Güle Soorbekova, Kırgız talebelerin Kastamonu Üniversitesinde eğitim görmesinden dolayı duydukları memnuniyetlerini dile getirdi.

Ziyaret hediye takdiminin ardından son buldu.

Son Haberler