Üniversitemiz Kırgızistan Oş Devlet Üniversitesi ile müşterek olarak Kırgızistan’ın Oş Şehrinde Turizm Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi’nin yer aldığı Kırgız-Türk Fakültesi’ni açtı. Fakülte bünyesinde ayrıca Oş Devlet Üniversitesi ile Üniversitemiz arasında “ortak diploma” ve “ikili işbirliği” anlaşması imzalandı. İmzalanan anlaşma kapsamında Kırgız-Türk Fakültesi talebeleri tahsillerinin bir kısmını Üniversitemizde bir kısmını da Oş Devlet Üniversitesinde görecek. 

Kırgız-Türk Fakültesi’nin açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Kırgız-Türk Fakültesinde Oş Devlet Üniversitemizle yüksek lisans ve doktora alanında da birlikte çalışacağız. Bu manada öncelikle fakültemizi tercih eden talebelere çok teşekkür ediyoruz. Bu fakültenin açılmasında büyük pay sahibi olan Oş Devlet Üniversitemize çok teşekkür ediyoruz. Bu zamana kadar Türkiye Cumhuriyeti bütün kuruluşları ile desteğini sizlerden ve bizlerden esirgemedi. Öncelikle Türkiye Bişkek Büyükelçiliğimize, Büyükelçimiz Cengiz Kamil Fırat’a ve ataşemize teşekkür ediyoruz. Bütün faaliyetlerimizde yanımızda olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansımıza her faaliyetimize hem maddi hem de manevi destek verdikleri için teşekkür ediyoruz.

Bir diğer husus da; burada bir imam hatip lisesi açılmasıdır. Türkiye Türkçesi Eğitim Merkezlerinin üniversiteler bünyesinde aktif çalışması bizi çok memnun ediyor. Büyükelçimiz ve Türkiye Türkçesi Eğitim Merkez Müdürlerimiz başta olmak üzere, destek veren herkese teşekkür ediyoruz. İlahiyat Fakültesinde emeği geçen Ankara Üniversitemiz ve Diyanet İşleri Başkanlığımıza ve vakfına teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da inşallah daha güzel işler yapmak için beraber olacağız. Tekrardan hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Oş Devlet Üniversitesinin Rektör Vekili Prof. Dr. Abduvali Abduganiev, Fakültenin açılışında yaptığı konuşmada; “Hepinize teşekkür ediyoruz. Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın’a çabalarından ötürü teşekkür ediyoruz. Bu fakültenin özelliği talebelerin iki üniversitede eğitim görecek olması ve çift diploma alma hakkına sahip olmalarıdır. Bu diploma dünyanın pek çok yerinde geçerli olacaktır. Rektörümüzün de belirttiği gibi Türkiye’den akademisyenler gelecek ve burada talebelerimize eğitim verecek.” dedi.

Konuşmasının devamında öğrencilere seslenen Oş Devlet Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Abduvali Abduganiev; ”Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ın çabalarını boşa çıkartmayın. Bu fakülteye layık öğrenciler olarak hem Kastamonu Üniversitesinin, hem de Oş Devlet Üniversitesinin gururu olacak öğrenciler olmanızı temenni ediyorum. Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın’a teşekkürlerimi iletiyorum. Her zaman güzel işleri birlikte yapmayı devam ettirmek istiyoruz.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Recap Sula da yaptığı konuşmada; “Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat adına selamlıyorum. Bugün en mutlu günlerimizden biridir. Bu mutlu günün teşekkülünde emeği geçen Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’a, Kırgız Oş Devlet Üniversitesi Rektörlüğümüze ve geleceğimizi değerli kılacak olan öğrencilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından açılış merasimi, Kırgız-Türk Fakültesi talebelerinin verdiği konser ile son buldu.

Son Haberler