“Artık her şey bitti!” denilen günlerde, bir milleti istiklâlini yeniden kazanmak uğrunda cesaretlendirip Milli Mücadele’ye sevk ederek, aydınlık ve hür bir Cumhuriyet inşa eden Mustafa Kemal Atatürk; Türk milletini muasır medeniyetler seviyesine yükseltmek yolunda askeri ve siyasi dehasının yanı sıra, büyük bir fikir adamı olduğunu da bütün dünyaya ispat etmiş bir liderdir.

Mustafa Kemal Atatürk, “Beni görmek demek, behemehâl yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim hislerimi anlıyorsanız bu kâfidir.” sözleriyle Türk milletine seslenerek, kendisinin gelişmeci fikrinin ilelebet devam ettirilmesini Türk milletine vasiyet etmiştir.

Biz Kastamonu Üniversitesi olarak, Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimizi aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller olarak yetiştirmek; bu sayede onun vasiyetini yerine getirmek mesuliyetiyle var gücümüzle çalışıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, ebediyete intikalinin 80. yılında Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun şahsında aziz vatanımızın al bayrağı gölgesinde şehit olan askerlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

Prof. Dr. Seyit AYDIN

                                                                                                                                                                                                                                             Rektör

Son Haberler