Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, 2 Kasım 2018 tarihinde Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Kastamonu Şubesi ev sahipliğinde Rüya Düğün ve Kongre Merkezi'nde tertiplenen ‘1.Kastamonu İş Dünyası Zirvesi’ne iştirak etti.

 “Kastamonu İşadamları 1.Kastamonu İş Dünyası Zirvesi'nde Buluşuyor, Kastamonu'nun Geleceğini Konuşuyor” sloganı altında yapılan programa, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Devlet eski Bakanı Murat Başesgioğlu, Kastamonu eski Valisi Enis Yeter, Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Hasan Baltacı, Eski Milletvekilleri Mehmet Yıldırım ve Murat Demir, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, kamu, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile iş adamları ve davetliler katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın yaptığı konuşmada; “Bu toplantı inşallah yeni planlamaların başlangıcı olacaktır. Kastamonu Üniversitesi olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu öncelikle belirtmek istiyoruz. Bizimle alakalı birkaç hususu söylemek istiyoruz; bildiğiniz gibi yeni TEKNOKENT’in kuruluş çalışmalarını bitirdik. Kampüsümüzün içinde bir TEKNOKENT bölgesi ile alakalı tebliğ yayınlandı. Kuruluş tamamlandı. Kastamonu Belediye Başkanımızda orada ki mekânı çok kısa bir zamanda teşekkül ettirecek ve TEKNOKENT ’imiz çok kısa bir zamanda sizlerin hizmetine hazır hale gelecektir. TEKNOKENT’ in vergi muafiyeti, sigorta primlerinde ki muafiyetleri gibi birçok avantajları olduğunu sizler biliyorsunuz. Onun için TEKNOKENT’ i önemsiyoruz ve iş adamlarımızı AR-GE projeleri ile Üniversitemize bekliyoruz. Şu anda şehir dışından gelen taleplerimiz var Kastamonulu işadamlarımızı da bu manada aktif olmasını bekliyoruz. Bir diğer husus ise şöyle; Siyez Bulguru ile alakalıdır. Bugün ki adıyla Tarım ve Orman Bakanlığımız, Projenin yapıldığı yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası ile Üniversitemiz ortaklığında bir proje yürütüldü. Şu anda proje tamamlandı. Üretimi de o hususta üstlenmiş bulunmaktayız. Kastamonu’da torum üretiminin devamı hususunda tescilli bir şekilde projemiz devam edecektir. Bir diğer hususumuzda Üniversitelerin misyon farklılaşması ile alakalı bölge kalkınması temelli bir proje çalışmasını birkaç sene evvel Kalkınma Bakanlığımızla beraber Yükseköğretim Kurulu’muz başlatmıştı. Bu sene Kastamonu Üniversitesi olarak bölge kalkınması ile alakalı misyon farklılaşması projesi olarak Ormancılık ve Turizm alanında bir hazırlık yaptık. Projemiz birinci safhayı geçti. İlk aşamayı geçen 14 Üniversite arasında yer aldık. Şu anda geçen hafta yapılan toplantı da son savunmamızı yaptık. İnşallah projemiz kabul edildiğinde öncelikle prestij projesi olması açısından önemlidir. Bu projelerin maliyeti ve taahhüttü 40 Milyon TL civarındadır. Bu sayede Kastamonu’ya 40 Milyon TL’lik bir proje gelmiş olacaktır. Projemiz ile alakalı sizlerden desteklerinizi bekliyoruz.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Aydın konuşmalarının devamında; “12 patentimiz tescil edilmiş durumdadır. 12 patentimizde tescil safhasındadır. Bunların ticarileşmesi hususunda çalışmalarımızı yapıyoruz. Önümüzde ki ay içerisinde ilk sanayi mamullerimizi sanayicilerimiz ile birlikte üretip 3 sanayi mamulünü üretip yerli mamul olarak takdim edeceğiz ve Üniversite sanayi üretimine geçmiş olacaktır. Önümüzde ki hafta Ankara’da Tarım ve Orman Bakanımızla bir toplantımız olacaktır.  Burada bulunan bazı iş adamlarımızın yurtdışına yapacağı engellerde inşallah bu toplantıda ortadan tamamen kalkacaktır. Bu toplantıyı tertip eden KASİAD Genel Başkanı, genel idaresi ile birlikte Kastamonu Şubesine teşekkür ediyorum.“ dedi.

Protokol konuşmalarının ardından iki ayrı oturum şeklinde Sanayi ve Turizm başlığı adı altında panel yapıldı. Moderatörlüğünü Enis Koç'un yaptığı sanayi başlığıyla yapılan oturumda İşadamları Ayhan Aslan, Remzi Gür, Ender Yılmaz, Haydar Çolakoğlu ve Yaşar Öztürk katılımcılar ile tecrübelerini paylaştı. Turizm alanında moderatörlüğünü Gazeteci Yazar Mustafa Afacan'ın yaptığı oturum da ise Kastamonu eski Valisi Enis Yeter, Yazar Aytekin Kuş ve Üniversitemizin Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. İrfan Mısırlı birer sunum yaptı.

Program plaket töreni ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

 

Son Haberler