Bölge üniversitelerinin birikimlerini bir araya getirerek müşterek ilmi çalışmalar, müşterek lisansüstü programlar açmak, ön lisans, lisans talebelerinin ve öğretim elemanlarının karşılıklı değişimini desteklemek gayesi ile kurulan Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği, dönem toplantılarının ikincisini Üniversitemiz ev sahipliğinde Kastamonu’da tertipledi.

Tertiplenen toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın,  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş iştirak etti

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın toplantının açılış konuşmasında; “Muhterem başkanımız ve değerli Rektörlerimiz Kastamonu’ya hoş geldiniz. Yılda iki defa yapılan dönem toplantılarımızın ikinci toplantısını yapıyoruz. İlimizi seçtiğiniz için sağ olun. Daha evvelki toplantılarımızda ortak kullanma alanları hakkında görüş bildirdik ancak hayata geçirmede problem yaşadık. Bu yüzden Üniversitemiz Merkezi Araştırma Laboratuvarı ve Laboratuvar imkânlarımız ile alakalı toplantı sonrasında müsaade ederseniz kısa bir takdimde olsun istiyoruz.” diyerek toplantıya iştirak eden Rektörlere teşekkürlerini iletti.

Toplantı öncesi tüm konuklarına hoş geldiniz diyerek toplantıyı başlatan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, “Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği olarak 2. Kez bir araya geliyoruz. Önceden oluşturduğumuz bir birlik ancak malum yaşanan süreçten dolayı toplantılar biraz gecikti. İlk toplantımızı ramazan ayında Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirmiştik. 2. Kez Kastamonu’da bir araya gelmiş bulunmaktayız. İnşallah toplantılarımız ve bu toplantıdan alacağımız kararların uygulamasıyla verimli hale gelir. Bölgemize, ülkemize ve dünya insanlarına faydalı hale gelir diye ümit ediyoruz. Yaparken tek amacımız şu; büyük bir resmin küçük parçalarıyız. Bir araya gelerek bu resmi tamamlamak istiyoruz. Her bir üniversitenin belli bir yetenekleri, belli bir kabiliyeti, belli bir donanımı ve tecrübeleri var. Aynı zamanda toplantı sayesinde bunları paylaşmış olacağız. Karşılıklı bir bilgi alışverişi olacak ve faydaya dönüşecek diye umut ediyorum.” dedi.  

Toplantıda; eğitim-öğretim faaliyetleri, ilmi araştırma ve bölgesel kalkınma gibi gündeme gelen birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulunularak iş birliği imkânlarının ve ortak çalışma alanlarının daha da geliştirilmesi konusu vurgulandı.

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği toplantısı öncesinde üye üniversitelerin Rektörleri, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret etti. Rektörler Üniversitemiz şeref defterini imzaladı ve karşılıklı hediye takdimi yapıldı.

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği toplantısı hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

 

Son Haberler