Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı ve Kastamonu Belediyesi’nin destekleri ile Üniversitemiz, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Kazakistan Dulati Taraz Devlet Üniversitesi ve Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi tarafından müşterek tertip edilen “4. Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu” açılış merasimi, 19 Temmuz 2018’de Üniversitemiz Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesinde yapıldı.

İlk olarak 2015 yılında Üniversitemiz Turizm Fakültesi ev sahipliğinde tertiplenen “Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu”, ikinci olarak 2016 yılında Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi’nde, Sempozyumun üçüncüsü ise Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu ev sahipliğinde yapılmıştı. Sempozyum bu sene İlimizin Türk Dünyası Kültür Başkenti olması hasebi ile yeniden Üniversitemiz Turizm Fakültesi ev sahipliğinde tertipleniyor.

Açılış programına; Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ve eşi hanımefendi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı ve eşi hanımefendi, Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli ve eşi hanımefendi, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ve eşi hanımefendi, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Eşref Can, akademik ve idari personelimiz, Özel, Kamu ve Kuruluşlarından temsilciler ve talebeler ile iştirakçiler katıldı.

Sempozyum açılış konuşmasını yapan Sempozyum Koordinatörü ve Üniversitemiz Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Ateş; “Bu sempozyumu 4 yıl önce büyük bir heyecanla ilkini burada gerçekleştirmiştik. 4.sü bu yılda Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’da gerçekleştirmenin gururunu ve onurunu yaşıyoruz. Bu noktada Kazakistan Dulati Taraz Devlet Üniversitesi yetkililerine çok teşekkür ediyoruz. Çünkü bu sene bu sempozyumu onlar yapacaktı. Kastamonu Üniversitesi olarak kendilerinde bu sene Kültür Başkenti olmamız hasebi ile kendilerinden istirham ettik. Kendileri bizleri kırmadılar kendilerine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kastamonu Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Serkan Mütevelli; “Türkiye son yıllarda yaptığı başarılı turizm hamleleriyle ve Türk Dünyasına gerekli özeni göstermesiyle özellikle coğrafi olarak uzak fakat kalben bize yakın Türk Dünyasına daha da yakınlaşmamıza olanak tanımıştır. Bu yakınlaşma zaten aşina olduğumuz bağlarımızı daha da yakınlaşmamıza fırsat vermiştir. Aynı zamanda kendimizi de bu kardeşlerimize daha da yakından tanıtma fırsatı vermiştir. Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesinin başlattığı ve bu yılda 4.sünü düzenlediği Türk Dünyası Turizm Sempozyumu bu yakınlaşmayı, kaynaşmayı hızlandıracak katalizör görevi görecek ve aynı yaşadığımız ortak sorunları ortaya koyarak çözüm bulunmasına vesile olacaktır.” dedi.

Konuşmanın devamında Başkan Mütevelli; “Kastamonu 2018 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak büyük bir ivme yakalamayı başarmıştır. Bu durum Kastamonu’nun tanıtımı için büyük bir fırsat çok büyük fırsat olmakla beraber Kastamonu için sorunları da ortaya koymaktadır. Şehirde yakaladığımız bürokrasi, bilimsel çalışmalar ve özel sektör sinerjisi bu sorunların üzerinden gelmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Biz özel sektör olarak hem bürokrasinin hem de Üniversitenin gücünü arkamızda hissediyoruz. Bu da Turizm işletmecilerine büyük güven sağlıyor. Yakaladığımız bu sinerji sayesinde verilen eğitimin, pratiğe, özel sektörde yapabilme ve bu konuda kamunun gücünü ve desteğini alarak daha başarılı sonuçlar alacağımıza inancımız tamdır.” dedi.

Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak; Kastamonu Türk Dünyası olmasının ulusal ve uluslararası alanda tanınmasına vesile olduğunu söyleyerek; “İlimizin Türk Dünyası Kültür Başkenti olması vesile ile yaptığımız etkinliklerle ilimize birçok yerli ve yabancı misafirlerimize ev sahipliği yaptık. İlimizin coğrafi yapısı, iklimi, tarihi ve kültürel dokusu ilimiz turizminin gelişmesini desteklemektedir. Kış sporları açısından önemli bir merkez olan Ilgaz Dağı Milli Parkı her yıl binlerce misafiri ağırlamaktadır. Bir diğer milli parkımız Küre Dağları bünyesinde Valla, Horma ve Çatak Kanyonu gibi dünyaca ünlü kanyonları barındırmaktadır. Mağaralarımız, şelalelerimiz mevcuttur. Gideros gibi önemli koyları bünyesinde barındıran sahillerimizde turizmin gelişmesine katkı sunmaktadır. İnanç turizminin gelişmesinde başlıca etken Şeyh Şaban-i Veli ve manevi zatlarımızdır. İlimizde yerel yönetimli, turizm belgeli olmak üzere 126 adet tesisimiz bulunmaktadır. Toplam yatak kapasitemiz 6 bin 636’dır. Batı Karadeniz’in önemli bir merkezi durumundadır” diyerek bilgi verdi.

Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektörü Dr. Sabri Hizmetli; Kastamonu’da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek; “Bizim marka olan 3 tane daha etkinliğimiz var. Bunlardan biri Türk Dünyası’nı Aydınlatanlar Uluslararası Sempozyumu, diğeri Türk Dünyası Ekonomika Forumu ve bu Turizm Sempozyumu var. Bizim bunlardaki amacımız, Türk Dünyası’nın değerlerini yarışabilir potansiyelini ve gücünü ortaya çıkarmak, onun gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Dolayısıyla bu sempozyumunda amacı Türk Dünyası’nı turizm enerjisini, potansiyelini dünyaya tanıtılması ve dünya turizmi ile yarışabilir gücünü geliştirmektir. Diğer amacı da Türk Dünyası halklarını birbirine yakınlaştırmak, Türk Dünyası’nın milli, manevi ve maddi değerlerini tanıtıp, halkın onlara sahip çıkmasını sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın konuşmalarında; “Özbekistan’da artık bütün faaliyetlere ortak olmak istiyor. Beraber çalıştığımız üniversiteleri çoğaltabiliriz. Bunu genişletmenin de bizim için faydası var. Gençleri yetiştirip, Türk Dünyası’na hizmet etmek için göndermekte bizim için bir şereftir. Onlar sizlere hizmet ettikçe bizde gurur duyacağız. Kastamonu denizle, doğanın ve Ilgaz Dağı ile kışın bir arada buluştuğu, dünyanın nadir şehirlerinden biridir. Aynı zamanda Osmanlı ve Selçuklu Devletlerinin önemli şehir merkezlerinden biridir. Sizlerle birlikte umarım Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’muzda daha güzel güller açacaktır. Kardeşlik ve dostluk köprülerimiz hiçbir zaman yıkılmayacak şekilde tesis edilecektir. Geleceğimizi beraber tesis edeceğiz, beraber karar vereceğiz. Bu tür faaliyetlerin getireceği çok önemli şeyler vardır. Biz bunlara inanarak yola çıktık ve inanarak yola devam ediyoruz. Kudretli bir Türkiye, kudretli bir Türk Dünyası, kudretli ve kuvvetli bir İslam Dünyası aynı zamanda huzurlu bir dünya demektir. Ortak Türk dili müfredatı, ortak Türk tarihi müfredatı muhakkak süratle bütün Türk Dünyası’nda hayata geçirilmelidir. Bunu yapmazsak bazı şeylerimiz rafta kalır. Bütün Türk Dünyası ülkeleri birbirlerinin dilini bilsin ve mahalli şivelerimizi de hiçbir zaman unutmayalım. Bu manada ortak müfredata geçelim. Türk tarihi bir bütündür ve bütün olarak ele alınmalıdır. Onun için bizim hepimizin Milli Eğitim Bakanlıklarına büyük görevler düşmektedir. Bizde üzerimize düşeni yapıyoruz, yapacağız da” diyerek iştirakçilere teşekkür etti.

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, Kırgızca selamlayarak; “Türk Dünyası’nın dilleri yaşamalı ve zengin Türk Dilinin birleşeni olarak yaşamalıdır. Türk Dünyası Kültür Başkenti ve aynı zamanda tarih ve kültür şehir, manevi iklimin mimarlarının yaşadığı ve maneviyatıyla bu şehrin ruhuna değer katan Kastamonu şehrindeyiz. İnsanlığa en zor zamanlarda insan olma onurunun tadını, hazzını yaşatmış bir medeniyetin evlatları olarak tekrardan bu kutlu yürüyüşe başladık. Kutlu yürüyüş başlamıştır. Yolumuz zordur. Kendimize güveniyoruz. 21’inci yüzyılda yeni bir medeniyet daha kurarak, bu dünyada kaybedilen insanlık değerlinin yeniden inşası, irtifa kaybeden insanlığın yeniden ihyası, haklının haklı olduğu, güçlünün hiçbir zaman zayıfı ezemediği, insan olma onurunu en yüksek şekilde yaşandığı bir medeniyetin insanlığa sunulması için bugün buradayız. Bu büyük bir davadır. Bu davada olmaktan hepimiz onur duyuyoruz. İslam Dünyası’nda ve Türk Dünyası’nın içinde olan durumu göz önüne getirdiğimiz zaman eksik olan bizim medeniyetimizdir. Geçmiş zamanlarda bizim medeniyetimizin dünyaya nizam verdiği zamanlarda, hiç kimsenin zulüm görmediği uzun zamanlar yaşadık. Şimdi ise gönül coğrafyamız da kan var. Milyonlarca yerinden, yurdundan edilen ve kendilerini o hale düşürenlere sığınmak için ölen insanları görüyoruz. Bu bize büyük bir sorumluluk veriyor. Bu felaketlerin ortadan kalkması için yeniden, yılmadan bu kutlu yürüyüşü en kısa zamanda saadetle sonuçlandırmak için sorumluluk veriyor. Bu yapılan çalışmalar sadece turizm faaliyetli olarak adlandırılamaz. Şüphesiz turizm açısından da önemlidir. Dünyanın turizm için aradığı ne varsa, Türk Dünyası’nda şu anda da vardır. Çok çalışmamız lazım. Zamanı iyi kullanmak lazım. Dilde, işte, fikirde birlik olmak lazım. Umarım dilde, işte, fikirde bir olmak için çalışmaya devam edeceğiz. Biz ayrı, gayrı değiliz. Biz yabancı değiliz. Yakın zamanda da Türk Dünyası’nın 5’ten büyük olduğunu göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ise; “Türkiye’deki üniversiteler içinde gururla, iftiharla ve hayranlıkla izlediğimiz üniversite Kastamonu Üniversitesidir. Üniversiteyi başta rektörümüz olmak üzere tüm bünyesinde yer alan akademisiler ve personeli içtenlikle kutluyorum. Kastamonu’ya ne zaman gelsek ve ziyaret etsek farklı gelişimler karşımıza çıkıyor. Hocamızın faaliyeti ve eğitimiyle, etkinliklerinden çok mutlu ve memnunuz. Anadolu şehrinin, Anadolu üniversitesi  tüm tarihi  ve kültürel değerlerini ortaya çıkarıyor. Türk Dünyası ile buluşmanın meyveleri Kastamonu’da  tadıldı. Türk Dünyası adına çok büyük adına büyük işler yapıldı. Hepimizin gıptayla baktığı yüzlerce öğrencisi olan üniversitemizle gururlanıyoruz.” dedi.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş konuşmalarında; “Kastamonu bu sene Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak seçildi. Türk Dünyası Uluslararası Sempozyumu üzerinde durulması gereken ciddi bir durumdur.  Üniversitemiz Kastamonu için iyi işler yapıyor.  Bilimsel bir araştırma şekilde kimlerin neler yapması gerektiğini üniversitemiz ortaya koyuyor. Kastamonu 12 ay turizmi olabilecek bir ildir. Kuzeyde denize, güneyde ise kış turizmimiz olan Ilgaz var. Orta bölgelerde uygarlığımızın beşiği var. Kazılarda izleri bulundu.  Sürekli olarak bir turizm haline gelmeliyiz. Yaklaşık 4 yıldır kültürel turizmle ilgili çalışmalar yapıyoruz.  Özellikle Kastamonu merkezde konakları eskiye uygun halinde onarıyoruz.  Sokak sağlamlaştırma çalışmaları yapıyoruz. 50’nin üzerinde Türkiye’de eşi benzeri olmayan konaklar aldık ve restoresini yapıyoruz. Şeyhoğlu Konağının işlemleri bitirildi, önümüzdeki zamanda hizmete sunacağız. Sadece yerel de değil de sivil toplumda bu işe girilmemeli. Amacımız Dünya Kültür Miras Listesi’ne girebilmektir.  Eğer bu listede yer alırsak turizmde Kastamonu sürekli hale gelir.  İlişkilerimizin geliştirmede Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmek büyük bir vesiledir. Üniversitemizin Türk Dünyasıyla olan ilişkilerini devam etmesi istiyoruz.” dedi.

Sempozyum açılışında ayrıca, Azerbaycan, Kırgızistanlı talebelerin sergiledikleri danslar ve Türk Folklor Grubu dans gösterisi de açılışa renk kattı. 21 Temmuz 2018 tarihine kadar farklı ülkelerden gelen akademisyenlerin iştirak oturumlarla devam edecek olan 4. Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu’nun açılış merasimi hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.