Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Sevgilioğlu ile birlikte 05 Temmuz 2018 tarihinde Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdari Bilimler Akademisini ziyaret etti. Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı Rektör Almaz Nasırov karşıladı.

Almaz Nasırov, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdari Bilimler Akademisi’nin çalışmaları hakkında bilgi verirken, gayelerinin Kırgızistan’ı kalkındıracak ve geleceğe taşıyacak yöneticiler yetiştirmek olduğunu, bu anlamda Kastamonu Üniversitesiyle işbirliğine her zaman hazır olduğunu söyledi. Akademi olarak Türk alfabesi olan Orhun Alfabesini yaygınlaştırmayı ve Türk dünyası ile ilişkileri kuvvetlendirmeyi hedeflendiklerini de ifade etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın Kastamonu Üniversitesi olarak Kırgızistan ile olan ilişkilerimize önem verdiklerini, Kırgızistan topraklarında yetişen Yusuf Has Hacip’in “Kutadgu Bilig” adlı eserini Kiril harfleriyle basarak Kırgız Bilimler Akademisine bağışladıklarını ve Kırgızistan’da pek çok üniversiteyle ilmi işbirliği anlaşmaları yaptığını ifade etti.

Daha sonra Kırgızistan Gençlik Federasyonu temsilcileriyle Akademi toplantı salonunda bir araya gelen Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kırgız talebeleriyle ve hocaları ile Türk Dünyası, Kırgızistan-Türkiye ilişkileri ile alakalı fikir ve düşünceler konusunda uzun bir süre sohbet etti.

Ziyaret, Kırgız yerli ve milli televizyonlarına verilen mülakatın ardından sona erdi.