Üniversitemiz ve Hayırsever iş adamı Mehmet İhsan Oğuz'un öncülüğünde kurulan Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Binasını Yaptırma Derneği arasında, 15 bin metrekare kapalı alanda yaklaşık 3 bin talebe kapasiteli ilahiyat fakültesi binası yaptırılması için Üniversitemiz Mevlüt Beyribey Konukevinde protokol imzalandı.

Protokol imzalama merasimine Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Binasını Yaptırma Derneği Başkanı Mehmet İhsan Oğuz, Muhammed İhsan Oğuz Vakfı Onursal Başkanı Abdulhalık Oğuz, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Binasını Yaptırma Derneği Üyeleri iştirak etti.

Programda konuşan Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Binasını Yaptırma Derneği Başkanı Mehmet İhsan Oğuz; “Bugün Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Binası yapımının protokolünün imza törenini gerçekleştiriyoruz. Bu inşaat mevcut bulunan fakültenin mekân gerekliliğini temin edecek olan inşaattır. Şu anda İlahiyat Fakültemiz bir bina sahibi değildir. Diğer fakültelerde öğrenimini sürdürmektedir. Sayın Belediye Başkanımla bundan dört ay önce bir arada olduğumuz zaman bu ihtiyaçtan haberdar olduk ve kendisiyle de bir mutabakat sağladık. Sağ olsun bize yardımcı oldu, önümüze düştü. Sonunda da bir mutabakat oldu. İlahiyat Fakültesi binasını Muhammed İhsan Oğuz beyin maddi ve manevi evlatları olarak biz üstlendik. Bu taahhüdümüzün yerine getirilmesinin alt yapısını teşkil eden bir dernek kurduk, derneğimizin adı da Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Binasını Yaptırma Derneği oldu. Ön hazırlıklarımız tamamlandı. Bugün resmi olarak üniversite Rektörlüğümüzle protokol imzalama aşamasına da geldik. Bundan sonraki süreçte de binanın inşaatı en kısa zamanda başlayacak ve en kısa zamanda da üniversitemize ve öğrencilerimize de teslim edilecek” dedi.

Muhammed İhsan Oğuz Vakfı Onursal Başkanı Abdulhalık Oğuz ise; “Rahmetli babam Muhammed İhsan Oğuz her türlü hurafelerden uzak, İslam’ı özü ile tanıtmak, İslam’ı özüyle yaşamak, halk içinde yaşamak ama kalbi Allah ve Peygamber sevgiyle atan bir inancın yayılmasında emeği geçmiştir. Birçok eseri vardır. En gayri müsait ortamdan tutunda, müsait ortamlara kadar bu kanaat ve fikriyatın özellikle Nakşibendi disiplini ile eserleriyle bunu kıyamete kadar açık tutmuştur. Kendisinin özellikle ilme verdiği önemi gelecek nesillere aktaracak bir tesis olan üniversite ve fakülte bazında belli bir seviyeye ulaştırmak hem onun ruhunu hem de ailesini bahtiyar etmektedir. Bu konuda hizmet vermiş olan pek çok kimseye şükranlarımı sunuyorum. Bu üniversitede gelinen son aşama içinde memnuniyetimi ifade ediyorum. İnsan iradesini kullanmalıdır. Bu iradenin sonuca erişmesi mümkün olabilir ya da olmayabilir. Bunu bize göstermiş olan Allah’a şükranlarımı sunuyorum” diyerek teşekkür etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Muhammed İhsan Oğuz hakkında bilgi vererek; “Muhammed İhsan Oğuz 20’nci asırda Kastamonu'nun yetiştirdiği iki büyük âlimden birisidir. Mehmet Feyzi Efendi ve Muhammed İhsan Oğuz Efendi, öncelikle ailemiz onunda adıyla şeref verdiler, sağ olsunlar, teşekkür ediyoruz. Bugün Oğuz Ailesi ve Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Binası Yaptırma Derneğimiz inşallah üniversitemize bir İlahiyat Fakültesi kazandıracaklar. Bu işin kılavuzluğunu yapan Belediye Başkanımızın da bu konuda büyük katkıları var, ona ve hayırsever aileye çok teşekkür ediyoruz. Bizde üniversite olarak evvela Muhammed İhsan Oğuz İslami Bilimler Araştırma Merkezi kurduk ve Yüksek Öğrenim Kurumu'ndan da kabul edildi. İlerleyen zamanda inşallah bunu aynı isimle de enstitüye çevireceğiz. Bunun alt yapı görüşmeleri de yapıldı.   Binamız 15 bin metrekare ve 4 katlı olacak, kapalı alanı olan bir bina olacak, 19 tane 55 metrekare ve 9 tane de 40 metrekarelik seminer odası, 3 tane 200 metrekarelik amfisi, bir tane 200 metrekarelik sergi salonu, dört tane 200 metrekarelik dil laboratuvarı, bir tane 300 kişilik konferans salonu, bir 500 metrekare kütüphane bir de yine 500 metrekare de kantin, mescit ve kulüp odası, arşiv ve depo, öğretim elemanı odası gibi yerler de yer alacak. Bizim ihtiyacımızı karşılayacak evladiyelik de bir bina olacak. Emeği ve katkısı geçen Oğuz ailesine, Belediye Başkanımıza ve tüm emeği geçen herkese de çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş; Kastamonu’nun hızla gelişen bir il olarak yoluna devam ettiğini ifade ederek; “Bununda en büyük etken olan Kastamonu Üniversitesi. Şu anda 30 bin öğrencisi var. Fakülteleri ile göz dolduran bir üniversite olarak devam ediyor. Bizde yerel yönetimler olarak, üniversite ile birleşip, büyümeyi sağlamak en önemli görevimiz olduğunu düşünüyorum. İlahiyat Fakültesi yapımı zaten gündemimizdeydi. Ekip olarak uğraş verdik. Kastamonu çocuğu olarak Muhammed İhsan Oğuz Vakfı’nın destek vermesine çok sevindim. Biz Muhammed İhsan Oğuz kimdir iyi biliriz. Kıyamete kadar yaşayacak bir yaşam şeklinin temsili olan bir kişi adına böyle bir fakültenin yapılması gerçekten çok gurur verici. Bu topraklar bizim. Buradaki değerlerin yüceltilmesi ve çıkartılması bize ait. Başka bir yerden gelip, bunu yaparsa abes olur. Rektör hocamızda bu konularda yüreği ile çalışan bir kardeşimiz” dedi.

Üniversitede birçok fakültenin açılması için çabalar verildiğine dikkat çeken Başkan Babaş; “Üniversitede sempozyumlar hiç bitmemeli. Onun daha geniş ortamlar, sosyal alanlar olmalı. Onun bu işin içinde işadamları ve sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı bir ortam kurulmalı diye düşünüyorum. İlahiyat Fakültesi yapımı için bir dernek kurulmuş. Ben yürekten inanıyorum. Kısa sürede bu güzide binamız yapılıp, tamamlanacaktır. Bizde belediye olarak bu işin her yerindeyiz. Gereken desteği vereceğiz. Kampüste de asfalt çalışmalarımızı da yapıyoruz. Kastamonu için İlahiyat Fakültesi çok önemli. Burada yapılacak olan sempozyumlar önem arz ediyor. Burada düzenlenecek sempozyumda Muhammed İhsan Oğuz tüm dünyaya anlatılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Atalan; “Bina mükemmel bir bina olacak. En az 50 yıl hizmet verecek bir bina. Sınıflarımız 3 bin kişiye eğitim verecek durumda. Dil laboratuvarımız var. Arapça konusunda çok iyi duruma geldik. İlerleyen süreçte Karadeniz en iyi fakülteler arasına gireceğiz. Biz açılışımızı 3 Ağustos, Muhammed İhsan Oğuz’un vefatının yıldönümünde gerçekleştireceğiz” dedi.