Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi tarafından 19 ülkeden 826 akademisyenin katılımıyla tertiplenen ‘Ekoloji 2018 Uluslararası Sempozyumu’ başladı.

Ekoloji 2018 Uluslararası Sempozyumu açılış merasimine Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş,  Kastamonu Adalet Komisyonu Başkanı Gökhan Oflaz, akademik ve idari personelimiz ile Sempozyum iştirakçileri katıldı.

Ekoloji 2018 Uluslararası Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş Canbulat; “Sempozyum programını hazırlarken Ekoloji alanındaki 24 konu başlığında güncel bilimsel bilgilerin aktarılması ve çevre bilincinin arttırılmasını ön planda tutarak konusunda uzman bilim insanlarının tecrübe ve bilgi birikimlerinden yararlanmak, sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel sektör yöneticilerini buluşturarak, dünyada her geçen gün daha da önemli hale gelen Çevre alanında çalışmalar yapan araştırmacıların son araştırmalarını ve sonuçlarını sunmaları için Kastamonu’da bir araya getirdik.

Sürdürülebilir bir çevre anlayışı içerisinde mevcut çevresel sorunların bilimsel yaklaşımlarla tartışılacağı, çözüm önerilerinin ortaya konulacağı ve karşılıklı deneyimlerin aktarılacağı bilimsel bir program hedefledik. Bu işbirliğini geliştirmek ve artırmak adına, Batı Karadeniz’in güzide Evliyalar şehri, 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kastamonu’nun tarihi ve turistik yerlerini görerek, doğal güzelliklerinin keyfini yaşayarak, rahat ve keyifli bir ortamda unutulmaz bir Sempozyum geçireceğinize inanarak siz değerli katılımcılarımızı ağırlamaktan onur duyuyoruz.

Ekoloji 2018 Sempozyumuna, 18 farklı ülkenin 152 üniversite, kurum ve kuruluşu adına katılan toplam 826 bilim adamının bilimsel çalışmalarını sunması ve işbirliğini güçlendirmesi olanağını sağlamaktadır. Sempozyumun Bilimsel programında, 3 davetli konuşmacı, 616 adet Sözlü Sunum, 496 adet Poster Sunumu olmak üzere toplam 1115 bildiri sunulacaktır. Sözlü bildiriler 14 farklı salonda 10 oturum, poster bildiriler ise aynı salonda 4 oturumda yürütülecektir.

Ekoloji alanlarında gerçekleşen bu Sempozyumu Kastamonu Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü olarak 10 ay gibi bir sürede hazırlayarak gerçekleştirmekten büyük bir onur ve gurur duyuyoruz. Bilimsel çalışmaların en önemli aşaması olan bildiri kabul sürecini bildiğiniz üzere 1 Aralıkta başlayıp 30 Mayısta bitirdik. Sunulan her bir bildiriye 2 hakem tarafından Kör hakemlik uyguladık, bu süre içinde bizlere Bilimsel acıdan destek veren Bilim Kuruluna teşekkür ve minnetlerimi sunarım.

Ekoloji 2018’de; En iyi görsel sunum ödülü, En iyi poster sunum ödülü, Yılın genç araştırmacı ödülü, Mansiyon; Olmak üzere 4 kategoride ödül verilecektir. Sempozyum bildirilerinizi eğer isterseniz; Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi, Hacettepe Biyoloji ve Kimya Dergisi ile Kastamonu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisinde yayınlanmak için yolladığınızda değerlendirilecektir.” dedi.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Naci Tüzemen yaptığı konuşmada; “Geleceğin dünyasında 3 konu önemini korumaya devam edecektir. Bunlar; sağlık, gıda ve çevredir. Halen dünyamızda gıda ve çevre insanların eliyle hızla bozulmaktadır. Bu iki bozulma sonucu insanların sağlıklı kalması söz konusu değildir. Yakın zamanda ekoloji biyolojinin bir dalı olarak bitki ve hayvanların ilişkilerini inceleyen bir bilim dalı olarak tanımlanmıştır. Sonraki yıllarda ise çevre sorunlarının artması ile ekoloji kavramının kapsamı genişlemiş, bilimsel ihtiva konularını içine almıştır.”

Sözlerinin devamında ekoloji biliminin tanımı hakkında konuşan Prof. Dr. Naci Tüzemen; “Günümüz dünyasında hızla artan nüfusun oluşturduğu aşırı tüketim küresel ölçekte hayatı tehdit eden önemli bir sorun haline gelmektedir. Aşırı tüketim ve yoğun çarpık kentleşme sorunu ekolojik sistemde yoğun tahribat meydana getirmektedir. Özellikle doğal kaynakların aşırı tüketimi biyolojik zenginliklerin hızla yok olmasına ve ağır çevre kirliliğine yol açmıştır. “ dedi.

Daha fazla bilgi üretimi için eğitime ve AR-GE’ye daha fazla destek olunması gerektiğine ifade eden Prof. Dr. Naci Tüzemen, Ekoloji 2018 Uluslararası Sempozyumunun tertiplenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Ekoloji 2018 Uluslararası Sempozyumun açılış merasiminde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Şu anda Türkiye dışından 18 ülkeden 44 olmak üzere Türkiye’dekilerde dâhil İnşallah 5 gün boyunca peyderpey 807 civarında akademisyenimizi, meslektaşımızı misafir edeceğiz. Sizleri burada misafir etmek, sizlerle beraber olmak bizim için şereftir. Değişik branşlardan Ekoloji ile alakalı akademisyenlerimiz mevcuttur. İki dergimiz daha var. Birisi Orman Fakültesi dergimiz Expanded Science Citation Index şu anda 40’a yakın indexte taranıyor. Ayrıca Alınteri dergimizde Ziraat ağırlıklı Temmuz ayı içeresinde Expanded olacak. Dolayısıyla o dergilerde de değerlendirebilirsiniz. Milletlerarası dergimiz var. Kıymetli yayınlar yapabilirsiniz. Kastamonu bu sene Türk Dünyası Kültür Başkenti dolayısıyla Türk Dünyasının Kültür Başkentinin şuanda misafirisiniz. 5 gün boyunca sizleri inşallah iyi bir şekilde misafir edeceğiz. Buradan Kültür Başkentinden ayrılırken yeniden buluşmak üzere ayrılacağız.

Her zaman burası sizin evinizdir. Türkiye dışından gelenler içinde söylüyoruz. Türkiye’den gelenler içinde burası Kastamonu sizin evinizdir. Kastamonu Üniversitesi de sizin üniversitenizdir. Ekoloji sempozyumu yapıyoruz ve Kastamonu olarak Ekoloji manasında düzgün bir yerdesiniz. %65’i orman, yeşili bol tabi bazı şehir çarpıklıkları görebilirsiniz ama neticede Türkiye’de ekolojisi bozulmamış bir coğrafyadasınız. O manada bizim için ayrı bir şereftir. Ekolojiyle alakalı veya çevreyle alakalı felaket senaryolarına kapılıp da getirim aleti olmaktansa tedbirleri, çareleri hayata geçirmek en güzelidir. Felaket senaryoları ile avunmamız bizim birilerinin getirimine alet olmamıza sebep olur. Bize göre Türkiye’nin en büyük 2 problemi erozyon ve çarpık şehirleşmedir. maalesef ikisi de bu yana geçmişten problemimizdir. Dünya’da da pek çok problem vardır ancak bu problemleri felaket senaryosuna döndürerek de rant aleti olmayalım. Ekologlar tabiattaki her şeyi inceliyor. İrdelediği zamanda tabii ki çareleri ve bir bütünlük içeresinde her şeyini yani canlısı ve cansızı bir bütün olarak organizmayı dikkate alarak yeni projeler geliştiriyorlar. Sizlerde bugünden itibaren inşallah ve yeni kulplar açacaksınız. İlmi çalışmalarında kaynağını teşkil edecek bilgileri takdim edeceksiniz.

Bugün Uluslararası Ekoloji Sempozyumu’nun ev sahibiyiz. He zamanda ev sahipliği yapmaktan da şeref duyarız. 1100 civarında tebliğin olması 820’nin üzerinde misafirimizin olması 18 farklı ülkeden alakanın çok güzel olduğu ve maksada ulaşabileceğimizi bize gösteriyor. Bunlar tabi sizlerin sayesinde oluyor. bunlar sizlerle var ve sizlerle olacak inşallah. Bunları size şerefle söylerken gurur duyduğumuz şeyler var; yanımızda her zaman destekleyen her faaliyetimizin içerisinde yer alan Belediye Başkanımız var. Huzurlarınızda teşekkür ediyoruz sağ olsunlar, var olsunlar. Sempozyumu üstlenen heyetimiz başta sempozyum koordinatörümüz Prof. Dr. Savaş Canbulat olmak üzere fakültelerimizdeki değerli akademisyenlerimiz ekibimiz ve bütün olarak fakültedekilerdeki arkadaşlarımız, üniversitedekilerdeki arkadaşlarımız, akademisyenlerimiz, idari personelimiz bunları hakkıyla sahiplendiler. Bugüne getirdiler. Bu sempozyumu şuanda karşınızda iyi bir şekilde organize ettiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bunun yanı sıra sizler şeref verdiniz. Bu bizim için çok manalıdır sağ olun, var olun ayrıca Adalet Komisyonu Başkanımız başta olmak üzere, yine bölge müdürümüz ve diğer şehrimizdeki protokolümüz buradalar. Sağ olsunlar. Teşekkür ediyoruz, şeref verdiler. Bizde bugün, sizlerin sayesinde bu şerefi tattık. Sempozyumumuzun en iyi şekilde neticelenmesini, başarılı geçmesini, yeni kulplar açmasını temenni ediyoruz.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda tertiplenen sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Kastamonu için ekolojinin önemine işaret etti. Kastamonu'nun 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu hatırlatan Babaş, Kastamonu'nun tarihi, kültürü, doğası, dokusu ve ekolojisinin keşfedilmeyi beklediğini anlattı.

Sempozyumdan güzel sonuçlar çıkacağına inandığını dile getiren Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, şunları kaydetti: "Turizme çok önem veren bir iliz. Kastamonu'da pek çok çeşitli turizm yapma imkânı var. Yılın 12 ayı turizm yapılabilecek bir bölgeyiz. Yerel yönetim olarak özellikle kültürel turizm üzerinde duruyoruz. Tarihi tescilli, ata yadigârı 2 bin civarında eserimiz var. Bunların ayakta durması, gelecek nesilleri aktarılması bizim görevimiz. Bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu konuyu daha da geliştirerek tarihi kültürel alanda da söz sahibi bir il olacağız." dedi.

Türkiye'nin yanı sıra, Kırgızistan, Ukrayna, Azerbaycan, Makedonya, Libya, Nijerya, Meksika, İran, İngiltere, Hindistan, Cezayir, Bulgaristan, Rusya, Irak, Kosova, Ürdün, Fas ve Tunus'tan 826 akademisyen iştirak ettiği Ekoloji 2018 Uluslararası Sempozyumu 23 Haziran 2018 tarihine kadar devam edecek.