Üniversitemiz tarafından tertip edilen ve TÜBİTAK 4004- Bilim ve Toplum Projeleri tarafından desteklenen "Doğanın Dilini Öğreniyoruz" adlı projemizin açılış merasimi yapıldı.

Açılışa Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Prof. Dr. Sezgin Ayan, Kastamonu Entegre Hammadde Tedarik Müdürü Sayın Adem Genç, Rüknettin Tekdemir ve Marmara Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Özdemir ile Hüseyin Kaba iştirak etti.

Dr. Öğr. Üyesi Tayyibe Altunel projenin açılış merasiminde yaptığı konuşmada; “Hepimizin de bildiği gibi biz büyüklerde dâhil olmak üzere çocuklarımız zamanını tablet ve telefonlarının başında geçirmektedirler. Elektronik aletlerin başında geçireceği zamanımızı ne kadar azaltabilirsek çocuklarımız dışarıdaki hayata o kadar alışacaktırlar.

TÜBİTAK’ın doğa eğitimi ve bilim okulları çerçevesinde desteklenen bu projede yeşilin her tonunu barındıran ve köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Kastamonu’da Ilgaz Dağları, Daday ve Küre Dağlarında alanında uzman eğitmenler tarafından çeşitli arazi ve eğitim programları gerçekleştirilecektir. Çocuklarımız doğanın içinde yaşayarak doğanın dilini öğreneceklerdir. Bu projeyle birlikte hayatın hızlı akışının içinde genellikle göremediğimiz ve duyamadığımız doğanın sesine kulak vermek ve çocuklarımızı bu seslerle erken yaşta tanıştırmak amaçlanmıştır. Doğayı çevreye duyarlı beyinleriyle, kalpleriyle, elleriyle dokunarak ve hissederek büyüyen ve çevreye duyarlı bireyler olacaklardır. Doğanın devamlılığının insanoğlunun ne kadar farkında olduklarını hissederek büyüyeceklerdir.” dedi.

‘Doğanın Dilini Öğreniyoruz’ projesinin hayırlı olmasını temenni ederek sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Bu program TÜBİTAK’tan destek almış bir programımızdır. Her sene TÜBİTAK’ın desteğiyle yaptığımız projelerimiz var bu manada Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumuza da teşekkür ediyoruz.  Proje yürütücümüz başta olmak üzere değerli akademisyenlerimize teşekkür ediyoruz. Siz çocuklarımızı da buraya iştirak etme şerefi sahibi olduğunuz için tebrik ediyoruz.

Tabiatı öncelikle iyi tanıyacağız ve kıymetini de iyi bileceğiz. Bu tabiatın içinde yaşıyoruz. Tabiatımızı tahrip ettiğimiz zaman, kirlettiğimiz zaman gelecek nesillere yaşanacak yer bırakamayız. . Memleketimizde de, sahillerimizde kirlilikler yaşanıyor. Dünyanın birçok yerine biz daha iyiyiz. Bizi tenkit eden Avrupa ve Amerika’nın bizden daha temiz, daha bakir değildir. Memleketimiz o manada daha iyidir. Kastamonu’da şanslıyız. %67 ormanlarla yeşil olan bir memleketteyiz. Biz yaşadığımız memleketimizin, vatanımızın kıymetini bilmeliyiz. İyi öğrenmek mecburiyetindeyiz. Bu programlar sizin için faydalıdır. İyi değerlendirin. Yaşadığımız yeri korumamız en iyi şekilde icap ediyor. Projeniz hayırlı uğurlu olsun. “ dedi.

Yürütücülüğü Dr. Öğr. Üyesi Tayyibe Altunel, Dr. Öğr. Üyesi Nurcan Yiğit ve Dr. Öğr. Üyesi İnci Sevinç Kravkaz Kuşçu tarafından yapılan projede Kastamonu Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesindeki toplam 40 çocuğa alanında uzman eğitmenler tarafından bir hafta süreyle Ilgaz Dağı Milli Parkı, Daday ve Küre Dağlarında teorik ve arazi eğitimleri verilecek olup Proje kapsamında çocuklara; doğada hayatta kalma ve yön bulma (oryantiring) becerileri yanında ağaçta yaş tayini, ormanlardaki yaban hayatı, mantarlar, kelebekler, su ürünleri, iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik gibi konularda teorik ve arazi uygulamalı eğitimler verilecektir.

Ayrıca çocuklar Güzel Sanatlar Fakültesinde uzman eğitmenler gözetiminde seramik çamuru ile kendi ürünlerini elleriyle oluşturacaklardır. Proje sonunda öğrencilerin her biri bir fidan dikerek projeyi ölümsüzleştireceklerdir.