Üniversitemiz Türk Dünyası üniversiteleri ile olan işbirliklerini artırmak üzere temaslarını sürdürmeye devam ediyor. Bu temaslar çerçevesinde Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, 14 Mayıs 2018 tarihinde Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Alisher Agzamhodjaev’u ziyaret etti.

Ziyaret sırasında Üniversitemizin Türk Dünyası ile alakalı yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler vererek sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, İlimizi ve Üniversitemizi Agzamhodjaev’a tanıttı.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Üniversite olarak Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Kosova, Bosna Hersek gibi Türk Dünyası ülkeleriyle beraber çalışmalar ortaya koyduğunu ve bu manada faydalı işler yaptığımızı belirtti. Özbekistan ile ilk akademik iş birliği anlaşmasının Üniversitemiz ve Taşkent Maliye Enstitüsü arasında imzalandığını ve anlaşma kapsamında Üniversitemiz Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinatörlüğünde Taşkent Maliye Enstitüsü çatısı altında açtığımız Türkiye Türkçesi Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yürütülecek faaliyetler hakkında Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Alisher Agzamhodjaev ile fikir alışverişinde bulundu. Büyükelçi’yi Üniversitemizi daha yakından tanıması için İlimize davet etti.

Üniversitemizin Türk Dünyası ve Özbekistan ile ilgili yaptığı faaliyetleri bildiğini ve takip ettiğini belirterek sözlerine başlayan Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Alisher Agzamhodjaev da, nazik daveti için Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’a teşekkürlerini iletti. Birlikte çalışmalar yapmanın kardeşliğimizin pekişmesi yolunda faydalı olacağını belirterek en kısa zamanda Kastamonu’yu ziyaret edeceğini söyledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ile Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Alisher Agzamhodjaev’un görüşmelerinde, Üniversitemiz ile Özbekistan üniversiteleri arasında imzalanacak işbirliği anlaşmalarının ve müşterek faaliyetlerin her iki taraf için de faydalı sonuçlar doğuracağı ifade edildi. İlimizin 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olması münasebetiyle Özbekistan ile ilgili Kastamonu Üniversitesi’nde tertip edilecek faaliyetler ve Özbekistan’da yapılması planlanan Yabancı Uyruklu Öğrenci Seçme Sınavı (KÜYÖS) hakkında karşılıklı istişarelerde bulunuldu.

Ziyaret karşılıklı hediye takdimlerinin ardından sona erdi.

 

Son Haberler