Üniversitemizde 21 ülkeden 305 sanatçının eserinin sergilendiği Memleketim temalı “Uluslararası Posta Sanatı Sergisi” açıldı.

Üniversitemiz Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü tarafından tertiplenen ve fakültemizin sergi salonunda açılan "Memleketim" temalı sergide, Türkiye başta olmak üzere çeşitli ülkelerden gönderilen sanatsal mektup zarfları sergileniyor.

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Elif Tarlakazan, Sergi için yurt dışı ve Türkiye'deki posta sanatıyla ilgilenen sanatçılara sosyal medya ve blog gibi ağlardan ulaştıklarını, "Daha sonra bizim böyle bir sergi düzenleyeceğimizi gören sanatçılar bize postalarını gönderdi. Bu sayede sergimizi açtık. Sergimizde 21 ülkeden 305 sanatçının eseri var. Yaklaşık 650 eser sergileniyor. Dijital çıktı, boya teknikleri, seramik, çam, deri üzerine yakma gibi çalışmalar var. Farklı disiplinlerden birçok eser mevcut. Türkiye'nin dört bir yanından birçok ilin güzelliklerini de sergiliyoruz. " dedi.

Posta sanatının Türkiye'de 5-6 yıllık bir geçmişinin bulunduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Elif Tarlakazan Tarlakazan, "Teknolojik dünyadan birazcık daha uzaklaşıp geçmişe dönüyoruz. Gönderdiğimiz zarfların üzerinde de kendi sanat disiplinimiz ya da farklı disiplinlerde eserlerimizi paylaşıyoruz. Herhangi bir maddi getirisi ya da götürüsü yok. Geri gönderme şartı yok." diye konuştu.

Serginin açılışına Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Eşref Can, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, akademik ve idari personelimiz ile iştirak etti. Uluslararası Posta Sanatı Sergisi 22 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.

Son Haberler