“2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu” kapsamında Üniversitemiz ve Türkiye Bilimler Akademisi ile müşterek tertiplenen “Taşköprülüzâde Ahmed Efendi’nin İlim ve Düşünce Tarihindeki Yeri” başlıklı Panelin öncesinde Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar; “Bugün memleketimiz Kastamonu’dayız Türk Dünyası 2018 Kültür Başkenti bu sene hem biz hem ülkemiz hem de Türk Dünyası için önemli bir olay. Dolayısıyla bizde Türkiye Bilimler Akademisi olarak Kastamonu Üniversitemizle iş birliği içerisinde bu kapsamda iki tane etkinlik düzenleyemeye karar verdik. Bunlardan bir tanesi memleketimizin yetiştirdiği ünlü İslam âlimlerinden Taşköprülüzade Ahmed Efendi hakkında bir panel Kastamonu Üniversitesinden ve ülkemizin diğer üniversitelerinden gelen hocaların katılımıyla gerçekleştireceğiz Kastamonu üniversitesinde. Her zaman ki ilgileri ve sıcak ev sahipliği için rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın şahsında bütün üniversite mensuplarımıza teşekkür ediyorum.

İkinci etkinliğimizde yine Türk Dünyası Kültür Başkenti kapsamında ve Kastamonu üniversitesi ile iş birliği içinde 16-20 Temmuz 2018 tarihinde Türk Dünyası Ulusal Sosyal Bilimler Akademi ve TÜBA organizasyonu uluslararası ilişkiler ve işbirliği konulu 5 günlük yaz okulu gerçekleştireceğiz. Geçen sefer geldiğimde eski rektörlükteydik şimdi yeni rektörlükteyiz bu dönemde üniversitemiz çok  gelişti burada seyit hocamıza yardımcılarına ve arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Özelikle bugün ki toplantıyla ilgili olarak şunu söylemek lazım bir millet tarihinden kopmamalı hatasıyla sevabıyla geçmişini bilmeli ki ders alsın ve hatalar tekrarlanmasın. Ayrıca Türk milleti bakımından belli dönemlerde geçmişimizden kopmuşuz. Bu bakımdan 500-600 yıl yaşamış ve zamanın çok büyük âlimlerinden bir tanesi olan Taşköprülüzade Ahmed Efendi adını sayamayacağımız daha bir sürü Türk İslam bilim insanının bugün ki kuşaklara anlatılması aktarılması onların eserlerinin ihya edilmesi ve gelecek kuşaklara ulaştırılması aynı zamanda bugün ki rekabetçi koşullarda Türk milletinin özgüven ve isteklendirme bakımından önemli bir konu olarak değerlendirilmektedir. Bizde bu kapsamda çeşitli faaliyetler geçekleştiriyoruz. Bunlardan bir tanesi de az önce sayın rektörümüze bazı örneklerini takdim ettiğimiz Türk İslam bilim ve kültür mirası projemizdir ki bu proje en son Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinden alınmıştır. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımıza bu vesile ile teşekkür ediyorum. Bugün yenilikçi olmak zorunda bunun yolu da bilimden araştırmadan ve gelişmeden geçiyor. Üniversiteler bu konuda önemli role sahip. Bu konuda üniversitelerimizin bir taraftan büyümesini sağlarken diğer taraftan niteliğini ve performansını geliştirmeyi geciktirmeden vermek zorundayız.  Biz son anlamlardaki gelişmelere bakarak her ne adar görünür görünmez tehditlere maruz kalsak da Türk devleti ve milletinin geleceğinden umutluyum yeter ki biz üzerimize düşeni elimizden geldiğince yapalım.

Sayın Rektör, üniversite öğrencileri ve Türk dünyası kült başkenti kapsamında bu işe katkı sağlayan bütün kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Ramazan ayının da tüm İslam âlemine hayırlı olmasını diliyorum hayırlısıyla bayrama kavuşmayı diliyorum. Çok teşekkür ediyorum sağ olun.” dedi.

Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’a teşekkürlerini ileterek sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Bugün beraber bir program yapacağız Taşköprülüzâde ile alakalı bu düşünce ve programlar bir araya gelmemize vesile oldular o manada kendilerine ayrıca teşekkür ediyoruz.

Üniversitemiz ve Türkiye Bilimler Akademisi ile beraber bugün Taşköprülüzâdeyi anacağız. Üniversitemiz ev sahipliğinde olacak ve ev sahipliği olmakta bizi bahtiyar ediyor. Bugün teşrif eden misafirlerimize akademisyenlerimize teşekkür ediyoruz sağ olsunlar emek verdiler ve emeklerinde buraya getirdiler o hususta. Geçmişten kopmadan geleceği çizmek hepimizin hedefidir. Geçmişimizde değerli olan insanlarımızı kıymetlerimizi oraya çıkarmak ve onlarla alalı araştırmalar yapmak hepimizin vazifesidir. Bu bilimler geleceğimize ufuk çizmemize yardımcı olacaktır.

Yeni programlarımızda olacak temmuz ayı içerisinde başkanımızın da söylediği gibi daha geniş muhtevalı bir programımız daha olacak devamı da gelecek yani öle sınırlı olmayacak. Biz bütün programlarda beraber olmaktan şeref duyarız. Tekrar şeref verdiler sağ olsunlar. Ramazanımız bayramlarımız milletimize ve İslam âlemine hayırlı olsun diliyoruz. Teşekkür ediyoruz.” dedi.

Ziyaret sonunda Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Acar TÜBA tarafından hazırlanan Üsküdari Abdullah Efendi’nin yazdığı Vakı’at-ı Ruz-merre kitabı ve Katip Çelebi tarafından yazılan Levami’u’n –Nur Fi Zulmet-i Atlas Minor kitabının inceleme ve tıpkı basım kitabını hediye etti. Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’da Üniversitemiz tarafından hazırlanan ve basılan 4. Uluslararası Şeyh Şa’ban-ı Veli (Hanefilik-Matudirilik) kitabını hediye olarak takdim etti.

 DSC 4951

DSC 4945

DSC 4949

Son Haberler