Mülakatta Üniversitemiz tarafından Odlar Yurdu Üniversitesi ile yapılacak yeni işbirlikleri, Odlar Yurdu Üniversitesi tarafından Fahri Profesörlük unvanına değinerek sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Benim için Odlar Yurdu Üniversitesinin öğretim üyesi olmak benim için şereftir. O şerefi de inşallah taşıyacağız. Göğsünde Azerbaycan bayrağı olan cübbemi giydim. O da ayrı bir şereftir.”  dedi.

Kastamonu Üniversitesi olarak 2011 yılından beri yüzünü Türk Dünyası’na ve İslam Dünyasıyla münasebette olduğumuzu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ; “Kastamonu Üniversitesi’nin adını Türkistan Üniversitesi olarak da biliyorlar. Bu da bize haklı bir gurur veriyor. “ dedi.

Konuşmalarının devamında Türk Dünyasında yapılan faaliyetlerimizden ve talebe sayılarımızdan bahseden Rektörümüz; “Hazar Üniversitesi ile müşterek yaptığımız Erasmus+  projemizi bitirdik ve bu projelere yenisini ekledik. Azerbaycan’da, Filipinler ve Pakistan ile bazı İslam Ülkelerini de katmak üzere Odlar Yurdu Üniversitesi ’de dâhil olmak üzere yeni bir proje yaptık. Ağustos ayında araştırma projesi olarak hayata geçireceğiz. “ dedi.

Üniversitemiz tarafından Hocalı Katliamını anma programlarını her yıl tertip ettiğimizi belirten Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Nuri Paşa riyasetinde Kafkas İslam Ordusunun Bakü’ye girişi münasebetiyle bu yıl 15-17 Eylül 2018 tarihleri arasında bir faaliyet daha yapmayı planlıyoruz. Azerbaycan için can verecek 81 Milyon Nuri Paşa bugünde vardır. Karabağ’ın asıl sahibine dönmesi gidip Karabağ’da nöbet tutup şehit olmaya hazırız. Azerbaycan Türkiye Münasebetleri sempozyumlarını tertip ettik. Her sene olduğu gibi bu senede faaliyetlerimiz devam edecektir. Güz aylarında hafta olarak ‘Azerbaycan Haftası‘ olarak değişik faaliyetler ile devam ettireceğiz. “ dedi.

Türk Dünyasının bilge lideri Haydar Aliyev’i de 95. Doğum yıldönümünde rahmetle anarak konuşmasına devam eden Rektörümüz; “Doğum yıldönümünde Azerbaycan’da bulunmak bizlere ayrıca bizlere gurur vermiştir.  Kendileri Azerbaycan’a çok güzel miras ve rehberlik bıraktı. Gençlerimize de bunu tavsiye ediyoruz. Azerbaycan bizde Can Azerbaycan’dır. Canımız için her şeyi yapmaya devam edeceğiz. ” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın mülakatın sonunda; Kırgızistan, Kazakistan’da yaptığımız faaliyetlerden bahsetti.

WhatsApp Image 2018 05 08 at 15.59.07 3

 

 

Son Haberler