Kosova CumhuriyetiParlamentosu Başkanvekili Müferra Şinik ile Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekili Fikrim Damka, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın'ı ile görüştü.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın görüşmede yaptığı konuşmada; “Üniversite olarak kardeş ülkelerle faaliyetlerimiz oldu ve olmaya devam edecektir. Kosova’daki bazı üniversitelerle ikili iş birliği anlaşmaları yaptık. Üniversitelerinde az sayıda Kosovalı öğrencilerimiz var, bu sayıyı artırmak istiyoruz.” dedi.

Rektörümüz konuşmasının devamında; "Balkanlarda Türkiye olarak en büyük handikabımız, FETÖ'nün hala zemin bulması. Kırk sene bizde de 'hoşgörü' dediler ama halkımızı bombalayarak şehit ettiler. Aynısını tedbir almazlar ve bize yardımcı olmazlarsa onlar da yaşayacaklardır. Bunu ikaz etmek lazım." diye konuştu.

Kosova Parlamentosu Başkanvekili Müferra Şinik Türkiye’ye yakışır bir misafirperverlikle karşılaştıklarını dile getirerek, kendilerinin de Kastamonu ile Kosova arasında iş birliğinin artmasını istediklerini ifade etti. 

"Türkiye ile nasıl daha sıkı iş birliğinde bulunabiliriz?" düşüncesiyle Kastamonu'ya geldik. Üniversitemizi, valiliği, belediye başkanlığını ziyaret ettik. Kosova ile Kastamonu'nun arasında çok ortak noktalar var. Ortak noktalarımızı geliştirme, yatırım, öğrenci programları hakkında konuşmalarımız oldu. Bundan sonraki dönemde bugüne kadar yapılan iş birliğinin devamı konusunda ortak kanıya vardık. Kosova ile Kastamonu'nun dostluk ve ekonomik ilişkileri içerisinde nasıl ortak programlar olabilir, onu konuşuyoruz." dedi.

Ziyarete Kosova Parlamentosu Başkanvekili Müferra Şinik Üniversitemiz şeref defterini imzaladı. Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Fındıkoğlu da ziyarete iştirak etti.

DSC 4678

DSC 4664

DSC 4668

DSC 4672

DSC 4674

DSC 4681

DSC 4685

 

Son Haberler