Üniversitemiz Bilgi İnovasyon Girişimcilik Teknoloji Transfer Ofisi (KÜBİG-TTO) ve Yılmaz Redüktör A.Ş. tarafından müşterek tertip edilen Girişimcilik ve İnovasyon Kongresi Üniversitemiz Bilgehan Bilgili Kütüphanesi Konferans Salonunda yapıldı.

Kongre programına Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Yılmaz Redüktör A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yılmaz, Yılmaz Redüktör A.Ş Genel Müdürü Metin Yılmaz, Seri ve İnovatif Girişimci, TİM ve İHKİB İnovasyon ve Girişimcilik Danışmanı Alphan Manas, Üniversitemiz Bilgi İnovasyon Girişimcilik Teknoloji Transfer Ofisi (KÜBİG-TTO) İl Temsilcisi Prof. Dr. Saim Ateş, İş adamları, akademisyenlerimiz, kamu, kurum ve kuruluşların amirleri ile talebelerimiz katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Yenilik olmayan, yenilikle devam etmeyen hiçbir şeyde ilerleme olmaz.  Yenilenme sürekli bir ihtiyaçtır. İmalat ve üretimin geliştirilmesi ise inovasyon ile ilgilidir. İlim olmadan teknoloji olmaz. Gelişmek için her şeyi bütün ele almak gerekir. Araştırma ve geliştirme konusunda üniversitelerin rolü büyüktür.  Akademisyenlerimizi milli şuurla yetiştiriyoruz.  Makine, enerji, su ürünleri ve ormancılık alanında 8 patent aldık. 6 patentimiz de inşallah kısa zamanda tescil edilecektir. Bizim temellimiz ürünlerin sanayiye dönmesidir. Kastamonu’da yatırım yapılması önceliğimizdir, mecbur kalırsak dışarıda yatırım yapılabilir. Teknoloji üreten bir üniversite olduk. İnşallah yakında da kendi imalat sanayimizi kurarız. İlmi faaliyetlerimiz, ticariye dönüyor. 3 yerli markamızı özel sektörümüzle beraber üretmeye başlıyoruz.

Türkiye’mizin ve Kastamonu’muzun yüz akı Yılmaz Redüktör firmamız var.  142 beygir gücünde, 12 buçuk ton ağırlıklı toprak silindiri imalat ediyoruz. Kastamonu Belediyemize veriyoruz ve başkanımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kongrede konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Tüm umudumuz değerli gençlerimizdir. Değişimlerini uygulamaya koymak gençlerimiz görevidir. Çağımızda teknoloji ile ilgili pek çok yenilik oluyor. Hızlı adım atanlar gelişiyor. Dünya da örneği çok. Telefon bağımlılık haline geldi. İletişim ve teknoloji insan hayatında çok büyük yer aldı. Rehabilitasyon Merkezleri üretilmeye başlandı. İnsanları telefon yönlendirebiliyor. Üniversitemiz bölgedeki en iyi üniversitelerden birisi. Hızlı gelişmeler var. Yakın bir zaman da üniversitemiz iyi üniversiteler arasına girecektir. Her zaman üniversitemizin yanındayız.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından panelin moderatörlüğünü Mühendislik ve Mimarlık Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Naci Tüzemen’in yaptığı Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Yılmaz Redüktör A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yılmaz, Yılmaz Redüktör A.Ş Genel Müdürü Metin Yılmaz, Seri ve İnovatif Girişimci, TİM ve İHKİB İnovasyon ve Girişimcilik Danışmanı Alphan Manas’ın katılımlarıyla ‘Üniversite-Sanayi İşbirliğinde Nitelikli Girişimcilik’ adlı açık oturum yapıldı.

Açık oturumun sonunda panelistlere plaket takdim edildi.

 DSC 4589

DSC 4604

DSC 4608

DSC 4619

DSC 4630

DSC 4638

DSC 4641

DSC 4647

Son Haberler