Irak Türkmenlerinin ve Afganistan Özbek Türkmenlerinin Üniversitemizde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayabilmeleri için çalışma başlatıldı. Kuzeykent Külliyesi Rektörlük makamında tertiplenen programda Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Uluslararası Yaşam ve Barış Derneği Kurucu Üyesi Dr. Davut Karataş ve beraberindeki heyet ile görüştü.

Yapılan görüşmede konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Kastamonu Üniversitesi olarak biz Dünyanın neresinde bir mağdur ve mazlum varsa ona sahip çıkma misyonumuzun olduğunu biliyoruz. Şimdiye kadar dünyanın değişik yerlerinden kardeşlerimiz bu şekilde Üniversitemizde eğitim görmektedir. Doğu Türkistan, Afganistan gibi ülkelerden talebelerimiz var. Elbette ki kardeşlerimize de kucağımızı açmak bizim vazifemizdir. Gerek imtihanlarımızda derecelerine göre, gerek de genel durumlarına göre uygun yerlerimize yerleştiriyoruz. Master ve doktorada dışarıdan gelen gençlerimize yardımcı oluyoruz. Biz ne lazımsa yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Uluslararası Yaşam ve Barış Derneği Kurucu Üyesi Dr. Davut Karataş ise "Eğitimleri yarıda kalmış, eğitimlerini burada devam ettirmek isteyen arkadaşlarımıza rehberlik etmek adına Rektörümüzü ziyaret etmek istedik. Savaş mağduru olarak Türkiye'ye gelen veya orada hala hayatını devam ettiren insanlar tekrar hayatın normale dönmesini, eğitimlerinin tekrar başlamasını ve eğitimlerini tamamlamak istiyorlar. Yüksek lisans yapmak isteyen, doktora yapmak isteyen arkadaşlarımız var. Bu konuda üniversitemizin desteklerini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Irak ve Afganistan Türkmenlerinin Üniversitemizde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayabilmeleri için ön görüşme yapıldı.

Görüşmeye Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi S. Tunay Kamer ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu da iştirak etti.

 DSC 4521

DSC 4513

DSC 4518

DSC 4511

DSC 4525

Son Haberler