Üniversitemiz tarafından geleneksel hale gelen “21 Mart Nevruz ve  4. Uluslararası Öğrenci Şenliği” programı 21 Mart 2017 tarihinde Üniversitemiz Külliyesi Merkezi Yemekhane Önünde yapıldı.

Üniversitemiz Ahmed Yesevi Konferans Salonu’nun önünden, Kuzeykent Pazar yeri takip edilerek Merkezi Yemekhane ’ye kadar Mehter Takımı eşliğinde, protokol üyeleri akademisyenler ve öğrencilerin yürüyüşüyle başlayan program, Merkezi Yemekhane girişinde Nevruz Kutlamaları, Özbek Pilavı ikramı ile sürdü. Merkezi Yemekhane girişinde protokol üyeleri tarafından Ergenekon Destanı’nın simgesi olan örste çekiçle demir dövüldü. Protokol üyeleri, Merkezi Yemekhane girişinde Nevruz Bayramı için yakılan ateşin üzerinden atladılar. Şenlikte, 42 farklı Ülkeden Üniversitemizde okuyan öğrenciler tarafından kendi kültürlerini tanıtan stantlar açıldı. Stantları gezen protokol üyeleri  ve öğrenciler farklı kültürlere ait birçok yiyeceklerin tadına baktılar.

Üniversitemiz de düzenlenen programın devamında, Ülkelerini temsilen şenlik alanına çıkan öğrenciler, kendi dillerinde ve Türkçe olarak katılımcıları selamladı. Programa katılan öğrenciler tarafından birçok ulusa ait yöresel oyunlar ve şarkılar sergilendi.

Programa; Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Kastamonu Milletvekili Murat DEMİR, Garnizon Komutanı ve Askeralma Bölge Başkanı Per. Alb. Sadettin Yıldız, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Vali Yardımcısı Şenol Kaya, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Sezgin Ayan, Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Fakülte Dekanları, Kamu Kurum Kuruluşların Müdürleri, Üniversitemizin Akademik ve İdari Personeli ile öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Kastamonu Üniversitesi olarak bu yıl dördüncüsünüdüzenlediğimiz 21 Mart Nevruz Uluslararası Öğrenci Şenliği’ne hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz, şeref verdiniz.

21 Mart coşkusunu bugün burada bizlerle paylaştığınız için hepinize ayrı ayrı ediyoruz ve öncelikle misafirlerimizin mesai arkadaşlarımızın ve sevgili gençlerimizin bayramınız kutlu olsun mutlu olsun.

Tabiatın yeniden dirilişi Nevruz, geniş bir coğrafyada baharı, intibahı, bolluk ve bereketi, birlik ve beraberliği, sevgi ve hürmeti hep birlikte barındıran ve muştulayan bayramın adıdır. İnsan ve tabiatın derin münasebetinin şenliğe tahavvül ettiği tahmin edildiği Nevruz, Asya'dan Balkanlara, Orta Doğu'dan Anadolu'ya kadar bütün Türk dünyasında binlerce yıldır coşkuyla hürriyetin, huzurun, sulhun, umudun ve saadetin timsali olarak kutlana gelmiştir.

Bu sayede Nevruz Bayramı, yaşadığımız toprakların en mühim kültürel miraslarından birini de teşkil etmektedir.

Kastamonu Üniversitesi de kurulduğu günden bu yana Türk dünyası ve İslam âlemiile yakın ve samimi münasebetler kurmuştur ve bunu kendine vazife edinmiştir. Bu şuur içerisinde olarak bizler yıllar içerisinde, Kırgızistan, Kazakistan Azerbaycan başta olmak üzere Türk dünyası ve İslam âleminden birçok üniversite ile ikili protokol ve işbirliği anlaşmalarına imza attık. Üniversiteler arasında gelişen bu münasebetler çerçevesinde hem akademik seviyede hem de lisans ve lisansüstü tahsil gören öğrenci seviyesinde karşılıklı değişim programları uygulanmaya devam etmektedir. Bütün bunların yanı sıra, düzenlenen ortak sempozyum, panel vb. faaliyetler ile ortak projeler  ilim dünyasında iki ülke arasındaki ilişkilerin tekamülüne birer vesile olarak ortaya çıkmaktadır.

Kastamonu Üniversitesi bugün Afganistan’dan Azerbaycan’a, Bosna-Hersek’ten Kosova’ya, Endonezya’dan Sudan’a, Libya’ya, Kırgızistan’dan Kazakistan’a dünyanın dört bir tarafından toplam 1500’ün üzerinde Uluslararası öğrenciye tahsil veren bir dünya üniversitesi olmuştur. Hepiniz biliyorsunuz ki Kastamonu Üniversitesi artık sizin ikinci yuvanızdır. Türkiye sizin memleketinizdir. Kastamonu da sizin evinizdir. Sizler buradan aldığınız tahsil ile yetişerek memleketlerinize döndüğünüzde bizleri ikinci aileniz gibi daima hatırlayacak ve desteğimizi arkanızda hissedeceksiniz. Bu mana da hayatınızın mutlu ve güzel gelişmesi bizi her zaman gururlandıracaktır. Sevgili öğrencilerimiz burada Türkiye’den gençlerimizle çok iyi bütünleştiniz, beraber yaşıyorsunuz ve İnşallah bu kardeşliniz ülkeler arasındaki kardeşlikle beraber daha da pekişmiştir devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Üniversite mensuplarımız, siz kıymetli öğrencilerimiz ve Kastamonulular olmak üzere, müşterek kültür coğrafyamızda yaşayan bütün kardeşlerimizin Nevruz Bayramını en samimi duygularımla tebrik ediyor; huzur, sulh ve mutluluğun hâkim olduğu daha güzel günlerin başlangıcı olmasını diliyor, sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum. Bayramımız kutlu olsun. Bayramınız mübarek olsun” dedi.

Garnizon Komutanı Albay Sadettin Yıldız konuşmasına konuşmalarında; ” Bu güzel günde aranızda olmaktan ve bu güzel organizasyondan dolayı çok mutlu ve onurluyum.  Özellikle Türk İslam coğrafyasının değişik yerlerinden gelen misafir öğrencilerimiz de bu organizasyona çok değişik bir renk katmış. Umarım bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti ‘n deki pek çok benzer etkinliklerle Türk gelenek ve göreneğinin önemli bir mihenk taşı olan Nevruz kutlamalarını Kastamonu Üniversitesi’nde olduğu gibi örnek alarak yaşayabiliriz. Aranızda bulunmaktan dolayı çok mutluyum hepinizin Nevruz Bayramı kutlu mübarek olsun.  Teşekkür ederim” dedi.

Kastamonu Milletvekili Murat Demir ;” Baharın müjdecisi olan ve Kastamonu üniversitesi tarafından organize edilen nevruz ve gençlik ,öğrenci şenliğini ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum hepinizi en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Bu arada bugün burada olmaktan gerçekten bende çok mutluyum programlarımızın yoğunluğu sebebiyle katılıp katılmama konusunda bir tereddüdümüz vardı. Ama bugün Sayın Hocamızın daveti üzerine buradayız. Ama burada olmaktan da gerçekten çok mutlu oldum. Özellikle dost ve yabancı ülkelerden gelen kardeşlerimize benim bir çağrım var. Kastamonu da kendinizi gerçekten güvenli hissedin Kastamonu Türkiye’nin belki de en güvenli en huzurlu muhteşem şehirlerimizden bir tanesi ben bu Üniversitede bu kadar Dünya Üniversitesi yolunda emin adımlarla ilerleyen güzel çalışmalar yapan başta Rektör Hocamıza ve onun kıymetli ekibine canı gönülden teşekkür ediyorum şükranlarımı sunuyorum. Ümit ediyorum ki daha önümüzdeki yıllarda bu Üniversitedeki Ülke ve öğrenci sayısının artarak Kastamonu’ya bir değer katmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum ve bu arada sadece Kastamonu’yu merkez olarak da burada öğrencilik günlerinizi geçirirken yakın il ve ilçeleri de ziyaret etmenizi sizlere tavsiye ediyorum çünkü Kastamonu’nun genel anlamda baktığınızda coğrafyası çok muhteşem bir il olarak Türkiye’nin gözbebeği ve Nevruz Bayramı’nızın kutlu olmasını diliyorum. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum Allah’a emanet olun” dedi.

Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü konuşmalarında; “Bu Ülkenin geleceğisiniz. Bu memleket, bu millet sizden çok şey bekliyor. Atatürk’ün dediği gibi “ ben fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirilmesini istiyorum. “ demiştir yüce Atatürk bizlerde öğrencilerimizin fikrinin hür ve vicdanın hür olmasını istiyoruz. Vicdanlarımızı başkasına emanet etmeyiniz. Başkalarının tahakküm etmesine fırsat vermeyiniz. Zaman zaman bunlarla karşılaşıyoruz ama şu geçmiş günler dede olduğu gibi önümüzdeki Örnekleri görürsek gençlerimizin kendi vicdanlarını istedikleri şekilde kullanmalarını başkalarına rehin etmemelerini başkalarının talimatlarını emirlerini esaret etmelerinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Sizlere diyeceğim ki en güzel çağlarınız üniversitede geçiyor. Üniversite bittikten sonra hepinizin birer ilerde görmek istediği ideali var ama şu muhakkak ki üniversite en rahat zamanlarınız ilerisi daha zor onun için üniversitede ki hayatınızın yaşantınızın kıymetini bilin. Üniversiteyi biraz uzatın demeye dilim varmıyor bu yanlış olur ama çünkü açık konuşmak gerekirse bende dört senede bitirdim fakat keşke biraz daha uzasaydı daha mı iyi olurdu diye düşündüm siz yine de dört senede bitirmeye çalışın ama Üniversite’deki hayatınızı renklendirin. Sporla ilgilenin müzikle ilgilenin bir müzik dalına heves edin bir müzik aleti çalmayı deneyin sosyal faaliyetlere karışın bundan sonra zira geçim derdi başlayacak zor günler başlayacak. Allah geleceğinizi başarılı kılsın ufkunuz açık olsun gelecekte sizden ümit bekleyenlerin ümit besleyenlerinin emeklerini ümitlerini boş çıkarmayın inşallah bu millet bu devletten size çok şey bekleyerek sizin geleceğinizi ümit ediyor bu düşüncelerle bükünki Nevruz gününüzün kutlu olmasını diliyorum hepinize iyi eğlenceler diliyorum sevgiler saygılar sunuyorum” dedi.

Programın sonunda bütün öğrenciler ve akademisyenler birlikte kapanış şarkısı söyledi.

   

 

 

 

 

 

 

Son Haberler