Üniversitemiz ile Mindanao Devlet Üniversitesi (Filipinler Cumhuriyeti) tarafından düzenlenen “Ana Eylem 1 – Ortak Ülkeler ile Yükseköğretim Öğrenci ve Personel Hareketliliği (K107) Programı Kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı Tarafından Desteklenen, Mindanao Barış Süreci: Kastamonu Üniversitesi – Mindanao Devlet Üniversitesi İşbirliği Köprüsü Paneli”  bugün üniversitemiz Ahmed Yesevi Konferans Salonunda yapıldı.

Panele; Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Belediye Başkan Vekili Eşref Can, Filipinler Mindanao Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Habib Macaayong,  Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sezgin Ayan, Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Mindanao Devlet Üniversitesi öğretim üyeleri,  üniversitemiz idari ve akademik birim yöneticileri ile akademisyenler katıldı.

Panel başkanı olarak konuşan Rektörümüz Aydın şunları ifade etti. “Filipinler bildiğiniz gibi yıllarca azami Müslümanların yaşadığı bir ülkedir. Mindanao ’da ağırlıkla Müslümanların bulunduğu bir eyaletidir. Dolayısı ile Mindanao o mana da Müslüman ve Hristiyan kültürün kaynaşması ve bir arada yaşaması lazım gelen en önemli yerlerinden bir tanesidir. Bu dinleri ayrı olan insanların, sulh içinde beraberce yaşamaları için bazı şartların hazırlanması gerekiyor. Filipinler Devleti bu mana da geçmişten bugüne önemli adımlar attı. Mindanao Devlet Üniversitesi ’de bu sulh seyrinde mühim rol alan, iyi bir rol üstlenen akademik kuruluş olarak ve tabii ki bir devlet kuruluşu olarak üstüne düşeni yaptı ve yapıyor da. Değerli Rektörümüz de aramızda, orada ki sulh seyri hakkında konuşacak. Bizde bugün FETÖ dediğimiz şer teşkilatı, terör teşkilatı orada sulh seyrini sabote etmek için uzun zamandır çalışıyor. İki topluluk arasında köprülerin atılmasını, tekrar o eski çatışma dönemine dönülmesini temin etmek için elinden geleni yapıyor bunu bizzat yerinde gördük. Filipin Devleti’nde yaşayan her Hristiyan ve Müslüman topluluklar şunu bilmesi lazım ki FETÖ bugün bizde katliam yaptıysa, onlarda yeterli kuvveti bulduğu zaman yine Hristiyan, Müslüman demeden ağır katliamları orada da yapacaktır”.

Rektör Aydın’ın konuşmasının ardından Mindanao Devlet Üniversitesinden gelen panelistler İngilizce sunum yaptılar. Panel de; Mindanao Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Habib Macaayong, “Mindanao Peace Proces: Its Implication to Environmental Stewardship Management”  konulu bir sunum yaptı. Mindanao Devlet Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Renato S. Pacaldo, “ Developing An Integrated Water Shed Management And Investment Plan İn Philippines”   adlı sunum yaptı. Prof. Dr. Gerardo A. Gavine “Tropical Forestry And Agroforestry Systems İn Philippines”  adlı sunum yaptı.

Prof. Dr. Mary Joyce Sali, “Sustainable Ecoturism Development”  Prof. Dr. Romeo Bornales, “Social Forestry: Philippines Experience” , Prof. Dr. Reynald Gimena, “Philippines Fisheries Research and Development”  Prof. Dr. Henry Aringa, “Protein Modeling  ( Biophysics)” konulu sunumlarını yaptılar.

Panel sonunda katılımcılara teşekkür eden Rektör Aydın şunları ifade etti. “Takdimleri sağ olsunlar bizi memnun etti. Burada ki panelden ilham alınarak inşallah başka yeni araştırma projeleri de geliştirilecektir. Bizim için çok faydalı bilgilerdi kendilerine teşekkür ediyoruz. İnşallah Üniversitelerimiz arasında olduğu kadar Ülkelerimiz arasında da işbirliği ve gelecekte beraberce planların olmasını umut ediyoruz”.

Panel sonunda katılımcılara plaket takdim edildi.

Panel, toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.