aday öğrenci

Üniversitemizin şimdiye kadar tescil edilmiş 6. Patenti olan, “Yavru Balık Boylama Makinası (TR 2014 02334)” adlı patent 02.01.2017 tarihinde Mevlüt Beyribey Konukevi’nde düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Üniversitemiz basın toplantısına Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sezgin Ayan, Ali Rafet Özkan, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Elp, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz Sönmez, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Tunay Kamer ve Yrd. Doç. Dr. Onur Hasdedeoğlu  ile ulusal ve yerel basın temsilcileri katıldı.

Basın toplantısında konuşma yapan Rektörümüz Aydın konuşmasına şöyle başladı: “Arkadaşlarımız, değerli basın mensuplarımız öncelikle hoş geldiniz, sağ olun. Bugün güzel bir günü beraber yaşayacağız onun için buradayız. Yeni bir patentimizin bilgilerini sizinle paylaşacağız. Projemizin lideri Su Ürünleri Fakültemiz’den  Yrd. Doç. Dr. Soner Bilen’in çalışmasının bir neticesidir.”

Rektör Aydın patent hakkında şunları kaydetti. “Prof. Dr. Seyit aydın Son zamanlarda terör biliyorsunuz toplu katliam olarak karşımıza çıkıyor. En son 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece İstanbul’da ağır kayıp verdiğimiz vahşeti yaşadık. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyoruz başta Şehit Polisimiz olmak üzere. Katledilen bütün  insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz İnşallah bu son olur. Bir daha bunları yaşamak istemiyoruz. Milletimizin ve insanlarımızın başı sağ olsun diyoruz. Terörün biliyorsunuz hedefi insanlıktır. Çünkü insanlığı yok etmektir. Bütün insanlığında başı sağ olsun.

Üniversitemiz bugüne kadar 5 patent bir de endüstriyel tasarım tescilini tanıtmıştı. Bugün 6. Patentimiz dolayısıyla endüstriyel tasarım ile birlikte 7. mahsulümüzü tanıtıyoruz. Teknolojik üretimimizi tanıtmak üzere burada toplandık. Tanıtacağımız teknolojik ürünümüzün adı ”Yavru Balık Boylama Makinası”  patentimizin teknolojisini üreten geliştiren ve patentini alan öğretim üyemiz su ürünleri fakültesi öğretim üyemiz ve aynı zamanda su ve sualtı sporları uygulama araştırma merkez müdürü Yrd. Doç. Dr. Soner Bilen daha önce de bir patentini tanıtmıştık. Bir özelliği de lisanstan itibaren benim talebem olması. Bu da benim için ayrı bir övünme kaynağı, bu övünmeyi bize temin ettiği için ayrıca teşekkür ediyoruz. 

Türkiye de yetiştirme yolu ile balık üretimi yıllardır yapılmaktadır.  2015 yılı itibariyle 106 bin tonu alabalık diğerleri ağırlıklı levrek ve çipura olmak üzere 240 bin ton civarında bir üretimimiz vardır. Hayal ettiği noktaya Türkiye bu manada gelmese de yaklaşmaktadır. İyi bir üretimdir. Bizim 200-300 ton alabalık beklediğimizi de söylemek lazım. Diğerleri de ona keza. Balık yetiştirmenin de besleme, aşılama, yetiştirme gibi çok prosedürü olan bir işi var. Balıklarda bu yüzden ekstra olarak boylama bu nedenle önemlidir. Boylamanın teknolojik olarak makine ile yapılması da bir ehemmiyet arz etmektedir. Hem sürat hem de zayiatı önleme bakımından.

Yrd. Doç. Dr. Soner Bilen’in geliştirdiği makina en küçük yavrundan başlamak üzere 40 gram ağırlığa kadar olan balıkları boylamakta ve 3 farklı boya ayırmaktadır. Saatte 20 bin balığı boylamaktadır. Şu ana kadar bu süratte bir makine üretilmemiştir. Dolayısıyla bu makina sürati bakımından bir ilktir. Bin tonluk bir çiftlikte son derece tesirli ve kısa zamanda netice alacak bir  makinadır. Çünkü boylama ekipmanları zayiatı önlemek ve süratli çalışmak için önemlidir. 3 farklı boya çok isabetli bir şekilde boylamaktadır. Daha evvel ki makinalarda farklı boydaki balık farklı boydaki balıkların grubuna düşebilmektedir. Ama bunda hata payı yok gibidir. Dolayısı ile o özelliği ile oldukça tesirlidir. 27 Şubat 2014 tarihinden itibaren 7 yıl incelemesiz olarak bu patent verilmiştir. Yrd. Doç. Dr. Soner Bilen’e çok teşekkür ediyorum. Memleketimize ve sektöre hayırlı bir hizmet olur. Yatırıma sevk edildiği zamanda inşallah güzel bir üretimi olur. Su Ürünleri Fakülte’mize teşekkür ediyoruz çalışma arkadaşlarımıza, mesai arkadaşlarımıza. Üniversitemize de bu başarıların devamını diliyoruz. Bunsan sonra muhtemelen kendimiz yatırımımızı yapacağız. Sanayisini de kendimiz kuracağız inşallah bunun işaretini verelim.

Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi  Yrd. Doç. Dr. Soner Bilen tarafından projesi hazırlanan patent kısa bir sunumla basın mensuplarına tanıtıldı.

 

Basın toplantısı verilen kahvaltının ardından son buldu.

Son Haberler