aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Üniversitemiz  Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Seramik Bölümü tarafından  düzenlenen Karma Seramik Sergisi Açılışı bugün yapıldı.

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Sergi Salonunda yapılan Sergi Açılış Törenine; Kastamonu Valisi Mesut Yıldırım, Belediye Başkanı Vekili Eşref Can, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Sergi açılışında açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Seyhan Yılmaz şöyle konuştu. “Seramik bölümümüz bu sene ilk defa öğrenci almıştır. Bu sergi bölümümüzün ilk etkinliğidir. Düzenlemiş olduğumuz sergi ile sanatçıları buluşturan onların yaratıcı eserlerini sergilemeleri aynı zamanda öğrencilerde yaratıcılık ruhunun gelişmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Sergi Türkiye’deki Güzel Sanatlar Fakültelerinde seramik eğitimi veren değerli öğretim elemanları ile seçkin seramik sanatçılarının katılımı ile gerçekleşmektedir. 70 Seramik sanatçısı sergiye iştirak etmiştir. Böyle güzel bir etkinlikte düzenleme kurulu başkanı olarak görev almaktan onur ve gurur duymaktayım”. 

Seramik sanatçısı Mehmet Tüzüm Kızılcan şunları ifade etti.  “Bu işi kurtarmak için ne kadar büyük emek verildiğini en yukarıdakinden en aşağıdakine kadar nasıl bir heyecanla çalıştıklarını ve şu anda gördüklerim son derece bundan 50 yıl önce seramiğe başlamış birisi olarak nereye geldiğimizi birebir algılamakta beni çok mutlu ve huzurlu ediyor. Çok değerli dekanımızla olan sohbetlerimizde gördüğüm kıvılcım, ateş sizlerin yüzünde gördüğüm enerji bu gençlerin enerjisi ile birleşirse hele bu imkanlara sahip yola çıkarlarsa neler yapabileceklerini düşünemiyorum. Burada olmaktan mutluyum hepinize çok teşekkür ediyorum. Yola çıkan genç meslektaşlarıma başarılar diliyorum. Bugün seyirci olanlar yarın bu işlerin başında olurlar diye canı yürekten umut ediyorum”.

Açılış sırasında konuşan Rektörümüz Aydın şunları dile getirdi. “Fakültemizde ki ilk seramik sergimizin açılmasında bulunmanız bizi fazlasıyla mutlu etti. Fakültemiz çok genç ve yeni bir fakülte, şu anda 4 bölümümüz faal 5. ise konservatuar bölümü inşallah yakın zamanda hizmete geçecek ve 1 sene yeni oldu, yüksek lisans programını açtık. İnşallah çok yakın zamanda doktora programını açar seviyeye geleceğiz. Bu hızlı gelişme ve hızlı şekilde kuruluşunu tamamlamada fakültemizin dekanı, öğretim üyeleri, çalışanları idari personelimiz de dahil hepsi fazlasıyla emek verdiler. Gecelerini gündüzlerini kattılar şu anda da devam ediyorlar. Kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Az evvel sanatçımızın da dediği gibi sizlerin de bu iştiraki ve desteği ile daha da meşale olacaktır inşallah her sahada yeni gelişmelere öncülük edecektir. Seramik sergimizin bu manada da inşallah bu saha da yeni bir geleceğe ışık tutması dileğiyle sizlere tekrar saygılarımı sunuyorum. Eserleri ile katılan değerli sanatçılarımıza tekrar hoş geldiniz diyorum. Kastamonu’dan iyi intibalar ile inşallah ayrılmanızı diliyoruz. Memnuniyetinizi gittiğiniz yerlere anlatın, şikayetiniz varsa da düzeltilmek üzere bize bildirin”.

Vali Yıldırım ise şöyle konuştu. “Aşağı yukarı 45 dakika 1 saat içerisinde ikinci açılışımızı yapıyoruz. Üniversitemizin bu mana da bu ve benzeri bir çok etkinliğine yetişmekte açıkçası zorluk çekiyoruz. İlimiz adına son derece memnunum, Güzel Sanatlar Fakültemizin seramik bölümünün ilk kez öğrenci aldığını biraz önce ifade edildi. Ben şu anda 70’e yakın sanatçımızın hem de ülkemizin önde gelen sanatçılarımızın biraz önce izleyeceğimiz eserlerinin yanı sıra inşallah yıl sonunda öğrencilerimizin sergilerini de açabileceğimizi düşünüyorum. Üniversitemizin faaliyetleri ve diğer kültürel-sanatsal etkinliklere baktığımızda bunu sanat adına ilimizin inkişafı için son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Zira sanatın her türüne ihtiyacımız var. Sanata ve sanatsal bakış açısına ihtiyacımız var. Birbirimizi görürken de,  birbirimize bakarken de bu açı bizim birbirimizi daha iyi anlamamıza, birbirimize daha hoşgörülü olmamıza yardımcı olacaktır diye düşünüyorum”.

Konuşmaların ardından seramik sergi açılış kurdelesi kesildi. Sergi gezildi ve sergilenen eserler hakkında bilgi alındı.

İki gün boyunca sürecek olan serginin  açılışı verilen mini kokteyl ile son buldu. 

 

 

 

Son Haberler