Üniversitemizin tescil ettirmiş olduğu ilk endüstriyel tasarım ürünü “Çevreci Çapa Makinası” ile  alınan ilk endüstriyel tasarım belgesi,  05.12.2016 tarihinde Kastamonu Üniversitesi, Mevlüt Beyribey Konukevi’nde düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı.

Düzenlenen basın toplantısına Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sezgin Ayan ve Prof. Dr. Ali Rafet Özkan,  Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Naci Tüzemen, ürünün sahibi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fuat Kartal ile ulusal ve yerel basın mensupları katıldı.

Endüstriyel bir tasarım ürünü olan, tamamen güneş enerjisiyle çalışan ve çevreye herhangi bir zarar vermeyen Çevreci Çapa Makinası, küçük ölçekli bahçe, tarla ve toprak arazilerin fosil yakıt kullanmadan doğrudan güneş enerjisi kullanılarak çapalanmasına ve kazılmasına imkan vermesi bakımından önemli bir buluş niteliğindedir.

Basın toplantısında ürün hakkında bilgi veren Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın şöyle konuştu: “Endüstriyel tasarımla ilgili bir çalışma için bugün buradayız. Endüstriyel Tasarım Belgesi alınmış olan bu buluş, Mühendislik ve Mimarlık Fakültemizin Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi  Yrd. Doç. Dr. Fuat Kartal’a aittir. Endüstriyel Tasarım Belgesi aldıktan sonra hem milli olan Türk Patent Enstitüsüne müracaatı yapılmıştır, hem de 124 ülkede geçerli olan Milletlerarası bir patent olması için müracaat edilmiştir. Şu anda gördüğünüz çapa makinası köyde yaşayan insanlarımızın bahçelerini, tarlalarını çapalarken çektiği zorluk dikkate alınarak tasarlandı. Küçük ölçekli bahçe ve tarlalarda arazinin işlenmesi ve çapalanmasında kullanılan sistem, hem çalışırken hem de çalışmadığı zaman hareketini ve taşınmasını sağlayan taşıyıcı tekerleği var. Çapa esnasında meydana gelen titreşimlerin en aza inmesini sağlayan yaylı süspansiyon, çapa yaparken dönme hareketini sağlayan elektrik motoru, elektrikten alınan tahrikin istenilen devre gelmesini sağlayan dişli kutusu ihtiva eden bir yapı. Bu çapa makinası özelliği yine güneşten gelen ışınları elektrik enerjisine çevirerek çalışıyor. Bir güneş paneli ve bu güneş panelinden elde edilen hem kullanım anında hem de kullanım dışında işleyen bir bataryası var. Elektrik motoru ve şanzımandan gelen dönüş hareketine montajlanmış kesici bıçakları mevcut. O enerjiyi bıçaklara aktarıyor. Bir döner tabla var o döner tabla vasıtası ile bıçaklara aktarılıyor. Toprağı böylece işlemiş oluyor. Döner tabla üzerine montajlanmış istenildiğinde Lokal tek olarak sökülüp değiştirilebilen modüler kesici bıçaklar. Netice itibariyle benzin, dizel veya mazotla çalışan makinalar mevcut ama bu cihaz tamamen güneş enerjisi ile çalışıyor. Çevreye hiçbir atık ya da zararı yok ve tabi yakıt masrafı da yok. Elektriği, enerjisi kendine ait; kullanımı da kolay bir cihaz. Endüstriyel Tasarım Belgesi de alındı. Bu da Üniversitemizin ilk Endüstriyel Tasarım Belgesi. Yrd. Doç. Dr. Fuat Kartal’ı buradan tebrik ediyoruz.” dedi.

Bu patentin rafta kalmaması ve üretime geçmesi için muhtelif teşebbüslerde bulunulduğu söyleyen Rektörümüz Aydın, “Patent alındı, buluş yapıldı, icat edildi tamam güzel ama şu ana kadar size tanıttığımız 4 patent, sonrasında aldığımız tanıtımını yapmadığımız 4 patentimiz var, bu endüstriyel tasarım var bunların belgelerini alıyoruz ama yatırıma daha sevk edilmişi yok. Bunun için yatırımcı aradık. Kastamonu da yatırım yapma bakımından çok cazip bir yer olmadı şimdiye kadar dışarıdaki yatırımcılara biz burada yatırımı da Üniversite olarak kendimiz yapalım niyetine geçtik. Yatırımcı gelirse teklif verirse yine değerlendiririz. Yatırım yapmak için kaynak peşindeyiz, inşallah kaynağı da buluruz. Dış kaynak bulacağız. Dış kaynaktan da olsa biz bu patentlerimizi, endüstriyel tasarımlarımızı yatırıma sevk edeceğiz, üretime sevk edeceğiz ve üreteceğiz. İnşallah Üniversite olarak üretime de geçeceğiz. Şimdi artık onu düşünüyoruz ve ona geçmek için yola çıktık. Önümüzdeki günlerde de yeni patentlerimizi de tanıtacağız.” sözleriyle, Üniversiteye ait mevcut patent çalışmalarının hayata geçirilmek istendiğinin altını çizdi.

Rektörümüzün ardından konuşan tasarım ürünün sahibi Yrd. Doç. Dr. Fuat Kartal ürün hakkında detaylı bilgi paylaştı. Kartal, konuşmasında şunları ifade etti: “Yapılan bir çalışma eğer bir patent veya lisanslama tescil işlemi yapılmazsa sadece anonim olan bir ürün haline geliyor. Bundan dolayı yapılan her çalışmanın araştırması yapılıp patentlenmesi, endüstriyel tasarım belgesi ile belgelenmesi ile lisanslanmasının gerektiği kanaatindeyim. Böyle bir şey yapılmaz ise bu bilgi ortak bir bilgi oluyor hiçbir değer ifade etmiyor, hiçbir katma değer sağlamıyor. Bundan dolayı da yaptığımız bütün çalışmaları tescilleme yoluna gidiyoruz. Bundan sonra da ürünün kullanıcıya ulaştırılması çalışmalarına başlayacağız. İnsanların zorlandığı sıkıntıları çözmek amaçlı çalışıyor ve çalışmalarımızı bu şekilde kat ediyoruz ve ürün ortaya çıkıyor. Bu yaptığımız çalışmayı 4 farklı model üzerinden geliştirdik ve test ettik, eksikliklerini belirledik. Maliyet açısından, kullanım kolaylığı açısından en uygun şekilde nasıl olabilir hem de mühendislik açısından değerlendirerek, görsel ve kullanıcıya uygun olması için bütün gayretleri gösterdik. Nihai olarak da şu anda çalışabilen tamamen yerli ve milli, dış ekonomiye bağlı kalmadan kendi imkanlarımız ve bilgilerimiz dâhilinde kullanarak bir ürün geliştirdik. İnşallah bundan sonra da problem çözen ürünler geliştireceğiz. Bu makine ayrıca ek bir modülle tohum ekiminde de kullanılabiliyor. Parçaları tamamen 3 Boyutlu yazıcı ile ürettik. Gelişmeye açık kaynak kodlu çalışmadır. Güneş ışığı almadan kesintisiz 7 saat çalışabiliyor. Güneş ışığında da kendisini 1 saatte tam olarak şarj edebiliyor. Bu makine sayesinde çiftçiler 1 saatte yapacağı çapalama işini 20 dakikada tamamlayabilecekler. Bu cihaz aynı zamanda eğilmeden ayakta çalışmayı mümkün kılabildiği için sağlık açısından da ergonomiktir. Daha kısa sürede ve daha az enerji harcayarak insanı yormadan ve sağlık sorunlarını ortaya çıkarmadan çalışma sağlıyor. İnsanlar para kazanmak için sağlıklarını daha sonra da sağlıklarını kazanmak için paralarını harcıyor. Bu sistem sayesinde çiftçilerimiz de sağlıklarını heder etmeden hem işlerini görecekler hem de sağlıklarını koruyacaklar. Maddi ve manevi desteklerinden ötürü Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın'a huzurlarınızda teşekkür ediyorum.”

Basın toplantısı, katılımcılara verilen kahvaltının ardından son buldu.