aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Üniversitemiz 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni 14 Kasım Pazartesi günü Ahmed Yesevi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Akademik Yıl Açılış Törenine Kastamonu Valisi Mesut Yıldırım, Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Murat Demir, Kastamonu Eski Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, Adalet Komisyonu Başkanı Galip Akpınar, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Güzel, Baro başkanı Mehmet Çiftçi, 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanı Albay Ergün Cebeci, İlçe Belediye Başkanları, İlçe Kaymakamları, Üniversitemizin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, öğrenciler adına yapılan konuşma ile devam etti. Ardından protokol konuşmalarına geçildi.

İlk olarak konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, sözlerine 2016-2017 Akademik Yılı’nın hayırlı uğurlu olması temennileri ile başladı. Rektörümüz Prof. Dr. Aydın konuşmasına şöyle devam etti:

“Bugün akademik yıl açılışımıza ilave olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığımız tarafından Üniversitemize hibe edilen Uçağımızın ve Emin Baydil Spor Tesisi içindeki Kondisyon Merkezimizin açılışını da inşallah hep beraber yapacağız. Teşriflerinizle İletişim Fakültesi binamızın temelini de atacağız. Son üç yıl içinde tamamlayıp hizmete açtığımız Sivil Havacılık Yüksekokulu, Merkezi Araştırma Laboratuvarı, Rektörlük Binası, Merkez Kütüphanesi, UEFA Standartlarında ve 8 şeritli tartan piste de sahip stat ve idare binası, Konukevi ile irtifak hakkı karşılığı yaptırıp Kredi Yurtlar Kurumuna kiralanan öğrenci yurtlarını ve çarşıyı açmak üzere Sayın Cumhurbaşkanımız teşrif edeceklerini söyledikleri için resmi açılışlarını bekletiyoruz.

Bildiğiniz gibi bu sene Bozkurt ve Azdavay Belediyelerimizin öncülüğünde hayırseverler tarafından yaptırılan Meslek Yüksekokulu binaları ve yine Azdavay Belediyemizin yaptırdığı öğrenci yurdunun açılışlarını beraberce yapmıştık. Daday Belediyesinin de destekleri ile hayırseverimiz Sayın Nafi Çeri tarafından yaptırılan Daday MYO binası ve Kastamonu Belediyemizin külliyemizde yaptırdığı seyyar spor salonunu da en kısa zamanda sizlerle açacağız inşallah. Bu hizmetler sizlerle güzelleşiyor. Sizler her zaman bizimle olun yeter.

Hava Kuvvetleri Komutanlığımız bugün hizmete sunulacak olan uçağın yanı sıra 1300 kalem laboratuvar ve eğitim malzemesini Üniversitemize hibe etmiştir. Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza huzurlarınızda teşekkür ediyoruz.

Kastamonu Üniversitesi 13 Fakültesi (11’i faal), 3 yüksekokulu, 13 meslek yüksekokulu (14 birim), 2 Enstitüsü’nde 22 si yabancı uyruklu 705 akademisyen ve 395 idari personel ile ilmi araştırma ve geliştirme, eğitim-öğretim ve idari hizmetlerini yürütmektedir. 27.517 talebe mevcudumuzun 1500 kadarı yabancı uyrukludur. Bütün hizmet ve sosyal imkânlarımız personelimiz ve talebemizin yanı sıra Kastamonu halkına da açıktır. Her zaman her hizmetimizi takip edebilirsiniz ve faydalanabilirsiniz.  Bildiğiniz gibi daha evvel görme engelliler için kurduğumuz sesli kütüphaneye ilaveten Üniversitemizde ‘engelsiz yönlendirme ve bilgilendirme sistemi’ de kurulmuştur.  Üniversitemizin şu ana kadar 7 patenti tescillenmiş bunların 4 ünü basına tanıtmıştık. 8 patent müracaatımız da inşallah önümüzdeki yıl içinde neticelenecektir. Kalkınma Bakanlığımızdan ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan izin ve destek verilirse Kastamonu Üniversitesi olarak patentlerimizi yatırıma çevireceğiz ve sanayi tesisimizi kurup üretime başlayacağız. Dolayısıyla patentlerimizi teknolojik yatırımla manalı hale getireceğiz. Bugün burada projelerimizi, teknolojik yenilik ve yatırım planlarımızı sizlerin huzurunda söyleyebiliyorsak bunları da çok değerli mesai arkadaşlarımıza borçluyuz. Onlara da huzurlarınızda teşekkür ediyoruz.”

Konuşmasının devamında Üniversitemiz öğrencilerine hitaben “Sevgili Gençler, Sizler artık Kastamonu Üniversitesi ailesinin ömür boyu mensubu olma hakkını kazandınız. Mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyacağınız Üniversitemizin gururlu ve şerefli birer üyesisiniz; sizleri tebrik ediyoruz. Hocalarınızla beraber onların rehberliğinde Akademik eğitim ve öğretim yılınızda başarılar diliyor; gözlerinizden öpüyoruz.” diyen Rektörümüz Prof. Dr. Aydın, konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Muhterem Misafirlerimiz, bugünümüz sizlerle mana buldu. Bizi sevindirdiniz. İnşallah her zaman böyle güzel günlerde beraber oluruz. İnşallah, Memleketimiz tarihinin en büyük ihaneti olan 15 Temmuz vakası gibi ihanetlerle karşı karşıya gelmeyiz. Bunun için de her yaştan, her makam ve kademeden insanımızın ve kuruluşlarımızın ihanet hareketi ile mücadelede zaaf göstermemesi gerekir. En ufak bir gafletin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığına, Vatanın bütünlüğüne ve Türk Milletinin hayatına mal olacağını bilmemiz lazımdır. Bizler hissi düşünebiliriz; merhametimiz istismar edilebilir. Fakat ihanet hareketlerinin ve hainlerin hiçbir zaman merhamet etmeyeceklerini hatırdan çıkarmamalıdır. Bunu da 15 Temmuz’da gösterdiler. İlelebet payidar olmanın anahtarı gaflete düşmemektir. İnşallah gaflete düşmeden Huzurla, saadetle nice akademik yıllarda buluşabilmemiz duası ile teşrifleriniz için hepinize tekrar teşekkür eder; selam, saygı ve muhabbetlerimi sunarım”.

Rektörümüz Aydın’ın ardından konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, üniversitenin şehir için önemine değinerek, Kastamonu Üniversitesi’nin büyük bir hızla geliştiğini ifade etti. Babaş, “Biz de bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapmaya çalışıyoruz. Öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için yurtların yapımına destek veriyoruz. Belediye olarak öğrencilerimize katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Üniversite ile ilgili hiçbir konuda geri durmuyoruz. Bize ne görev düşüyorsa yapmaya hazırız. Akademik yılın öğrencilerimize ve hocalarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Milletvekili Murat Demir şöyle konuştu: “Üniversitemizin 10. Akademik Yılı Hayırlı olsun, mutlu olsun diliyorum. Üniversiteler, dünyanın hemen her ülkesinde toplumsal ilerlemenin lokomotifi olup, toplumların beyni, kalkınmanın itici bir gücüdür. Ülke olarak sadece teknolojiyi kullanmakla ve yenilemekle değil, teknolojiyi üretmek gayesindeyiz. Bu hususta üniversitenin bilim merkezleri olmalarının yanı sıra, bölgesel ilerlemenin ve kalkınmanın da anahtarının olduğunu da unutmayalım.”

 Milletvekili Metin Çelik, konuşmasında şunları ifade etti: “Üniversitemizin akademik yıl açılışının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kastamonu, öğrenci barınma imkânları konusunda ülke çapında iyi durumda. Üniversitesiyle gelişen bir Kastamonu bizim temel hedeflerimiz arasındandır. Akademik yıl açılışının öğrencilere, hocalara ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Milletvekili Hakkı Köylü, konuşmasında üniversitelerin önemine değinerek şöyle konuştu: “Üniversiteler o ilin ekonomisine katkıda bulunur. Ama benim için daha önemli olan Kastamonu’nun Kültürel ve Sosyolojik yapısına olan katkısıdır. Bu bence diğerinden daha önemlidir. Sevgili öğrenciler, Türkiye’nin birçok ilinden geldiniz. Kendi kültürünüzü yaşatın, kültürünüzü diğer arkadaşlarınıza da aşılayın. Tabii bu arada Kastamonu kültüründen de istifade edin. Kastamonu gerçekten bir üniversite şehri olabilecek bir yerdir. Burada kültür vardır. Burada Roma döneminden kalan kültür, Selçuklu, Osmanlı hepsi vardır burada. Hanlar, Hamamlar, Kervansaraylar, Saraylar, Camiler, Külliyeler, Köprüler ne kadar tarihi eser ararsanız Kastamonu’da bu mevcuttur. Yemesi içmesi ha keza o da güzeldir Kastamonu’nun, buradan giderken de Kastamonu’ya has yemeklerini öğrenir gidersiniz. O da sizin için bir avantaj olur. Sonuçta siz Kastamonu’dan, Kastamonu sizden memnun olarak ayrılırsınız. Üniversite yılları sizin en güzel yıllarınızdır. Okul bitince ‘Keşke üniversite biraz daha uzasaydı, hayatımızın en rahat günleri üniversitede geçti.’ diyeceksiniz. Burası en mutlu olacağınız yıllarda, en güzel yaşlarınızda geçirdiğiniz yerler buradan çıktıktan sonra hayat telaşı başlıyor. Bu sebeple üniversite günlerinin tadını çıkarın.”

 Vali Mesut Yıldırım şunları kaydetti  “Üniversitemizin 10. Yılında 2016-2017, Akademik yıl açılışımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Biz üniversitemizle gurur duyuyoruz. Sayın Rektörümün ifade ettiği gibi gerek fakülte, gerek MYO sayımız, gerekse çok nitelikli öğretim üyesi kadrosuyla ülkemizin önemli üniversiteleri arasında yer alan Kastamonu Üniversitemizin hem ilimize, hem ülkemize değer kattığını ifade etmek istiyorum, ancak üniversitemizle daha çok gurur duymak istediğimizi de belirtmek istiyorum. Genel manada baktığımızda Üniversitelerimizin yaşadıkları toplumdan zaman zaman kendini soyutlayabildiği, biraz daha kendi kabuklarında çalışmalar yaptığı, eğitim-öğretim hayatını o şekilde sürdüğü manasında benim şahsi izlenimlerim var. Bunların elbette gerekçeleri olabilir ama tüm bu gerekçeleri bir tarafa bırakmak suretiyle bilimselliğin kapısı olarak Üniversitelerimizin yaşadıkları toplumla daha entegre, o toplumların talep ve isteklerine ihtiyaç verecek şekilde daha kapsamlı, onlarla iç içe bir eğitim geliştirdiğimizde Ülkemizin geleceğinin daha aydınlık olacağı konusunda hiçbir endişe taşımıyorum. Özellikle ilk sınıflarda olan öğrencilere seslenmek istiyorum. 12 Yıllık ortak bir lise hayatı bitti. Üniversitelerimizin önceki eğitimlerimizden farkı gerçek manada bilim yapabileceğiniz, saygıdeğer öğretim üyelerimizin verdiği çok kıymetli bilgileri alarak ancak onlarla da yetinmeyerek kendileriniz de araştırmalarınızda ve daha çok okumanız da kendi zihninizi, kendi ruhunuzu, kendi iradenizi de ortaya koyacak şekilde hür düşünen bağımsız bireyler olarak yetişmenizi arzu ediyorum.  Ülkemizin daha da aydınlık bir gelecek için siz değerli öğrencilerimize ihtiyaç duyduğumuzu bilmenizi ve çok kıymetli hocalarımızın da bu gençlerimizi o yönde eğitmesi konusundaki temennilerimle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Protokol konuşmalarının ardından Sivil Havacılık Eğitim Uçağı ve Emin Baydil Spor Kompleksi içindeki kondisyon salonunun temsili açılışı yapıldı.

Akademik Yıl Açılış Töreninde Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Güzel açılış dersi verdi.

Güzel, yapmış olduğu “Bir Bilim Dili Türkçe ve Türkçeye Hizmet Edenler” konulu sunumunda Türk dilinin önemine değindi.

Törenin sonunda, katılımcılara plaket takdim edildi. Plaket takdiminin ardından Üniversitemiz İletişim Fakültesi Binasının Temel Atma Töreni yapıldı ve ardından temsili açılışı yapılan yerler gezildi.

2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni akşam Kuzeykent Külliyesi Merkez Yemekhanesi’nde düzenlenen Akademik Yıl Açılış Yemeği ile son buldu. 

 

Son Haberler