aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen  “Aerobiyoji, Palinoloji ve Alerjik Hastalıklarda Son Yenilikler Sempozyumu Açılış Programı” 5 Kasım 2016 tarihinde Üniversitemiz Ahmed Yesevi Konferans Salonu'nda yapıldı.

Sempozyuma Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, farklı üniversitelerden gelen akademisyenler, üniversitemiz idari ve akademik personeli ile öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti. 

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Talip Çeter açılış konuşmasında şunları dile getirdi: “Günümüzde artan nüfus yoğunluğu ve sanayileşmeye bağlı olarak havaya bir çok kimyasal, radyoaktif ve biyolojik madde salınmaktadır. Atmosfere salınan maddelerin etkileri yakın çevresi ile sınırlı kalmayıp hava akımlarıyla ülkeler hatta kıtalar arasında uzun mesafelerde taşınmaktadır. Hava ile taşınan biyolojik partikileri inceleyen Aerobiyoloji ve bitki polenlerini inceleyen Palinoloji alanında yapılan çalışmalar son yıllarda dikkat çekici şekilde artmaktadır. Bu çalışmalar hava ile taşınan biyolojik partiküllere bağlı alerjik hastalıklarda önemli artış olduğunu göstermektedir. Kastamonu Üniversitesi olarak böylesine kapsamlı ve disiplinler arası bir sempozyumu düzenliyor olmanın gurur ve sevincini yaşamaktayız. Onuncu kuruluş yılını kutlayan Kastamonu Üniversitesi olarak siz değerli bilim insanlarını her köşesi ayrı güzellikler barındıran Tarih ve Doğa şehri Kastamonu’da ağırlıyor olmaktan onur duyduğumu özellikle belirtmek isterim. Önemli konuların ele alındığı ve alanında uzman bilim insanlarının katkıları ile yaptığımız sempozyumun bilimsel ve sosyal programından keyif alacağınızı ümit eder, bundan sonra da bu sempozyumların sürdürülmesini temenni ederim.” Çeter konuşmasını teşekkürle noktaladı.

Açılış konuşmasının ardından konuşan Rektörümüz Aydın teşekkürlerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Türkiye’den ve Türkiye dışından gelen çok değerli bilim adamlarımız. Değerli Mesai arkadaşlarımız, gençlerimiz öncelikle Aerobiyoloji, Palaloji ve Alerjik hastalıklar sempozyumumuzu şereflendirdiğiniz için çok teşekkür  ediyoruz. Sağ olun, hoş geldiniz.

Bu sempozyum tabii ertelemeli bir sempozyum, biliyorsunuz 15 Temmuz'dan dolayı. Daha genişletilmiş hali şu anda çünkü daha önceki yıllarda sadece davetli konuşmacıların yer aldığı panel bir de sempozyum yapılmıştı. Bunların birincisi 2013 yılının Haziran Ayında Kars’ta, Kafkas Üniversitesi’nde, ikincisi ise 2014 yılının Haziran ayında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde bugün de Üniversitemiz de yapılıyor. Tabii bu sene Üniversitemizin kuruluşunun 10. Yılı  ve 10. Yıl faaliyetleri içinde yapıldığı için ayrıca sizlere de teşekkür ediyorum, bu fırsatları da bize verdiğiniz için. Tabii bundan sonraki sempozyum Milletlerarası olarak düzenlenirse bizim için daha iyi olur. Sizden İstirhamımız bir sonrakine biz ev sahipliği yapabiliriz talibi yoksa. Teklifimizi değerlendirirseniz memnun oluruz. Bugün Türkiye dışından da misafirlerimiz var Prof. Dr. Anand Bahadur SINGH beyefendi sağ olsunlar, hoş geldiler Hindistan’dan ve diğer misafirlerimiz de dışarıdan sağ olsunlar geldiler. Her zaman dediğimiz gibi, Kastamonu sizin evinizdir. İnşallah eviniz olarak burada bulunursunuz ve memleketinize döndükten sonra da burayı ikinci eviniz olarak hatırlarsınız. Biz sempozyumun başarılı geçmesini ve inşallah verimli neticeler vermesini  bu toplantılardan  öncelikle ilim camiasına, memleketimize hayırlı olmasını diliyoruz, faydalı olmasını diliyoruz. Hepinize saygılarımızı sevgilerimizi sunuyoruz. Tekrar şeref verdiniz çok teşekkür ediyoruz”.

Sempozyum açılış programı, katılımcılara plaket takdiminin ardından son buldu.

Aerobiyoji, Palinoloji ve Alerjik Hastalıklarda Son Yenilikler Sempozyumu 3 gün boyunca çeşitli oturumlarla devam edecek.

 

 

Son Haberler