aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Üniversitemiz İhsangazi Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen ‘Türkiye’nin 15 Temmuz Tecrübesi ve Ülkemizin Kazandığı Demokrasi Zaferi’ programı  4 Kasım 2016 tarihinde İhsangazi Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu’nda yapıldı.

Nasrullah Camii Merkez imamı Kahraman Şekercioğlu tarafından okunan Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan program, Öğr. Gör. Nur Hoşgör’ün 15 Temmuz darbe teşebbüsünü özetleyen konuşması ile devam etti. Daha sonra İhsangazi  Belediye Başkanı Zühtü Danacı darbe teşebbüsü hakkında bilgiler paylaştı.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın konuşmasında “Bugün Türk tarihine geçmiş en büyük ihanet olan 15 Temmuz ile alakalı bu programı organize eden mesai arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu vesile ile şehitlerimize Allah’tan rahmet ve başta bizim gazimiz Orçun Şekercioğlu olmak üzere gazilerimize de hayırlı ve inşallah bundan sonra huzurlu bir ömür diliyoruz. 15 Temmuz gecesi meydanlarda da söylediğimiz gibi, sizler 1071 Malazgirt’te 1453 İstanbul’da İstiklal muharebelerindeki gazilerimizle aynı mertebedesiniz inşallah. Mehmet Akif şiirinde de demişti ‘aslanlar ancak bu kadar şanlıydı’ diye. Çanakkale şehitleri için biz bunları dinliyoruz ve böyle olduğuna inanıyoruz çünkü tarihimizin en büyük ihanet hareketiyle karşı karşıyaydık ve milletimiz bunu bertaraf etti. Sevgili gençler, orda da söyledik  bu tür ihanet hareketleri, size sevgi derler hoşgörü derler işte her şeyi  güzel takdim ederler ama bütün ihanetlerini içlerinde gizlerler. 10 sene 20 sene sonra katliam yaparlar bize uyguladıkları katliamın aynısını size uygularlar dedik.” dedi.

Akabinde  Kastamonu Milletvekili Murat Demir ve Metin Çelik konuşmalarını yaptı. Murat Demir protokolü ve katılanları selamladıktan sonra sözlerine “15 Temmuz gecesi bizim hiçbir zaman unutmayacağımız asla ve asla unutturmayacağımız tarihe çok farklı geçen bir gecedir. Bunu en iyi Orçun Bey biliyor inşallah kendisi burada sizlerle paylaşacak. 15 Temmuz Sevr anlaşmasının sayıklanmasından kurtulamayan iki yüzlü batının suçüstü halidir. 15 Temmuz yedi düveli diz çöktüren Çanakkale ve Kurtuluş ruhunun ansızın dirilmesidir. 15 Temmuz darbe ve işgal çapulcularının aziz milletimiz tarafından meydanlarda boğulmasıdır. 15 Temmuz içimizdeki hainlerin milli irade ateşinde kavrulmasıdır. 15 Temmuz şehitler gaziler ve demokrasi  günüdür. Binlerce destanın kanla yazılmasıdır. 15 Temmuz anılmadır, pişmanlıktır ve korkunçtur. Fırsattır, geleceği inşa etmek için bir 15 Temmuz ilahi yardımın ve Cenabı Allah’ın vatanımıza tecelli ettirdiği bir zamandır. 15 Temmuz yüce yaradanı ve peygamber efendimizi istismar ederek insanları aldatan FETÖ’nün cümle aleme teşhir ve rezil olduğu bir gündür. 15 Temmuz Cumhurbaşkanımızın dünyayı kıskandıran tarihi bir zaferidir. 15 Temmuz varoluşla neticesi karşısında partilerimizi ve liderlerimizi birleştiren gerçek bir örnektir. Gurur duyacağınız ve uygarlık tarihinde kazandığımız  küresel bir demokrasi zaferidir.” sözleriyle devam etti.

Ardından konuşan Metin Çelik, “O gece burdaki halkımızla birlikte bir kısmıyla Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’ndaydık. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla birlikte Kastamonulu hemşerilerimiz meydanda toplandılar. İlçelerden haberler aldık ilçelerden kardeşlerimiz meydanlara akın ettiler. İşte o vakitlerde Kastamonu’da herhangi bir girişim olmadı herhangi bir çatışma meydana gelmedi. Ancak her yerde söylüyorum, ben o meydanda her bir hemşerimin her bir kardeşimin gözünde şunu gördüm ki eğer bir şey olsaydı aynı karşılığı bizler de verecektik. Kastamonu’da bu karşılık verilecekti. Türkiye’nin kalkışım olmayan yerlerinde aynı karşılık mutlaka ve mutlaka verilecekti. Evet kırk yıldır devletin içine gizlenmiş kurumlarına sinsice yerleşmiş bu yapı, bu örgüt Fethullahçı Terör Örgütü, hain yüzünü daha önceki olaylarda da göstermişti” cümlelerini kullandı.

15 Temmuz darbe gecesini anlatan kısa video gösterisinin ardından, konuğumuz Orçun Şekercioğlu’nun özgeçmişi okundu. Özgeçmişin ardından Orçun Şekercioğlu 15 Temmuz gecesinde şehitler köprüsünde yaşadıklarını, darbe gecesi meydanlarda Türk  Milleti’nin gösterdiği kahramanlıkları ve o hain gecenin daha iyi anlaşılması  ve  geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimiz ile gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılması  için konuşma yaptı. Orçun Şekercioğlu “Ankara ve İstanbul merkezli bir işgal girişimiyle karşı karşıya kaldık ama Rabbimize hamdolsun herbirimizin gayreti ve dualarıyla ve teftişiyle  O kanlı geceyi elhamdülillah bertaraf ettik. 15 Temmuz Darbe girişimini 4 sacayağına ayırıyoruz: Birinci sacayağı askeri darbe. Şerefli Türk askerinin yok olmasının özüne inmiş olan teröristlerin asker kılığında Türkiye’de darbe yapma girişimiydi. Biz işte 15 Temmuz gecesi hadiseyi haber alır almaz sahaya çıkıyor olmamız ve insanları direnişe davet ediyor olmamızın bu direnişi sürdürüyor olmamızın püskürtüyor olmamızın en büyük sebebi bu sayacağım maddelerdir. İkinci madde eğer askeri darbe başarılı olmuş olsaydı iç savaş çıkartacaklardı. Hemen akabinde uzunca bir savaş. Suriye’yi, Irak’ı, Mısır’ı, Filistin’i, Libya’yı, Tunus’u, Ürdün’ü takip ediyorsunuz. Özellikle bizim  bulunduğumuz ilk kanın düştüğü Mezopotamya toprakları, Ortadoğu toprakları  son beş yıl içerisinde belki yüz yıla damga vuracak hadiseler yaşıyor. Türkiye ikinci bir Irak, ikinci bir Suriye olur mu, bütün mesele buydu. Türk-Kürt çatışması, Alevi-Sünni çatışması, farklı fikirlerin çarpışması sonucunda iç savaş, adını ne koyarsanız koyun devam edin altına maalesef sayılarını bilemediğimiz yüzlerce belki binlerce ifade edilebilecek belki daha fazla  sayılarla ifade edilebilecek  ajanlarla dolduracakları ve sonrasında da kurtarıcı meşhur ABD‘nin ve Avrupa ülkelerinin Türkiye’nin kontrol altına alınması gerektiğini ifade edip Irak’ta, Suriye’de, Mısır’da olduğu gibi bir işgal girişimiyle karşı karşıya kalacaktık. Çanakkale’de yıkamadıkları İstanbul’un tepesinde yıkamadıkları nice küçüklü büyüklü savaşalarda yıkamadıkları bu milleti 15 Temmuzda yıkacaklarını zannettiler kendi silahımızla kendi tankımızla başarısız oldular ve bundan sonra başarısız olmaya devam edecekler. O akşam, 15 Temmuz akşamı ölüme gül bahçesine yürür gibi yürüyen bir millet bir millet vardı, sizler vardınız, asil Türk devleti vardı, Anadolu insanı vardı. Ben bu kutlu direnişten dolayı her bir kardeşimi yürekten tebrik ediyorum bu vesile ile Rektörümüzü ve okul yöneticilerimizi bu programı düzenlediklerinden dolayı tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Hepinizi saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum” diye konuştu.

Konferansın ardından  Rektörümüz, misafirimiz Orçun Şekercioğlu’na plaket takdim etti.

Program, davetlilere ilçeye ait siyez bulguru ile yapılan siyez pilavı ikram edilmesinin ardından son buldu.

 

Son Haberler